Czaplinek: Dożynki we wsi Czarne Wielkie

  • Napisane przez  Aleksandra Łuczyńska
Czaplinek: Dożynki we wsi Czarne Wielkie

„Plon niesiemy plon, w gospodarza dom, żeby dobrze plonowało, po sto korcy z kopy dało, plon niesiemy plon. Już czas kołacz żniwny, nie kajany nożem, podawany z solą, na stół Wasz położyć, czas połamać ręką ten żniwny opłatek, tak po staropolsku za domu dostatek. Dzielcie ten chleb sprawiedliwie, dzielcie jak trzeba, niech na żadnym polskim stole nie zabraknie chleba”

- tymi słowami Starosta Dożynek Grzegorz Popowski przekazał wraz ze Starościną Wiesławą Bondaruk chleb na ręce włodarzy Gminy Czaplinek- Burmistrza Czaplinka Adama Kośmidra oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Wacława Mierzejewskiego.

Uroczyste przekazanie chleba obyło się oczywiście podczas Dożynek Gminnych, które w tym roku zagościły w pięknej wsi Czarne Wielkie. Mieszkańcy zadbali o piękny wystrój wsi- pojawiły się słomiane kukły, zwierzęta, kwiaty oraz serdeczny uśmiech gospodyni- pani Elżbiety Olkowskiej, która wraz z mieszkańcami wsi włożyła ogrom serca w przygotowanie uroczystości.

Tegoroczne Święto Plonów rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, po której na boisko wiejskie ruszył barwny korowód dożynkowy. 

Na początku korowodu jechał wóz zaprzężonym w dwa konie, na którym zasiedli starostowie dożynek oraz rozśpiewany zespół „Marianki”.

Włodarze miasta, Radny Sejmiku Zachodniopomorskiego Jerzy Kotlęga oraz Starosta Powiatu Drawskiego Stanisław Kuczyński skierowali do rolników ciepłe słowa uznania i wyrazy wdzięczności za cały rok ciężkiej pracy. Zostały również odczytane listy w imieniu Senator Rzeczypospolitej Polskiej Anny Sztark, Członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Jarosława Rzepy oraz Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Daniela Obajtka. 

Po oficjalnej części Dożynek Gminnych nadszedł czas na zabawy!

Jednym z ważniejszych momentów było rozstrzygnięcie konkursów na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz stoisko promocyjne. Komisja w składzie: Magdalena Mokrogulska, Maria Badziągowska oraz Edyta Kozak postanowiły przyznać następujące nagrody:

W kategorii wieniec dożynkowy:

  • I miejsce- Sołectwo Siemczyno
  • II miejsce- Sołectwo Kluczewo
  • III miejsce – Sołectwo Sikory

W kategorii stoisko promocyjne:

  • I miejsce- Sołectwo Siemczyno
  • II miejsce– Sołectwo Broczyno
  • III miejsce- Sołectwo Kluczewo

W tym roku po raz pierwszy również uczestnicy Święta Plonów mieli okazję wybrać najładniejszy ich zdaniem wieniec oraz stoisko promocyjne. Po komisyjnym obliczeniu wszystkich głosów, które znalazły się w urnach, w obu kategoriach bezkonkurencyjne wygrało Sołectwo Kluczewo.

Kolejne konkursy niewątpliwie przywołały na twarzach publiczności wiele uśmiechów. Sołtysi dzielnie pokonywali przestrzeń w tzw. „gąsienicach”, a mężczyźni udowadniali swoją siłę podnosząc worek wypełniony ziarnami zbóż. Najwięcej pozytywnych emocji wzbudził konkurs prowadzony przez zespół „Marianki” pod nazwą „Voice of Czarne Wielkie”, podczas którego zarówno sołtysi jak i Burmistrz Czaplinka oraz Starosta Powiatu Drawskiego zaprezentowali swoje umiejętności wokalne. Przesympatyczne wokalistki oraz wokaliści zaśpiewali wybrane pieśni udowadniając, że mają poczucie humoru i dystans do samych siebie. :)

 

Powrót na górę

Moje konto

Więcej