Spółka Salutario wybuduje zakład „Z Babcinej Spiżarni” w Kaliszu Pomorskim - ale to nie takie pewne

  • Napisane przez  DSI
Teren inwestycyjny przy ulicy Przemysłowej. Fot. UM Kalisz Pomorski Teren inwestycyjny przy ulicy Przemysłowej. Fot. UM Kalisz Pomorski

Wśród piętnastu przedsiębiorców, którzy otrzymali unijne wsparcie, trzech z nich planuje realizację projektów na “Ziemi Drawskiej”. To: „Piekarnia-Cukiernia I.K. Pokutyńscy z Drawska Pomorskiego, spółka Abek z siedzibą w Mierzynie koło Szczecina i oddziałem w Jankowie koło Drawska Pomorskiego oraz spółka Salutario z Aleksandrowa Kujawskiego.

Pierwsza firma, na projekt pn. „Budowa zakładu oraz wdrożenie innowacyjnych technologii w procesie produkcji kluczem do zwiększenia potencjału wytwórczego oraz podniesienia konkurencyjności przedsiębiorstwa Piekarnia-Cukiernia Iwona i Kazimierz Pokutyńscy S.C.” warty prawie 7,5 mln zł, otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 3,3 mln zł.

Przedsiębiorstwo Abek pozyskało zaś na pierwszy etap związany z utworzeniem innowacyjnego zakładu produkcji chusteczek nawilżanych na obszarze województwa zachodniopomorskiego kwotę bliską 6,4 mln zł. Koszt całkowity tej inicjatywy oszacowano na ponad 14,2 mln zł.

Z kolei spółka Salutario postawiła na budowę zakładu produkcyjnego warzywno-owocowego „Z Babcinej Spiżarni” w Kaliszu Pomorski. Koszt całkowity budowy wyniesie ok, 21,5 mln zł. Wsparcie to 8,8 mln zł.

Umowy z firmą Abek i Piekarnią p. Pokutyńskich jeszcze we wrześniu

Podpisanie umów z pierwszymi dwoma „drawskimi” beneficjentami planowane jest we wrześniu br.

Komissja Euroejska zastanawia się nad możliwością dofinansowania firmy Saluturio

"W przypadku projektu firmy Salutario parafowanie dokumentów uzależnione jest od rozstrzygnięcia Komisji Europejskiej dotyczącego możliwości dofinansowania projektów z zakresu przetwórstwa produktów rolnych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych." - informuje DSI Łukasz Jucha z Biura Prasowego Urzędu Marszalkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Mieszkańcom Kalisza Pomorskiego znana jest nie tylko firma „Z Babcinej Spiżarni” (każdy mógł posmakować jej wyrobów na Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym), ale także jej właściciele, ponieważ 20 lipca spotkali się oni w kaliskim pałacu z władzami samorządowymi, przedstawiając inwestycję i swoje zamierzenia. Jak wówczas poinformowano, planowany zakład przetwórstwa w pierwszym etapie zatrudni na stałe minimum 48 osób. W przyszłości  przewidziano dalsze etapy rozbudowy, bo tu nie chodzi o małą przetwórnię, lecz o uruchomienie procesu stałego jej rozwoju we współpracy z grupą miejscowych producentów rolnych.

Zakład ma powstać przy ul. Przemysłowej na działce o wielkości 3 hektarów.  Gmina w ramach dodatkowego uzbrojenia terenu  ze swojej strony doprowadzi tam nowy wodociąg o większym przekroju zakończony hydrantami oraz rozbuduje kanalizację sanitarną wraz z przepompownią. Zostanie także usunięta kolizyjna zieleń a w razie potrzeby wykonana niwelacja terenu pod budowę.

Powrót na górę

Moje konto

Więcej