Uczniowe ze Złocieńca na MONTE CASSINO podczas obchodów 72. rocznicy zakończenia bitwy pod Monte Cassino we Włoszech

  • Napisane przez  Robert Żołynia
Uczniowe ze Złocieńca na MONTE CASSINO podczas obchodów 72. rocznicy zakończenia bitwy pod Monte Cassino we Włoszech

Uczniowie z LO ZSP im. gen. Wł. Andersa ze Złocieńca Julia Mikulec i Szymon Smyk pod opieką p. Aleksandry Jurasz – Kozieł wzięli udział w uroczystych obchodach 72. rocznicy zakończenia bitwy pod Monte Cassino we Włoszech.

18 maja odbyła się uroczystość na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, Pierwszej Damy – Agaty Kornhauser- Dudy, weteranów, córki generała Władysława Andersa- senator Anny Marii Anders oraz przedstawicieli władz polskich i włoskich . Za niezłomność w walce o wolność cześć i chwałę bohaterom oddali uczestnicy uroczystości, która zakończyła się apelem pamięci i złożeniem kwiatów.

Uczniowie - przedstawiciele pocztu sztandarowego - brali również udział w uroczystościach przy pomniku 2. Korpusu Polskiego w  Acquafondata, przy pomniku 6. Pułku Pancernego im. Dzieci Lwowskich w Piedimonte San Germano oraz przy pomniku w San Vittore del Lazio. 

Dla wszystkich była to najcenniejsza i niezapomniana lekcja historii i patriotyzmu. 

Udział w uroczystościach był możliwy dzięki Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która ufundowała nasz przelot oraz pobyt we Włoszech. 

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto