ZOSIA Z GRUPY MEDYCZNEJ BEZ WAHANIA RUSZYŁA Z POMOCĄ

fot. materiały szkoleniowe grupy medycznej, fot. Żarek fot. materiały szkoleniowe grupy medycznej, fot. Żarek fot. materiały szkoleniowe grupy medycznej, fot. Żarek fot. materiały szkoleniowe grupy medycznej, fot. Żarek

W miniony piątek 12 sierpnia w miejscowości Zawady w pobliżu Częstochowy samochód osobowy wjechał w grupę pielgrzymów przemieszczających się w kierunku Częstochowy. Jak poinformowali nas świadkowie zdarzenia jedna z uczestniczek pielgrzymki bez wahania ruszyła na pomoc potrzebującym.

Mowa o Zosi Zbożnik, mieszkance naszej gminy, która ma bogatą wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zosia jest członkiem Drawskiej Grupy Medycznej prowadzonej przez Michała Walkiewicza.

Zapytaliśmy Zosię o przebieg wydarzeń – jak mówi – szliśmy z grupą pielgrzymów, nagle rozległ się krzyk, zorientowałam się, że doszło do wypadku, bez zastanowienia zaczęłam biec w kierunku poszkodowanych, oddaliłam się od swojej grupy, bo chciałam pomóc potrzebującym. W kieszeni miałam jak zawsze rękawiczki gumowe. Po szybkim rozpoznaniu zajęłam się najbardziej potrzebującą osobą z urazem głowy. Po kilku minutach dotarli do miejsca zdarzenia strażacy. Współpracowaliśmy razem i do momentu przyjazdu załogi pogotowia ratunkowego wspólnie prowadziliśmy działania ratunkowe. Podczas tego zdarzenia uświadomiłam sobie, jak ważna jest wiedza z zakresu pierwszej pomocy. To mój pierwszy raz, kiedy zostałam postawiona w takiej sytuacji. Wiedza nabyta podczas kursów i szkoleń została wykorzystana w praktyce. Opiekun grupy medycznej Michał Walkiewicz wielokrotnie uświadamiał nas, że możemy niespodziewanie zastać sytuację w której ktoś będzie potrzebował pomocy. W tym przypadku tak było. Dzięki wiedzy, jaką przekazał nam M. Walkiewicz nie zastanawiałam się co robić. Wiedziałam, że muszę pomóc potrzebującym.

Michał Walkiewicz: Zosia jest osobą, która bardzo dobrze przyswoiła wiedzę z zakresu pierwszej pomocy. Na zajęciach zawsze była pilna i systematyczna, chętnie udzielała się w organizowanych przez Stowarzyszenie Żarek inicjatywach. Zdobyła bardzo dużą wiedzę, którą już na tym etapie przekazuje swoim młodszym kolegom. Podczas piątkowego zdarzenia została postawiona przed poważnym egzaminem z zakresu pierwszej pomocy. Egzamin według mnie zdała celująco. Jestem z niej jako opiekun grupy bardzo dumny. 

Intermarche Drawsko

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto