Intermarche Drawsko


Postawili sobie cel: Uczyć pierwszej pomocy i wyposażyć mieszkańców w publiczne AED

  • Napisał 
Szefowa zakładu dentystycznego - Monika Bogusz - szkoli się z pierwszej pomocy Szefowa zakładu dentystycznego - Monika Bogusz - szkoli się z pierwszej pomocy

Stowarzyszenia Żarek, Orliczek, firma Superdentist.pl oraz mieszkańcy z nieformalnej Grupy Medycznej Drawsko wpadli na ciekawy projekt jakim jest zakup publicznych AED. Do tego planują przeprowadzić zajęcia z pierwszej pomocy, w tym z użyciem AED.

AED – dla niezorientowanych - wg Wikipedii - automatyczny defibrylator zewnętrzny  – wysoce specjalistyczne, niezawodne, skomputeryzowane urządzenie, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi zarówno osoby z wykształceniem medycznym, jak i bez niego przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia.

Za organizatorami pierwsze spotkania organizacyjne. Członkowie akcji spotykają się w sali konferencyjnej drawskiej informacji turystycznej udostępnionej przez drawski urząd miejski. 

AED to bardzo drogie urządzenia. Ich ceny rozpoczynają się od 7 000 za sztukę. Dlatego też organizatorzy chcą pozyskiwać je z wielu źródeł. Jednym, które nam zdradził Michał Walkiewicz z Żarka jest platforma Polak Potrafi.  

Pierwsze szkolenie

Postawili sobie cel: Uczyć pierwszej pomocy i wyposażyć mieszkańców w publiczne AED

Są już pierwsze efekty pracy zespołowej. Wczoraj (7 stycznia) w gabinecie stomatologicznym Moniki Bogusz zespół pracowników szkolił się z wiedzy zarówno teoretycznej jak i praktycznej z zasad udzielania pomocy w stanach nagłych w gabinetach dentystycznych. Tematy poruszane podczas spotkania to: resuscytacja osoby dorosłej i dziecka (pośredni masaż serca, obsługa defibrylatora AED, kaniulacja żył obwodowych, tlenoterapia, farmakoterapia), reakcje anafilaktyczne, omdlenia, epilepsja, zadławienia i zakrztuszenia, urazy głowy. 

Stomatolodzy i asystenci podczas ćwiczeń manualnych spisali się na medal. Nie da się opisać pozytywnej atmosfery jaka nam towarzyszyła podczas zajęć. Szczególnie skupiliśmy swoją uwagę na tematyce resuscytacji krążeniowo oddechowej z użyciem defibrylatorów AED. Obsługa tego urządzenia nie jest skomplikowana a szanse na powrót funkcji życiowych dzięki AED wzrastają o 50%. – Informuje DSI Michał Walkiewicz.

Intermarche Drawsko

Dodatkowe informacje

  • Film:
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto