Z biologią i chemią w Szczecinie

  • Napisane przez  Inf. Starostwo Powiatowe

W czwartek, 12 stycznia 2017 r. uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu Pomorskim uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych z zakresu rozszerzonej biologii i chemii. Warsztaty odbyły się w szczecińskich uczelniach.

Zajęcia chemiczne miały miejsce w Instytucie Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Dr hab. inż. Zofia Lendzion-Bieluń przygotowała dla uczniów ciekawy wykład na temat „Nowoczesnych metod analizy metali w próbkach środowiskowych”. Młodzież analizowała zawartości metali ciężkich w przywiezionej przez nich wodzie kranowej oraz zapoznała się z podstawami nowoczesnej technologii wykorzystywanej w laboratoriach na całym świecie. 

Następnie uczniowie udali się do Zakładu Syntezy Organicznej i Technologii Leków na zajęcia prowadzone przez dr inż. Alicję Wodnicką, która przybliżyła im zagadnienia związane z estrami i dała możliwość organoleptycznego zapoznania się z tymi substancjami chemicznymi.

 Biolodzy pod kierunkiem dr Ewy Adamiec, chirurga naczyniowego, mieli okazję poznać tajniki układu krwionośnego człowieka. Zajęcia odbyły się w prosektorium Zakładu Anatomii Prawidłowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. 


W piątek, 13 stycznia uczniowie klasy 3 Liceum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim po raz kolejny wzięli udział w „Nocy biologów” organizowanej przez Wydział Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Podczas pobytu na uczelni uczniowie mogli wziąć udział w wykładach i prelekcjach pt. „Płeć człowieka – ewolucyjne spojrzenie na różnice w zachowaniu między mężczyznami, a kobietami” oraz „Magiczne pieśni wielorybów”. Ten ostatni wykład, to omówienie niektórych gatunków waleni, na bazie wspólnych badań w programie Whale FM. Uczelnia przygotowała także warsztaty pn. „Zdrowo przyprawione” - przedstawienie wielu roślin przyprawowych i ich właściwości nie tylko kulinarnych, a także praktyczne rozpoznawanie znanych i mniej używanych przypraw oraz „Mamo jakieś robaki chodzą po kuchni! Czy one mogą mnie zjeść?” - przegląd grup i gatunków owadów występujących w najbliższym otoczeniu człowieka – w mieszkaniach, na ubraniach, w ogrodach. 

W czasie przerwy między wykładami, sporym zainteresowaniem cieszył się pokaz kilkunastu gatunków żywych owadów i pajęczaków tropikalnych w terrariach (modliszek, ptaszników, liśćców) oraz ekspozycja kilku zaaranżowanych pojemników prezentujących rośliny owadożerne.

Wyjazd odbył się pod opieką pań Lidii Borzymowskiej, Iwony Kucharskiej i Doroty Kordalskiej.

Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej