Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Już od stycznia w Polsce więcej wojsk USA

  • Napisane przez  Informacja MON
Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON

– W końcu stycznia siły brygady amerykańskiej będą stacjonowały na terenie Polski, a w kwietniu siły wielonarodowej batalionowej grupy bojowej – w Orzyszu. Możemy powiedzieć, że NATO, Stany Zjednoczone i Polska są przygotowane do realizacji postanowień szczytu NATO -powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w czasie wizyty w 11 Lubuskiej Dywizji Pancernej.

W środę, 14 grudnia, szef MON przebywał w Żaganiu, gdzie spotkał się z dowódcą wojsk lądowych USA w Europie generałem broni Frederickiem Hodgesem. Tematem spotkania było rozmieszczenie sił USA w Polsce.

 – Rozmawialiśmy z generałem Hodgesem oraz jego żołnierzami, którzy tworzą zespól przygotowujący rozmieszczenie sił USA w Polsce, o ciężkiej brygadzie oraz batalionowej grupie bojowej, która będzie rozlokowana w północno-wschodniej części Polski. Omówiliśmy wszystkie kwestie związane z pomocą techniczną oraz wsparciem organizacyjnym. Związane jest to także z tym, że pani premier  powierzyła mi funkcję koordynacji wszystkich działań ministerstw i organów administracji rządowej w związku z rozmieszczeniem na terytorium Polski armii sojuszniczych – mówił minister Antoni Macierewicz do  dziennikarzy.

– Podczas spotkania z amerykańskim generałem zostały omówione też kwestie praktyczne, dotyczące poruszania się wojsk amerykańskich na terenie Polski oraz ich podporządkowania. Rozmawialiśmy również o zadaniach dowództwa dywizyjnego ulokowanego w Polsce, które będzie integrowało działanie batalionowych grup bojowych – podkreślił szef MON.

Gen. Hodges zapowiedział, że 6 stycznia 2017 r. do portu w Bremenhaven w Niemczech ma zawinąć statek ze sprzętem amerykańskiej brygady pancernej, na co dzień stacjonującej w Fort Carson w stanie Kolorado. Następnie tak szybko, jak to będzie możliwe, sprzęt zostanie przemieszczony do Polski, a następnie także do Rumunii i państw bałtyckich, co ma być sprawdzianem dla amerykańskich żołnierzy.

Oczekuję tego testu, bo bardzo wiele się nauczymy. Będziemy wiedzieli, jak szybko jesteśmy w stanie się przemieścić. Będzie to również demonstracja, jak bardzo Stany Zjednoczone i NATO są zdeterminowane do odstraszania - powiedział generał.

Generał Hodges powiedział, że rok 2017 będzie czasem realizacji decyzji podjętych na szczycie NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. Podkreślił, że wówczas Sojusz zdecydował o przejściu od tzw. środków zapewnienia, czyli działań dla zabezpieczenia wschodniej flanki, realizowanych na podstawie decyzji podjętych po wybuchu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na poprzednim szczycie w Newport, w Walii, we wrześniu 2014 r., do odstraszania przez rozmieszczenie oddziałów wojskowych w naszym regionie. – Teraz, po pięciu miesiącach, realizowane są działania, które pozwolą na  rozpoczęcie procedury przechodzenia od zapewnienia do odstraszania - powiedział generał.

Podczas pobytu w Żaganiu minister Antoni Macierewicz złożył kwiaty pod pomnikiem generała Stanisława Maczka oraz zwiedził salę tradycji 11 Lubuskiej Dywizji Pancernej. 

***

Amerykańskie siły w Polsce otwierają nowy rozdział we współpracy pomiędzy obydwoma krajami. Obecność ta wzmacnia nie tylko nasz kraj; jest także wzmocnieniem dla całego regionu oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wspólnie pokazujemy rosnącą w siłę więź transatlantycką. Po decyzjach ogłoszonych na szczycie NATO w Warszawie zaczęliśmy intensywne konsultacje ze stroną amerykańską, aby możliwie jak najszybciej osiągnąć porozumienie w sprawie szczegółów obecności Stanów Zjednoczonych na terenie Polski. Obecna wizyta dowódcy sił lądowych USA w Europie gen. Fredericka Hodgesa jest rekonesansem przed przyjazdem jednostek Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej do Polski. 

ABCT, czyli Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, w sile ok. 4000 żołnierzy, zostanie przebazowana do Europy w ramach amerykańskiej inicjatywy wzmocnienia regionu, tzw. European Reassurance Initiative (ERI). Rozmieszczenie ABCT będzie realizowane w cyklu 9-miesięcznym. Pierwszą rotację ABCT zapewni 3 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z 4 Dywizji Piechoty (3/4 ABCT) stacjonująca na co dzień Fort Carson w stanie Colorado, w Stanach Zjednoczonych. ABCT ma pełną gotowość operacyjną. Jej pododdziały będą brały udział w ćwiczeniach i szkoleniach na terenie całej Polski, pozostając w gotowości do szybkiego użycia. Amerykańscy żołnierze będą więc w Polsce ćwiczyć, ale także będą gotowi do obrony Polaków.

 

Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej