Pozycjonowanie stron internetowych - od czego zacząć ?

  • Napisane przez  high-interactivity.pl
Pozycjonowanie stron internetowych - od czego zacząć ?

Większość stron w internecie charakteryzuje się wyjątkowo atrakcyjną formą graficzną i funkcjonalnością ułatwiającą znalezienie potrzebnych informacji. Jednak ich estetyka i ergonomia nie gwarantują, że będą one często odwiedzane przez dużą liczbę użytkowników

Stanowi to niemały problem dla firm, które przez swoją stronę chcą dotrzeć z ofertą do ściśle określonej grupy potencjalnych klientów. Aby stało się to możliwe, konieczne będzie pozycjonowanie strony pod kątem wielu wyszukiwarek, z Google na czele. Dzięki temu znajdzie się ona wysoko na liście wyników wyszukiwania, jednak musi przedtem przejść skomplikowany proces optymalizacji. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.high-interactivity.pl/kluczowe-elementy-optymalizacji-krok-po-kroku/, należącej do firmy specjalizującej się w świadczeniu tego rodzaju usług. Postaram się jednak przybliżyć chociaż podstawowe elementy, które trzeba zoptymalizować w celu uzyskania zamierzonych efektów.

Praca kodera - czasami wymaga poprawek

Kiedy przeglądamy rozliczne strony w sieci, to zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, że za ich wyglądem stoją niekiedy tysiące linii kodu. Mimo, że obecnie proces ten uległ pewnej automatyzacji, to jednak przy bardziej rozbudowanych witrynach mogą wystąpić błędy rzutujące na ich późniejsze funkcjonowanie. Optymalizowanie kodu przebiega wielopłaszczyznowo. Najważniejszy jest jego wpływ na pozycję uzyskiwaną w wynikach wyszukiwania, ale równie istotne jest zwiększenie szybkości wyświetlania strony na różnych urządzeniach, w tym mobilnych, które działają pod kontrolą najróżniejszego oprogramowania. Dlatego ważne jest jak największe zredukowanie ilości potrzebnego kodu oraz przygotowanie odpowiednich metatagów, stanowiących opis strony i właściwe ustawienie jej nagłówków. Najlepiej aby kod był też zgodny z przyjętymi przez organizację W3C standardami.

Skompresowana grafika - przyspieszy ładowanie strony

Równie ważne jak optymalizacja kodu, jest odpowiednie przygotowanie grafiki wyświetlanej na stronie. Warto jest zastąpić pamięciożerne obrazy w formacie BMP lub JPEG lżejszymi PNG. Korzystne będzie również zmodyfikowanie ich poprzez zmniejszenie rozmiaru. Ważne jest, aby każdy użyty obraz posiadał także stosowny opis alternatywny, jaki będzie wyświetlany na stronie nawet, kiedy nie zostanie załadowana sama grafika. Jest to istotny element dla wyszukiwarki, opisujący treść konkretnej strony. Optymalizacja grafiki ma też wpływ na czas ładowania się witryny, a powinien on być możliwie jak najkrótszy.

Słowa kluczowe - właściwy opis treści witryny

Właściwy dobór słów kluczowych to najważniejszy element optymalizacji witryny pod kątem wyszukiwarek. Najlepiej aby były one jak najbardziej zgodne z tym co wpisują w przeglądarkę użytkownicy. Muszą się znaleźć w wielu elementach strony, przede wszystkim jej tytule, treści, metatagach oraz w nagłówkach i tytułach linków. Ostatnio coraz częściej obserwujemy zmianę sposobu wyszukiwania, poprzez stosowanie w tym celu długich i dokładniej sprecyzowanych fraz, co pozwala trafić idealnie w miejsce gdzie można znaleźć potrzebne informacje. Wymaga to od pozycjonerów stosowania metody nazywanej long tail – długi ogon, czyli używaniu dużej ilości wyjątkowo szczegółowych słów kluczowych, specyficznych dla każdej strony. To oczywiście ogólna definicja, w celu zdobycia dokładniejszych informacji zapraszam pod adres www.high-interactivity.pl/pozycjonowanie-long-tail-co-to-jest-dlaczego-warto-sprobowac/, gdzie opisano nie tylko samą metodę long tail, ale i wszystkie korzyści z niej płynące.

Jak widać na powyższych przykładach, pozycjonowanie stron nie jest łatwym zadaniem i wymaga nie tylko odpowiednich narzędzi, ale przede wszystkim wszechstronnej wiedzy. Musi ona obejmować nie tylko samo tworzenie stron internetowych, ale i znajomość sposobu działania wyszukiwarek, a w szczególności Google.

Tekst powstał przy współpracy z agencją SEO z Poznania: high-interactivity.pl.

Intermarche Drawsko

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto