Czego wystrzegać się szukając kredytu hipotecznego?

  • Napisane przez  hipoteki.net
Czego wystrzegać się szukając kredytu hipotecznego?

Przyszli kredytobiorcy często przy wyborze optymalnego dla nich kredytu hipotecznego kierują się doraźnym zyskiem, nie patrząc na zaciągnięte przez siebie zobowiązanie w perspektywie długoterminowej.

Okazuje się bowiem, że doraźne korzyści, które otrzymujemy na początku okresu kredytowania, później obracają się przeciwko nam. Co należy zatem robić przeglądając oferty ponad dwudziestu kredytów hipotecznych proponowanych przez największe banki w Polsce? Wystarczy tylko i aż: kalkulować i to w perspektywie całego okresu trwania kredytu. Oczywiście na tyle, na ile jesteśmy w stanie tego dokonać.

Dlatego częstym zaleceniem ekspertów finansowych jest unikanie promocyjnych ofert banków rojących się od darmowych prowizji i obniżanej o połowę marży. A przynajmniej należałoby przyjrzeć się uważnie temu, co od nas wymaga bank w zamian za skorzystanie z np. wspomnianej już marży. Mogą to być wszelkiej maści ubezpieczenia np. od utraty pracy, ale i konto osobiste z kartą z koniecznością zapewnienia na niej odpowiednich wpływów – tylko wtedy jest ono darmowe. Już na tym przykładzie widać, że należy ostrożnie podchodzić do wszystkiego, co darmowe w ofertach bankowych.

Lepiej też nie polegać całkowicie na krążącej opinii o danym banku. Po pierwsze, dlatego że oferty banków zmieniają się i rozwiązanie, które mogło być korzystne jeszcze dwa miesiące temu dziś takie już wcale nie musi być. Po drugie, jeśli posiłkujemy się opinią dobrego znajomego, sprawdźmy czy opiera ją o swoje własne doświadczenia, czy powtarza zasłyszaną opinię. A wtedy wiadomo, że łatwiej o drobne przekłamania, które w przypadku rozwiązań opiewających na setki tysięcy złotych, jakimi są kredyty hipoteczne, mogą stanowić niedrobną już różnicę.

Warto, może nie wystrzegać się, ale przesadnie nie sugerować informacjami podanymi na stronach banków. Na nich, nawet po wczytaniu się w treści, możemy znaleźć tylko pobieżne dane, nie stanowiące w rozumieniu przepisów prawa oferty handlowej. Dlatego dobrym rozwiązaniem są porównywarki usług i produktów bankowych, najlepiej specjalizujących się w danym rodzaju produktów. Szukając odpowiedniego dla nas kredytu hipotecznego jego koszty wyliczy za nas porównywarka, na której znajdziemy potrzebne dane na temat prowizji czy oprocentowania kredytu. Najlepiej korzystać z rozbudowanych porównywarek, jak np. znajdująca się tu, z szeroką bazą informacji. Znajdziesz na niej szereg szczegółowo opisanych ofert kredytu hipotecznego ponad 20 wiodących banków.

Mając dostęp do szczegółów oferty i mogąc porównać ją z rozwiązaniami kredytów hipotecznych innych banków, możemy znaleźć bezpieczny i najkorzystniejszy zarazem kredyt dla nas. Wtedy wystarczy już jedynie wybrać dopasowaną do naszych możliwości formułę rat i racjonalną długość okresu kredytowania. Trzeba pamiętać bowiem, że zarówno pierwszy, jak i drugi czynnik wpływa na całkowity koszt kredytu, generując mniejsze lub większe odsetki.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto