Jak spisać umowę o pożyczkę z rodziną

  • Napisane przez  viasms.pl
Jak spisać umowę o pożyczkę z rodziną

Członkowie rodziny to pierwsze osoby, do których zwracamy się z prośbą o pożyczkę. Jednak również w rodzinie zdarzają się nieporozumienia, zwłaszcza z powodu pieniędzy. Dlatego w przypadku każdej pożyczki, również w rodzinie, warto spisywać umowę – jest ona taka sama, jak w przypadku każdej innej pożyczki.

Czym jest pożyczka rodzinna

Pożyczka od rodziny lub od znajomych może być dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy do siebie duże zaufanie. Czasem jednak lepiej zdecydować się na kredyt w banku lub szybkie chwilówki. Jeśli jednak decydujemy się na zaciągnięcie pożyczki od najbliższych, najlepiej spiszmy umowę.

Kodeks cywilny ani żadne inne przepisy nie wyróżniają osobnej umowy pożyczki w rodzinie. Jedyna różnica między pożyczaniem pieniędzy od rodziny a od obcych jest taka, że zasadniczo od umowy pożyczki musimy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), lecz w przypadku rodziny – nie zawsze. Obowiązek uregulowania zobowiązania podatkowego ciąży na tej osobie, która pożyczkę bierze. Co do zasady podatek wynosi 2% pożyczanej kwoty.

Zwolnione są z PCC osoby należące do pierwszej grupy podatkowej – czyli małżonek, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie – jednak tylko, gdy pożyczka nie wynosi więcej niż 9637 złotych. Pożyczkę wyższą od tej kwoty należy zgłosić do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od sporządzenia umowy.

Jak sporządzić umowę pożyczki

  1. Należy określić datę i miejsce sporządzenia pożyczki.
  2. Następnie wpisać nagłówek „Umowa pożyczki”.
  3. Poniżej wpisujemy treść umowy – kto pożycza od kogo, ile pieniędzy i kiedy ma je zwrócić.
  4. Możemy określić wysokość odsetek; jeśli tego nie zrobimy, będą się należały odsetki ustawowe.
  5. Jeśli odprowadzamy podatek od pożyczonej kwoty, musi ona być wpłacona na konto bankowe lub rachunek w kasie oszczędnościowo-kredytowej.
  6. Umowę podpisują obie strony umowy i zatrzymują po jednym egzemplarzu.

 

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto