Kolejne ślady po Kriegsmarine

  • Napisane przez  Projekt Jezioro Tajemnic
Fot. Projekt Jezioro Tajemnic Fot. Projekt Jezioro Tajemnic

Czaplinek, a do 1945 roku - Tempelbug, odsłania kolejne dowody na obecność Kriegsmarine w tym rejonie. Jak się okazuje, wiele z nich może znajdować się po prostu w... domach.

Widniejący na zdjęciu widelec zawiera inskrypcje niemieckiej marynarki wojennej. Został wydobyty z domowych pieleszy przez mieszkańca Czaplinka. Co ciekawe, miał być w normalnym użyciu jeszcze przez długie lata po wojnie w jednej z instytucji publicznych (sic!). 

Ponieważ odnalezienie tego niepozornego widelca oznacza, że w czaplineckich domach, mieszkaniach, na strychach i w piwnicach mogą znajdować się inne przedmioty mogące pomóc w historycznym śledztwie dotyczącym aktywności Kriegsmarine w dawnym Tempelburgu! 

Z Dariuszem de Lorm prowadzącym poszukiwania w ramach Akcji „Jezioro Tajemnic” skontaktowała się także, pragnąca zachować anonimowość, osoba w sprawie  innego znaleziska. Talerz oznaczony jest koroną, nazwą producenta (firma „Jager”), orłem ze swastyką i literą „M” (oznaczającą marynarkę). Zawiera także datę: 1940 rok. Tego rodzaju talerze dedykowane dla konkretnego rodzaju wojsk używano m.in. w kantynach. Widoczny na zdjęciu talerz noszący inskrypcje niemieckiej marynarki wojennej został odkupiony przez Pana Dariusza ze świdwińskiego antykwariatu. 

Powrót na górę

Moje konto

Więcej