UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W KALISZU POMORSKIM

  • Napisane przez  Bernadetta Klimczak
Fot. Bernadetta Klimczak Fot. Bernadetta Klimczak

11. listopada 2016 r. mieszkańcy Kalisza Pomorskiego świętowali 98. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polaków.

Oficjalna część obchodów Święta Niepodległości zaczęła się od złożenia kwiatów pod pomnikiem poświęconym tym, którzy przywracali polskość tej ziemi . Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz gminy Kalisz Pomorski z Burmistrzem Michałem Hypkim i Przewodniczącym Rady Miejskiej Zbigniewem Chołujem na czele, a także przedstawiciele sołectw, dyrektorzy lokalnych szkół, poczty sztandarowe szkół i Ochotniczej Straży Pożarnej, przedstawiciele klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim oraz licznie zebrani goście – przedstawiciele lokalnych firm i stowarzyszeń. Swoją obecnością zaszczyciło nas także wojsko z Kanady przebywające aktualnie na terenie Poligonu Drawskiego. Pod pomnikiem zapłonął znicz, wszyscy obecni zaśpiewali Hymn Polski, a następnie przybyłe delegacje oddały hołd poległym składając piękne wiązanki biało-czerwonych kwiatów. W kościele parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny, którą celebrował ks. proboszcz  Kazimierz Serafin.

Wspaniale spisały się dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim, które przybyłym mieszkańcom w tym uroczystym dniu przypinały ręcznie wykonane biało-czerwone rozetki.

Po oficjalnych uroczystościach kolejną z atrakcji był finisaż pokonkursowej wystawy fotograficznej „Drawa i jej dopływy-uchwyć chwilę…” , która prezentowała piękne krajobrazy naszych okolic uchwycone przez laureatów i osoby wyróżnione wyżej wymienionym konkursie. Wśród fotografii znalazły się również zdjęcia lokalnej artystki – pani Bolesławy Płachty. Była to okazja by zatrzymać się i docenić jakie piękne miejsca mamy w naszej małej ojczyźnie. Na zakończenie w Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim odbył się spektakl „Ostatni seans w kinie Tracz ”, który został przygotowany przez młodzież z grupy teatralnej „Klepsydra” działającej w kaliskim Liceum (scenariusz: Bogumił Kurylczyk, reżyseria, choreografia i scenografia: Joanna Mączkowska). Gościnnie w spektaklu wystąpił również uczeń Szkoły Podstawowej w Pomierzynie. Była to żywa, barwna, zabawna i w większości prawdziwa opowieść o tuż powojennych perypetiach mieszkańców Kalisza Pomorskiego, które rozgrywają się wokół jedynej wówczas placówki kulturalnej w mieście, jaką było kino „Tracz”. Na zakończenie młodzi aktorzy zaprezentowali wiele pieśni patriotycznych. Wszystkim mieszkańcom i gościom zaproszonym dziękujemy za udział w obchodach Święta Niepodległości w Kaliszu Pomorskim.

Intermarche Drawsko

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto