Dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Wierzchowie zorganizowano spotkanie profilaktyczno-edukacyjne

  • Napisane przez  mjr Violetta Patrzyńska
Fot. mjr Violetta Patrzyńska Fot. mjr Violetta Patrzyńska

Z okazji Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych w Zakładzie Karnym w Wierzchowie zorganizowano spotkanie profilaktyczno-edukacyjne skierowane do grupy osadzonych. Uczestnikami spotkania byli również uczniowie klasy mundurowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pom. wraz z opiekunem Krzysztofem Wójciakiem. 

Do udziału w spotkaniu zaproszono służbę policyjną i pożarniczą: Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Drawsku Pom. oraz Strażacy Komendy Powiatowej PSP w Drawsku Pom.

Dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Wierzchowie zorganizowano spotkanie profilaktyczno-edukacyjne

Na początku zapoznano uczestników ze statystykami dotyczącymi liczby ofiar i poszkodowanych w wypadkach drogowych :  średnio na polskich drogach dziennie ginie 11 osób, a kolejnych 100 to ranni i poszkodowani. Wielu z nich pozostaje kalekami na całe życie i wymaga stałej opieki. Nie należy zapominać również o rodzinach i bliskich ofiar wypadków, dla których utrata kogoś bliskiego oznacza cierpienie i inne konsekwencje społeczne i osobiste. 

Prezentacje oraz filmiki przedstawione przez policjantów i strażaków ukazały uczestnikom rzeczywistość, z którą zmagają się w swej służbie. Opowiadano o przykładach z życia, w których z powodu ludzkiej nieostrożności, braku wyobraźni i odpowiedzialności naraża się zdrowie i życie własne oraz innych uczestników ruchu drogowego. Przedstawione zostały podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku bycia świadkiem wypadku drogowego, jak też konsekwencje prawne jej nieudzielenia. Przedstawiono również założenia oraz realizację  programu readaptacji społecznej „Zygzak” skierowanego do osób odbywających karę za przestępstwa w ruchu drogowym. 

Dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Wierzchowie zorganizowano spotkanie profilaktyczno-edukacyjne

Wiele z pokazywanych i omawianych sytuacji było na tyle  sugestywnymi i zapadającymi  w pamięć, skąd żywimy nadzieję, że spotkanie spełniło swój cel profilaktyczny.

Intermarche Drawsko

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto