„Klepsydra” podsumowuje ubiegły rok artystyczny

  • Napisane przez  Inf. UM Kalisz Pomorski

To był kolejny rok artystycznej przygody kaliskich licealistów z grupy teatralnej  „Klepsydra”, której założycielką i opiekunką jest Joanna Mączkowska. Uczniowie nie tylko wystawiali spektakle, nie tylko bywali w najlepszych teatrach i pobierali nauki u mistrzów, ale też dzielili się wiedzą z gimnazjalistami oraz uczestniczyli w licznych konkursach i festiwalach zdobywając główne nagrody. A dodatkowo odkrywali walory swojej „Małej Ojczyzny”, czyli zabytki i tajemnice Kalisza Pomorskiego. Oto najważniejsze wydarzenia z kroniki „Klepsydry” w roku 2016.

16 styczeń – Nagroda „Z wysokiego nieba”

Karolina Szwajlik występująca w grupie teatralnej „Klepsydra” otrzymała wyróżnienie na „I Powiatowym Przeglądzie Jasełek i Widowisk Kolędniczych, Kolęd i Pastorałek 2016” w Drawsku Pomorskim, gdzie wykonała kolędę „Z wysokiego nieba”.

27 styczeń – Lot artystycznym samolotem

Na wspólnych warsztatach z uczniami kaliskiego Gimnazjum odgrywano scenki z wykorzystaniem rekwizytów. I przykładowo, wyczarowano lot samolotem. – Te systematycznie powtarzane, wspólne ćwiczenia licealistów z gimnazjalistami są korzystne dla uczniów obu szkół. Pierwsi zauważają w ich trakcie, ile już zdołali się na scenie nauczyć, a drudzy widzą, ile jeszcze nauczyć się warto – mówi opiekunka grupy, Joanna Mączkowska.

28 styczeń – Tajemnice aktorskiego rzemiosła

Aby kandydat na aktora mógł być artystą musi najpierw opanować techniczne podstawy tej profesji, a zwłaszcza sztukę głośnego i wyraźnego mówienia. Tego uczyła licealistów z grupy teatralnej „Klepsydra” aktorka i śpiewaczka, dyrektor artystyczny Teatru La Fayette w Szczecinie – Iwona Faj.

16 luty – Walentynkowa radość

Święty Walenty, radosną uroczystość Dnia Zakochanych w kaliskim Liceum, obchodził 16 lutego. Dwa dni później od daty kalendarzowej, ale za to ze zdwojoną serdecznością. Wystarczyło popatrzeć na uczennice występujące w roli posłańców dobrych uczuć, by się radośnie uśmiechnąć do swojego i cudzego szczęścia. Walentynkowy happening dla grona pedagogicznego Liceum zorganizowała i przeprowadziła grupa teatralna „Klepsydra”.

8 marzec – Śpiewający prezent

Julia, Kamila, Karolina i Adrian z „Klepsydry” zamienili spotkanie mieszkańców Białego Zdroju w kameralny, rozśpiewany lirycznie wieczór. Wykonali utwory m.in. Adele, Cohena i Grechuty, wkładając w to tyle serca, ile długo niemilknących oklasków otrzymywali od słuchaczy zgromadzonych w Dzień Kobiet w wiejskiej świetlicy.

8-9 marzec – Maraton filmowy maturzystów

Edukacja w klasie artystyczno-dziennikarskiej kaliskiego Liceum obejmuje także wiedzę filmową. Stąd w ciągu trzyletniego cyklu nauki, maturzyści z III a (w większości członkowie „Klepsydry”), wielokrotnie spotykali się na całonocnych maratonach, na których królowało światowe kino. Teraz oglądali wspólnie serię filmów po raz ostatni przed egzaminem dojrzałości.

8-17 marzec – Moja mała Ojczyzna

Uczniowie klas pierwszych kaliskiego Liceum odtworzyli w szkolnej auli spektakl „Wesele jakiego dawno nie było”, zrealizowany w plenerze przez ich starszych kolegów w roku 2013. To widowisko nawiązujące do tradycji szlifowania charakterów na przedwojennym symbolu miasta – słynnym kamieniu Schleifstein. Jego kameralną powtórkę odegrano w ramach publicznych prezentacji, jakie odbywają się każdego roku na lekcjach wiedzy o kulturze, gdzie prowadząca ten przedmiot Joanna Mączkowska realizuje od sześciu lat autorski projekt „Kalisz Pomorski – moja mała Ojczyzna”.

5 kwiecień – Powiatowa Gala Talentów

Żeński duet wokalny (Kamila Pomagalska i Julia Zinczuk), solista (Adrian Kociuba) oraz autorka prac plastycznych (Weronika Szymańska) – wszyscy z kaliskiego Liceum – reprezentowali nasze miasto w Drawsku Pomorskim na Powiatowej Gali Talentów. Opiekunami finalistów Gali są nauczyciele kaliskiego Liceum: Joanna Mączkowska (wykonawcy piosenek) oraz Zbigniew Kowalski (autorka prac plastycznych). Nagrodę Burmistrza Kalisza Pomorskiego otrzymali: duet (Kamila i Julia) za zaśpiewanie przeboju z repertuaru Adele oraz solista (Adrian) za wykonanie utworu Leonarda Cohena. Kaliski Bank Spółdzielczy również przyznał nagrody naszym wokalistkom oraz Weronice Szymańskiej za prace plastyczne.

8 i 9 kwiecień – W krakowskich teatrach

To były dwa dni niemal całkowicie wypełnione teatrem. Tegoroczna, artystyczna wyprawa licealistów z „Klepsydry” do Krakowa obejmowała aż cztery spektakle oraz kilkugodzinną wizytę studyjną w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego. Tak jednak gospodarowano czasem, by nie zabrakło go również na zwiedzanie zabytków, bo przecież nie mogło się obejść bez wizyty choćby na królewskim Wawelu.

9 kwiecień-Tytuł laureata dla Adriana

Adrian Kociuba otrzymał tytuł Laureata na „Powiatowym Przeglądzie Solistów i Muzycznych Zespołów Estradowych”, jaki odbył się w Centrum Kultury im. Eugeniusza Poniatowskiego w Drawsku Pomorskim.

21 kwiecień – Grobowiec rodziny Wittchow

Zachowany na Starym Cmentarzu w Kaliszu Pomorskim monumentalny grobowiec rodziny Wittchow, której członkowie zasłynęli przed rokiem 1945 jako przedsiębiorcy budowlani i architekci, wzbudza zrozumiałe zainteresowanie. Tym bardziej, iż legendy łączą to miejsce podziemnym tunelem z Pałacem, a Pałac z Kościołem. Śladem tych żywych do dzisiaj podań podążają uczniowie, realizując projekt poszukiwania ziarna prawdy w najbardziej popularnej, miejscowej legendzie.

22 kwiecień – Laureaci Festiwalu Piosenki Przyrodniczej

Julia Zinczuk zdobyła II miejsce a Adrian Kociuba otrzymał wyróżnienie na „X Regionalnym Festiwalu Piosenki Przyrodniczej”, jaki odbył się w Kaliszu Pomorskim. Julia zaśpiewała utwór z repertuaru Grażyny Łobaszewskiej „Czas nas uczy pogody”, natomiast Adrian „Obłoki” z repertuaru Marka Grechuty.

26 kwiecień – Wędrowanie po dnie jezior

Kalisz Pomorski ma w swoich granicach cztery naturalne zbiorniki wodne. I dokumenty historyczne, i zachowane ślady w terenie oraz jego rzeźba jednoznacznie wskazują, że powstały one z jednego, wielkiego jeziora. A jego najdłuższa zatoka ciągnęła się pomiędzy ulicami: Koszalińską i Młyńską a Toruńską i Gdańską, aż pod ostatnie (w kierunku Mirosławca) domy sołectwa Krężno. Dno tej dawnej zatoki właśnie badali licealiści, realizujący projekt odkrywania „Tajemnic kaliskich jezior”.

29 kwiecień – Pożegnanie abiturientów

Uroczyście, z udziałem „Klepsydry”, pożegnano tegorocznych abiturientów. Powodzenia na maturze życzyli im: przedstawiciele władz samorządowych, grono pedagogiczne, uczniowie oraz rodzice.

31 maj – „Piknik Młodych Pasjonatów”

Kaliskie Liceum odwiedziło 260. uczniów, 20. nauczycieli i 15. rodziców z 16. gimnazjów oraz grupa żołnierzy kanadyjskich i amerykańskich ćwiczących na poligonie drawskim. Dużą popularnością cieszyły się zajęcia teatralne z grupą „Klepsydra”.

7 czerwiec – Seans śmiechu i refleksji

Wystawione na deskach pomostu przy Nowej Przystani przedstawienie plenerowe grupy teatralnej „Klepsydra” rozśmieszało widzów do łez. Licealiści przypomnieli bowiem autentyczne wydarzenia z Kalisza Pomorskiego lat powojennych – wówczas traktowane bardzo serio, a obecnie jednoznacznie odbierane jako tragikomedia. Najwięcej zasłużonych gratulacji otrzymała opiekunka „Klepsydry” – Joanna Mączkowska oraz autor scenariusza- Bogumił Kurylczyk. Za artystyczną pracę z młodzieżą i konsekwentne pokazywanie w spektaklach historii jako nauczycielki życia dziękował Maciej Rydzewski – dyrektor kaliskiego Liceum.

30 sierpień – Ratowanie kaliskich zabytków

Kalisz Pomorski posiada nie tylko zabytkowy Pałac, Kościół i Czerwoną Szkołę. Historycznym, bardzo związanym z dziejami miasta obiektem jest także Stary Cmentarz a na nim monumentalny grobowiec rodziny Wittchow. Projekt otoczenia opieką, a następnie odrestaurowania grobowca rodziny Wittchow, stanowi inicjatywę obywatelską. Pomysłodawcami są: Bogumił Kurylczyk i Joanna Mączkowska ze strony polskiej oraz Hans Joachim Zühlke ze strony niemieckiej.

14 wrzesień – Magicznie na warsztatach

Pierwsze po wakacjach warsztaty grupy teatralnej „Klepsydra” upłynęły pod znakiem rozwijania wyobraźni oraz zdolności improwizacji. Służyły temu jako rekwizyty: „magiczne krzesło” i „tajemnicze drzwi”. Kilkudziesięciu uczniów, którzy chcą występować na scenie w szkolnych spektaklach, odgrywało wymyślone przez siebie etiudy.

4 październik – Odsłonięcie siódmej tajemnicy

Odsłoniliśmy kolejną tajemnicę związaną z historią Kalisza Pomorskiego. Tym razem na dorocznej, publicznej prelekcji mówiliśmy o tym, jak na przestrzeni dziejów jedno wielkie jezioro, otaczające dawną słowiańską osadę, podzielono na cztery mniejsze istniejące do dziś. To już siódma, miejscowa „tajemnica”, jaką w ciągu ostatnich czterech lat odkryli i opracowali licealiści (głównie członkowie „Klepsydry”) pod kierunkiem Joanny Mączkowskiej i Bogumiła Kurylczyka. Opublikowane opisy, oparte na archiwalnych dokumentach i licznych wizjach w terenie, dotyczyły kolejno: wytyczenia tras spacerów po Kaliszu Pomorskim (2013 r.), Czerwonej Szkoły i Kościoła (2014 r.), Pałacu i Ratusza (2015 r.) oraz lochów pod miastem i ostatnio naszych miejskich jezior (2016 r.).

27 październik – Festiwalowe eliminacje w Szczecinie

Czworo uczniów z „Klepsydry” zakwalifikowało się na eliminacjach wojewódzkich w Szczecinie do finału Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej im. Henryka Rasiewicza „Kima”, jaki odbędzie się 12 i 13 listopada w Krakowie. Na przesłuchaniach w Szczecinie drugie miejsce zajęła Zuzanna Błaszczak a trzy wyróżnienia, również kwalifikujące do finału, otrzymali: Adam Kociuba, Kamila Pomagalska i Julia Zinczuk.

6 listopad – Laureatka i finaliści Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno – Artystycznego –„Pamięć nieustająca” w Warszawie

Uczennice z kaliskiego Liceum, które zdobyły nagrody w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Pamięć nieustająca”, uczestniczyły w galowym spotkaniu w auli Uniwersytetu Warszawskiego. Jury oceniające prace w kategorii: Dzieła artystyczne, albumowe i niekonwencjonalne przyznało Justynie Góreckiej tytuł laureata, a Weronice Błądek, Oktawii Gwiaździńskiej i Natalii Osak – tytuły finalistów. Opiekunem nagrodzonych uczennic jest Joanna Mączkowska.

11 listopad – Lekcja patriotyzmu

Spektakl i koncert, jaki zaprezentowała w Święto Niepodległości licealna grupa teatralna „Klepsydra”, stanowiły prawdziwą i porywającą lekcję patriotyzmu, docenioną przez widzów gromkimi oklaskami. Na zakończenie uroczystości dyrektor kaliskiego Liceum, Maciej Rydzewski stwierdził, iż to było niezwykłe wydarzenie patriotyczne, jak i artystyczne. I pogratulował młodzieży, Bogumiłowi Kurylczykowi (autorowi scenariusza) oraz opiekunce „Klepsydry” Joannie Mączkowskiej, która całe widowisko wyreżyserowała i przygotowała.

12 listopad – Finaliści I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej im. H. Rasiewicza “KIMA”   w Filharmonii Krakowskiej

Czworo uczniów z „Klepsydry”, którzy zdobyli w Szczecinie nominacje do finału I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej, zaśpiewało przed jury w Filharmonii Krakowskiej. Tytuły finalistów otrzymali: Zuzanna Błaszczak, Adrian Kociuba, Kamila Pomagalaska i Julia Zinczuk.

17 listopad – Kampania antynikotynowa

Czy odradzanie młodzieży sięgania po papierosy musi być apodyktyczne albo zwyczajnie nudne i nieprzekonywujące? Nie, jeśli i do tej poważnej kwestii podejść w sposób niekonwencjonalny, jak to uczyniono ostatnio w kaliskim Liceum. Na przerwie międzylekcyjnej, w ramach obchodów „Światowego Dnia Rzucania Palenia”, uczniowie z „Klepsydry” zaprezentowali kolegom antynikotynowy spektakl teatralny.

22 grudzień – Jasełka

Podczas tegorocznych Jasełek wyśpiewywano wspólnie kolędy. To właśnie uczniowie z „Klepsydry” nie tylko ożywili tradycyjną szopkę bożonarodzeniowymi postaciami, ale i przygotowali bajkowe dekoracje. Już pierwsze kolędy porwały słuchaczy do wspólnego śpiewania, a czuwały nad tym anioły i diabły oraz występujący wokaliści: Aleksandra Grous, Adrian Kociuba, Agata Krysińska, Joanna Piotrowska, Kamila Pomagalska, Julia Zinczuk. Kiedy ucichło kolędowanie, artystów nagrodzono gromkimi brawami. Organizatorka Jasełek – Joanna Mączkowska otrzymała w podziękowaniu kwiaty od dyrektora kaliskiego Liceum- Macieja Rydzewskiego, a występującą młodzież obdarzyła słodyczami wicedyrektor- Katarzyna Witek.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto