Wiesław Piotrowski i Jarosław Leszczełowski wyróżnieni odznakami „Za opiekę nad zabytkami”

  • Napisane przez  Daniel Puchalski
Fot. W. Witek Fot. W. Witek

3 września br. podczas uroczystej inauguracji Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa „Pamięć miejsc i ludzi” w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie Wiesław Piotrowski oraz Jarosław Leszczełowski zostali wyróżnieni odznakami „Za opiekę nad zabytkami” przyznanymi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.

Odznaka "Za opiekę nad zabytkami" jest nadawana jako wyróżnienie osobom zasłużonym w społecznej opiece nad dobrami kultury lub w działalności konserwatorskiej. Podstawą przyznania wyróżnienia jest ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Wiesław Piotrowski i Jarosław Leszczełowski wyróżnieni odznakami „Za opiekę nad zabytkami”

Wiesław Piotrowski otrzymał złotą odznakę. Z zawodu strażak, prywatnie miłośnik historii Polski, a w szczególności historii regionu drawskiego. Jest posiadaczem ogromnych zbiorów związanych z historią tych ziem, ale również z historią wojskowości, życia społecznego i kulturalnego Polski i Europy. Jest popularyzatorem wiedzy historycznej wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych, poprzez organizowanie wystaw, na których eksponuje swoje cenne zbiory. W 2012r. Pan Wiesław Piotrowski otrzymał tytuł „Zasłużony dla gminy Drawsko Pomorskie”.

Jarosław Leszczełowski, który został odznaczony srebrną odznaką, jest badaczem historii regionalnej Pojezierza Drawskiego i autorem wielu książek o niej traktujących, m.in. czterotomowej monografii Złocieńca oraz cyklu „Wędrówek w pięciu wymiarach”. Wielokrotnie organizował prelekcje oraz wycieczki odkrywające przed uczestnikami tajemnice ziemi drawskiej. W 2007 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Złocieniec.

Wiesław Piotrowski i Jarosław Leszczełowski wyróżnieni odznakami „Za opiekę nad zabytkami”
 
Intermarche Drawsko

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto