Spektakl i koncert lekcją patriotyzmu

  • Napisane przez  UM Kalisz Pom
Fot. UM Kalisz Pom Fot. UM Kalisz Pom

Spektakl i koncert, jaki zaprezentowała w Święto Niepodległości licealna grupa teatralna “Klepsydra”, stanowiły prawdziwą i porywającą lekcję patriotyzmu, docenioną przez widzów gromkimi oklaskami.

Najpierw w sali Miejsko- Gminnego Ośrodka  Kultury w Kaliszu Pomorskim wystawiono sztukę zatytułowaną “Ostatni seans w kinie Tracz”. Przypomniała ona z humorem fakty z tuż powojennej historii naszego miasta, gdy miejscowe kino wykorzystywano bardziej w celach propagandowych niż kulturalnych. Pokazano więc ówczesnych przodowników pracy socjalistycznej, a dla kontrastu wrogów ludu pracującego. Były też zdumiewające kursy dla analfabetów, sceny kolejkowe w sklepie mięsnym oraz akcja zwalczania imperialistycznej stonki.

Te sceniczne reminiscencje z czasów słusznie minionych przemieniły się niemal niepostrzeżenie dla widzów w niezwykle wzruszający i piękny koncert patriotycznych pieśni, z których jedną wykonał uczeń Szkoły Podstawowej w Pomierzynie.

Jak powiedział na zakończenie uroczystości dyrektor kaliskiego Liceum, Maciej Rydzewski, to było niezwykłe wydarzenie patriotyczne, jak i artystyczne. Pogratulował młodzieży oraz opiekunce “Klepsydry” Joannie Mączkowskiej, która całe widowisko wyreżyserowała i przygotowała. Gratulacji było jeszcze dużo więcej. A Bogumił Kurylczyk, autor scenariusza spektaklu, podkreślił, że patriotyzmu można uczyć się właśnie od kaliskich licealistów, co wystawia jak najlepsze świadectwo ich nauczycielom.

Powrót na górę

Moje konto

Więcej