Kalisz Pomorski: Dożynki Gminne w Białym Zdroju

  • Napisane przez  Aneta Olszacka
Kalisz Pomorski: Dożynki Gminne w Białym Zdroju

W pierwszą sobotę września rolnicy gminy Kalisz Pomorski świętowali podczas Dożynek Gminnych, których gospodarzami w tym roku byli mieszkańcy Białego Zdroju. Mieszkańcy wsi wspaniale przygotowali się do tego wyjątkowego święta, co dostrzec można było między innymi po ozdobach w wiosce oraz na terenie festynu. Dzień był ukoronowaniem ich całorocznego trudu. I choć ten rok z uwagi na niekorzystną aurę wiosenno-letnią był bardzo trudny dla wszystkich rolników to Święto Plonów przebiegło w przyjaznej i słonecznej atmosferze.

Przypomnieć należy, że  w dawnej Polsce uroczystości po zakończeniu zbiorów rolnych miały inne nazwy w zależności od regionu.  Nazywane były na przykład Wieńcowem (od wyplatanych na tą okoliczność wieńców) lub też Okrężnem ( od zwyczaju obchodzenia, okrążania pól po żniwach). Wszędzie od zawsze tym uroczystościom towarzyszyły śpiewy, tańce, dobra zabawa i radosna atmosfera.  

W gminie Dożynki rozpoczęły się mszą św. w Kościele pw. Św. Izydora Oracza w Białym Zdroju, którą koncelebrował ks. Proboszcz Kazimierz Serafin. Po eucharystii nastąpił przemarsz barwnego korowodu  poprowadzonego przez grupy „Violki Kibolki” i „My Emeryci” na boisko, gdzie rozpoczęła się oficjalna część dożynkowego festynu. Starostowie tegorocznych Dożynek Gminnych Państwo Agnieszka i Mariusz Żabiccy, przekazali chleb upieczony z tegorocznych zbóż na ręce Burmistrza Kalisza Pomorskiego – Pana Michała Hypkiego. Burmistrz wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej – Panem Zbigniewem Chołujem i Sołtysem Białego Zdroju - Panią Violettą Zbytek przywitali gości i publiczność, a następnie tradycyjnie podzielili chleb wśród wszystkich uczestników. Artystyczną część zainaugurowały występy dzieci i dorosłych z Białego Zdroju. Program, który obejmował również wymyślone przyśpiewki bogate w elementy humorystyczne, bardzo się spodobał, co publiczność wyrażała gromkimi brawami. Na scenie zaprezentowały się również zespoły „Wesoła Gromada”, „Violki Kibolki”, „My Emeryci”, a także soliści z Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim- Amelia Słowik, Martyna Frańczak, Filip Wiśniewski i Pan Bronisław Drozd. Wieczorem do  śpiewu i  tańca poderwał oczekiwany przez publiczność cygański zespół TERNE ROMA. Dożynkową imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem ERRKA, którą poprzedził pokaz „Violek Kibolek” w biało-czerwonych barwach w towarzystwie zaproszonej olimpijki – Pani Doroty Brzozowskiej, zainicjowany przez Panią Violettę Zbytek – zaangażowaną w propagowanie i krzewienie ruchu olimpijskiego w naszej gminie. Festyn obfitował również w inne atrakcje dla dzieci i dorosłych czyli liczne konkursy, a wśród nich również taki, który był skierowany do sołtysów wsi. Podczas konkurencji było dużo zabawy i śmiechu, a na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody.

Podczas Dożynek tradycyjnie rozstrzygnięty został konkurs na wieniec dożynkowy. W tym roku I miejsce zajął wieniec ze Starej Korytnicy, II miejsce z Białego Zdroju i III miejsce z Sienicy. Specjalne wyróżnienie otrzymał wieniec wykonany przez najmłodszych mieszkańców Białego Zdroju. 

Słoneczna pogoda i zaangażowanie wielu osób sprawiło, że święto rolników było doskonałą okazją do rodzinnego wypoczynku, miłego i spokojnego spędzenia wolnego czasu. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy aktywnie włączyli się i wspierali przygotowania Dożynek Gminnych w Białym Zdroju.

Powrót na górę

Moje konto

Więcej