XII Jarmark nad Jeziorem Ogórkowym - zobacz zdjęcia

  • Napisane przez  Bernadetta Klimczak
XII Jarmark nad Jeziorem Ogórkowym - zobacz zdjęcia

W sobotę 23 lipca 2016 r. w Kaliszu Pomorskim odbył się kolejny 12-ty Jarmark nad Jeziorem Ogórkowym. Tym razem muzyka skierowana była do wszystkich miłośników dobrej zabawy i disco polo, bowiem Święto Ogórka stało się również miejscem prezentacji zespołów występujących w ramach Ogólnopolskiej Trasy Koncertowej DISCOpolowanie, w którego programie wystąpiły zespoły „Calibra”, „The Lovers” i „Imperium”. Scenariusz uzupełnił zespół Prospect, a także lokalne zespoły seniorów „My Emeryci” i „Violki Kibolki”, które zaprezentowały biesiadny repertuar. Na scenie pokazały się również zespoły „Shimi” i „Select”, które rywalizowały w ramach discopolowej akcji Talent Show (pierwszy z nich zakwalifikował się do Wielkiej Gali Finałowej Discopolowania).
Na Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym nie mogło zabraknąć „Wioski Ogórkowej”, CEREMONII ZATAPIANIA I WYŁAWIANIA BECZEK Z OGÓRKAMI oraz poprzedzającego ją widowiska. W tym roku organizacja wioski ogórkowej i widowiska dofinansowana została ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach projektu „Jeziorowy Ogórek Kiszony rusza w świat – pielęgnowanie lokalnej tradycji”. I Ogórek w świat wyruszył… W tym roku na Dziki Zachód. Happening wymyślony i przygotowany został przez pracowników Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim, przy wsparciu Stowarzyszenia Biały Zdrój, wielu mieszkańców – zarówno dzieci, dorosłych i seniorów, a także aktorów Teatru BRAMA. Opowiadał o ogórkowej bandzie, która zakłócała spokojne życie kowbojów w westernowskim miasteczku. Mieszkańcy udali się po pomoc do lokalnych szeryfów, którzy sporządzili list gończy za „Ogórkiem” – szefem rozbójników. Grupa „ogórkowych” rzezimieszków miała wsparcie dam z Saloonu, co dodatkowo utrudniało poszukiwania. Po długiej naradzie kowboje udali się do pobliskiego plemienia Indian, którzy wraz ze swoim szamanem wskazali miejsce ukrycia ogórkowej bandy. Winowajcy zostali skazani przez zaproszonego Sędziego na pomoc w tegorocznym kiszeniu ogórków, a ich szef – Pan Ogórek na dożywotnie prowadzenie imprezy. Wszystko oczywiście pokazane było na wesoło i z dużym dystansem. Aktorom dziękujemy za zaangażowanie i kreatywność w wymyślaniu scenariusza i organizowaniu kostiumów.

Podczas Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym dzięki wsparciu wielu instytucji, stowarzyszeń i firm mogliśmy zaprezentować również wiele innych atrakcji, wśród nich zawsze gościnna i pięknie udekorowana „Chata Sołtysa”. Jednym ze stoisk cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem była edukacja sokolnicza i prezentacja ptaków p. K. Staniszewskiego ufundowana przez Nadleśnictwo Kalisz Pomorski. Atrakcje dla dzieci zorganizowali również animatorzy z Drawieńskiego Ośrodka Kultury prowadząc warsztaty ekologiczno-edukacyjne pod hasłem „KRASNALOWE EKOCUDA”. Zajęcia plastyczne przeprowadzili przy swoim stoisku pracownicy Firmy Contino. W naszej wiosce zaprezentowali się również lokalni artyści – Bolesława Kazimiera Płachta (fotografia przyrodnicza) i Jerzy Płachta (korzenioplastyka). Popularnością wśród jarmarkowej publiczności cieszyły się bibułowe ogórkowe czapeczki wykonywane przez pracowników świetlic wiejskich. Nowością w tym roku był „Ogórkowy Turniej Rodzinny” przeprowadzony przez pracowników Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej, w którym 4-osobowe drużyny walczyły o nagrodę główną – weekend nad morzem ufundowany przez Urząd Miejski w Kaliszu Pomorskim. Szczęśliwymi laureatami turnieju została drużyna z Kalisza Pomorskiego w składzie: Patrycja Walczak, Sergiusz Walczak, Adam Walczak i Kacper Baran. Drugie miejsce i serwis obiadowy w nagrodę otrzymali: Anita, Grzegorz , Julia i Szymon Rokitniccy, a trzecie miejsce i komplet sztućców wygrała drużyna w składzie: Grzegorz Banderowicz oraz Paulina, Bartłomiej i Przemysław Pytlos. Od wielu lat olbrzymim zainteresowaniem cieszy się Loteria Fantowa, której finał gromadzi przed sceną dużą część widowni. Tak było i w tym roku. Sprzedano 722 losy. Uzbierana ze sprzedaży losów kwota w wysokości 3610 zł przekazana została na konto Towarzystwa Przyjaciół Dzieci- Koło Pomocy Dzieciom z Niepełną Sprawnością Ruchową. Na rzecz osób niepełnosprawnych przekazano również dochód ze sprzedaży ciast w „chacie sołtysa” w wysokości 1079,85 zł
Atrakcyjny konkurs zorganizowała również Firma E-CHO z Choszczna świadcząca już w Kaliszu Pomorskim usługi internetu, telewizji i telefonu w technologii światłowodowej. Wśród wszystkich osób, które dotarły do stoiska firmy i wypełniły krótką ankietę rozlosowano 3 nagrody (roczne darmowe usługi Firmy E-CHO – w tym 1 w wysokości 3100 zł, oraz 2 o wartości 1200 zł).
Wśród jarmarkowych atrakcji każdego roku są przedsięwzięcia sportowe. Tradycyjnie odbył się Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej im. Pamięci Andrzeja Hypkiego, zorganizowany i przeprowadzony Kaliskie Stowarzyszenie Tenisa Ziemnego, którego Prezesem jest pani Renata Effenberg-Nawrot. Puchary i nagrody ufundował Starosta Drawski Stanisław Kuczyński. W trakcie turnieju przeprowadzono konkurencje sportowe dla dzieci i dorosłych z atrakcyjnymi nagrodami. Zwycięzcom gratulujemy, a współorganizatorom serdecznie dziękujemy za sportowe zaangażowanie i pomoc. Organizatorzy: Urząd Miejski w Kaliszu Pomorskim i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim kierują serdeczne podziękowania do wszystkich sponsorów, firm wspierających, instytucji za wsparcie finansowe lub rzeczowe organizacji naszego lokalnego święta, m.in. Firmie Tӧnnies Fleisch Polska sp. z. o., Nadleśnictwu Kalisz Pomorski, Starostwu Powiatowemu w Drawsku Pomorskim, Firmie Contino Delta S.A., Lokalnej Grupie Działania „Partnerstwo Drawy” – za dofinansowanie z Programu „Działaj Lokalnie IX”, firmie Poldanor, Bankowi Spółdzielczemu w Kaliszu Pomorskim, Firmie Eko Fiuk –Arkadiusz Fiuk, Hurtowni Sportowej „ADMIRAL” z Wałcza i Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Kaliszu Pomorskim oraz Właścicielom Campingu Mąkowary. Ponadto dziękujemy wszystkim mieszkańcom Gminy Kalisz Pomorski, za przekazywanie kopru i innych rekwizytów do dekoracji „wioski ogórkowej”.

Powrót na górę

Moje konto

Więcej