Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Jesteś w ciąży – możesz mieć bezpłatna opiekę położnej – drawski szpital doradza

  • Napisane przez  Paulina Pielorz
Fot. Tawny van Breda, pixabay.com Fot. Tawny van Breda, pixabay.com

Każda kobieta w ciąży może być objęta bezpłatną opieką położnej - informują Szpitale Polskie.

Zgodnie ze standardami, finansowane przez NFZ spotkania z położną w ramach edukacji przedporodowej realizowane są od 21 tygodnia ciąży do dnia porodu.

Wizyty mogą odbywać się:

  • – 1 raz w tygodniu w okresie od 21 do 31 tygodnia ciąży,
  • – 2 razy w tygodniu w okresie od 32 tygodnia ciąży do terminu rozwiązania.

Spotkania odbywają się w gabinecie położnych POZ lub w trakcie wizyt domowych po wcześniejszym ustaleniu terminu.

Przygotowują do porodu i rodzicielstwa. Udział w nich jest dobrowolny, a poruszane tematy dobiera się indywidualnie, pod kątem potrzeb i oczekiwań kobiety ciężarnej.

Warunkiem uczestnictwa w bezpłatnych zajęciach edukacji przedporodowej jest aktualna deklaracja do położnej POZ .

Jeżeli nie masz swojej położnej, lub nie wiesz, kto nią jest, zadzwoń do swojej przychodni lub lekarza POZ,  a oni na pewno wskażą właściwą osobę.

Druk do wypełnienia dla tych Pań, które nie posiadają wybranej położnej POZ można uzyskać w przyszpitalnej poradni Ginekologicznej w Drawsku Pomorskim, w przychodniach lekarzy POZ,  w gabinetach położnych POZ  lub na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

  • Skontaktuj się lub zapytaj bezpośrednio w Poradni Ginekologiczno - Położniczej w Drawsku Pomorskim,
  • tel: 94 36 30 330

Wizyty patronażowe położnej po porodzie

Najlepiej zgłosić się do położnej już w ciąży, wtedy  po porodzie wystarczy tylko zadzwonić, aby uzyskać fachową pomoc.

Wizyty położnej są bezpłatne ( =finansowane przez NFZ).

Położna obejmie opieką zarówno Ciebie jak i maluszka, który właśnie przyszedł na świat.

Korzystając z tego, że odwiedziła Cię położna, która posiada dużą wiedzę i doświadczenie, warto zadać jej wszystkie nurtujące Cię pytania. Mamy często pytają o: ulewanie, kolki, szczepienia badania, dietę podczas karmienia, antykoncepcję. Możesz poprosić, by położna pokazała Ci, jak przewijać dziecko, jak je kąpać, ubierać. Jeśli niepokoją cię stolce noworodka, pokaż położnej pieluszkę. Poza tym położna zbada ciebie i dziecko. Sprawdzi, jak goi się rana po cesarskim cięciu lub krocza, jak obkurcza się macica, jak przebiega krwawienie. Jeśli masz wątpliwości odnośnie do krwawienia – zachowaj podpaskę i pokaż ją położnej. Jeśli trzeba, położna usunie szwy z rany krocza. Położna obejrzy twoje piersi, nauczy przystawiania dziecka do piersi. Powie, jak poznać, że dziecko się najada. Sprawdzi, jak wygląda skóra dziecka, jak goi się pępek, czy żółtaczka fizjologiczna ustąpiła i czy odruchy neurologiczne malca są w normie. Widząc niepokojące objawy położna zaleci wizytę u lekarza – Tobie bądź dziecku.

Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej