Inicjatywa obywatelska odrestaurowania grobowca rodziny Wittchow

  • Napisane przez  Inf. UM w Kaliszu Pomorskim
Inicjatywa obywatelska odrestaurowania grobowca rodziny Wittchow

Kalisz Pomorski posiada nie tylko zabytkowy Pałac, Kościół i Czerwoną Szkołę. Historycznym, bardzo związanym z dziejami miasta obiektem, jest także Stary Cmentarz a na nim monumentalny grobowiec rodziny Wittchow – zasłużonych budowniczych i architektów z początku XX wieku. To dzięki nim powstało wiele miejskich kamienic, w tym także te zachowane do dziś. Dlatego trzeba zadbać nie tylko o nie, lecz także o coraz bardziej niszczejący grobowiec założyciela firmy – Alberta i jego syna Ernesta.

Inicjatywa obywatelska odrestaurowania grobowca rodziny Wittchow

Na razie projekt otoczenia opieką, a następnie odrestaurowania grobowca rodziny Wittchow, stanowi inicjatywę obywatelską. Pomysłodawcami są Bogumił Kurylczyk i Joanna Mączkowska (laureaci “Kaliskich Sokołów” 2015) ze strony polskiej oraz Hans Joachim Zühlke ze strony niemieckiej. - Szukamy teraz poparcia dla tego projektu wśród naszych mieszkańców i wśród przedstawicieli władz. W końcu chodzi tu o zachowanie wspólnej, polsko-niemieckiej historii, jaka nierozerwalnie wplotła się w dzieje Kalisza Pomorskiego – wyjaśnia Joanna Mączkowska.

Inicjatywa obywatelska odrestaurowania grobowca rodziny Wittchow

Zdaniem Hansa Joachima Zühlke, projekt z pewnością uzyska wsparcie ze strony dawnych mieszkańców miasta, w tym oczywiście rodziny Wittchow. Zwłaszcza żyjącej córki ostatniego właściciela tej największej do roku 1945, kaliskiej firmy budowlanej – Wilhelma, który przejął ją po ojcu – Albercie – w 1920 roku. I specjalizował się w pracach renowacyjnych przy zabytkowych obiektach na terenie powiatu drawskiego (przeprowadził m.in. rozbudowę Zamku w Złocieńcu oraz remont Kościoła w Kaliszu Pomorskim).

Przypomnijmy, iż Albert Wittchow założył swoją firmę w roku 1886. Początkowo mieściła się przy Victoriastrasse (dzisiejsza ul. Świerczewskiego) a następnie przy Friedrichstrasse (obecna ul. Wolności). Zabudowania produkcyjne (tartak i wytwórnia materiałów budowlanych) mieściły się tam, gdzie dziś ma zaplecze kaliskie PGKiM. Natomiast na fundamentach willi właściciela (mieszkał na piętrze a na parterze były biura), stoi gmach Banku Spółdzielczego.

Inicjatywa obywatelska odrestaurowania grobowca rodziny Wittchow

Prezentowane tu zdjęcia pochodzą ze spotkania Joanny Mączkowskiej i Hansa Joachima Zühlke, jakie odbyło się ostatnio w Kaliszu Pomorskim.

Intermarche Drawsko

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto