Czy Mieszkanie Plus może się udać?

  • Napisane przez  mieszkanieplus.org.pl
Czy Mieszkanie Plus może się udać?

Tego, że Polska ma ogromne potrzeby mieszkaniowe nikt nie podważa. Według szacunków, w kraju brakuje kilku milionów lokali, a średni współczynnik mieszkań na mieszkańca jest jednym z najgorszych w Europie. Czy możliwa jest zmiana?

Program Mieszkanie Plus dla wszystkich

Projekt zakłada, że nie będzie żadnych ograniczeń w dostępności mieszkań. Każdy będzie mógł złożyć odpowiedni wniosek, nie będzie musiał spełnić żadnych ograniczeń formalnych. Jak podaje Mieszkanie Plus – Mieszkanieplus.org.pl w pierwszej kolejności lokale zostaną przyznane wszystkim tym, którzy nie zdobyli do tej pory odpowiedniej zdolności kredytowej, by na własną rękę zakupić mieszkanie. Mimo, iż osoby te same się utrzymują, często wynajmują mieszkania i wychowują dzieci, to nie mogą sobie pozwolić na własne mieszkanie.

Stosunkowo niskie koszty najmu i pewność, że właściciel nie zażąda wyprowadzki dadzą poczucie stabilizacji. Do tego atrakcyjna finansowo możliwość dojścia do własności – jedynie 20% droższy wynajem pozwoli „odkładać na coś swojego”. W praktyce ceny, wraz z wykupem będą się wahać między 12 a 24 zł. Zależnie od lokalizacji.

Na początku deweloperzy, ostrzegali, że koszty, szacowane przez rząd – 2,5 -3 tys. złotych mogą być niewykonalne, że wszystko odbije się na standardzie. Jednak duża konkurencja i szansa, jaką daje współpraca z państwem i kontrakt na wykonanie, zmobilizowały branżę do ponownych obliczeń. Obecnie powszechne jest stanowisko, że da się wybudować porządny budynek w tej cenie i pojawiają się pierwsi chętni, gotowi podjąć się zadania.

Ambitne pomysły finansowania

Ustawa zakłada, że budynki będą powstawać zgodnie z zasadami wolnego rynku. Dlatego powstanie fundusz, który będzie oferował możliwość inwestycji w rządowy program, a nic nie gwarantuje tak dobrze bezpieczeństwa środków, jak państwo. Dlatego zainteresowanie powinno być znaczące.

Koszty obniży również to, że mieszkania powstaną na gruntach należących do Skarbu Państwa. Mimo początkowych obaw, lokalizacje wydają się interesujące. Niestety w Zachodniopomorskim żaden samorząd nie załapał się do pilotażowej grupy 30 gmin. Oczywiście program jest rozpisany na wiele lat i aplikować będzie można jeszcze długo. Dzięki http://mieszkanieplus.org.pl/aktualnosci/ możemy na bieżąco śledzić postępy projektu. Będą dochodzić nowe miejsca, prawo się zmieni i zaczną pojawiać się daty prawdopodobnych realizacji.

Obecnie, by skorzystać z rządowego wsparcia należy zainteresować się programem Mieszkanie dla Młodych. Dzięki nowelizacji ustawy wymagania względem potencjalnych beneficjentów nie są wygórowane – http://www.mieszkaniedm.pl/zasady-programu/. Dofinansowanie obejmuje część wartości kredytu hipotecznego w wysokości od 10 do 30%. Wszystko zależy od liczby wychowywanych dzieci, jak przystało na program prorodzinny.

Zdecydowanie jest na co czekać. Potrzebujemy tanich mieszkań na wynajem. Polacy chcą się usamodzielniać, małżeństwa nie chcą żyć z rodzicami. Wyzwanie jest ogromne, założenia ambitne, ale jeżeli wszyscy będą współpracować, projekt może zakończyć się sukcesem.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto