Niepokoi Cię kurs dolara amerykańskiego? Zobacz, gdzie kupisz go najtaniej!

  • Napisane przez  Materiał we współpracy z kantoronline.pl
Niepokoi Cię kurs dolara amerykańskiego? Zobacz, gdzie kupisz go najtaniej!

Kursy walut mogą się drastycznie zmieniać w ciągu kilku minut, do tego zależne są od wielu czynników makro- i mikroekonomicznych. Co więcej, różne kursy znajdziemy w swoim banku, a jeszcze inne w kantorze. Gdzie wymieniać waluty, by robić to jak najkorzystniej?

Od czego zależy kurs dolara?

Kurs dolara amerykańskiego, tak jak i każdej innej waluty, jest zależny od różnych czynników. Najważniejsze z nich to wskaźnik PKB Stanów Zjednoczonych, poziom stóp procentowych oraz poziom inflacji. Wszystkie te czynniki oddziałują na amerykańską gospodarkę – zarówno każdy z nich z osobna, jak i działając na siebie wzajemnie.

Dlatego też rozpatrując kwestię, od czego zależny jest kurs dolara, powinniśmy pamiętać, że jest ona bardzo złożona. Czasem jeden czynnik ma decydujący wpływ na to czy waluta drożeje, czy tanieje – nawet jeśli dotychczas niezbyt się liczył. Przykładem może być nagła zmiana sytuacji politycznej kraju. Aktualnie dolar się umacnia, chociaż wcześniej kurs cały czas się wahał – co związane było z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych.  

Cena waluty a spread

Na ostateczną cenę dolara, którą zapłacimy, wpływają jeszcze zupełnie inne czynniki. Jednym z nich jest spread walutowy, który teoretycznie stanowi zabezpieczenie przed nagłymi zmianami kursów walut. W praktyce jednak jest to marża narzucana na walutę przez banki i kantory. Im niższy spread, tym korzystniej dla klienta!

Najwyższy spread walutowy nakładany na cenę walut jest przez banki. Aktualnie (w dniu 29.12.2016 r.) waha on się od 3,88% (BOŚ Bank) po nawet 10,53% (Getin Bank); średni spread walutowy w najpopularniejszych bankach wynosi nieco ponad 7%. Nieco lepiej jest w kantorach, gdzie spread dolara wynosi średnio ok. 4-5% (w zależności od miasta i atrakcyjności lokalizacji kantoru). Natomiast najniższy spread (ok. 1%) znajdziesz w kantorze internetowym.

Gdzie można kupić dolary po najlepszym kursie?

Kantory internetowe są w stanie zaproponować niższy spread swoim klientom ze względu na bieżącą aktualizację kursów na rynku forex (nie potrzebują zabezpieczać się przed nagłymi ich skokami). Dodatkowo pozwala na to ich internetowa natura, która pozwala na pozyskiwanie klientów z całego kraju (a nawet spoza jego granic).

Wymiana walut online jest korzystna dla naszych kieszeni, a do tego wygodna, bezpieczna i szybka. Niezależnie od wysokości kursu dolara, najlepsze ceny zawsze znajdziesz w kantorze internetowym.

Przeczytaj również: Gdzie najlepiej wymieniać walutę? 6 pytań i odpowiedzi

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto