Manewry Ratownicze w Czaplinku - zobacz zdjęcia

  • Napisane przez  Andrzej Podolak
Fot. Żarek Fot. Żarek

14 maja w Czaplinku odbyły się IV Powiatowe Manewry Ratownicze, w których udział wzięło łącznie 12 drużyn zaś impreza została objęta patronatem Starosty Drawskiego Stanisława Kuczyńskiego.

Organizatorem manewrów było Stowarzyszenie ŻAREK, które w ramach realizacji zadania Powiatu Drawskiego w zakresie Ochrony i promocji zdrowia pod tytułem „Czy to w zimie, czy też w lecie bezpiecznie czas spędzisz w drawskim powiecie” otrzymało dofinansowanie na organizację imprezy.

Głównym celem organizowanych manewrów było utrwalanie posiadanej wiedzy z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy a także nabywanie nowych przydatnych w działaniach ratowniczo - gaśniczych umiejętności.

Na przygotowanych stacjach ratowniczych zawodnicy zmuszeni byli stawić się czoła różnorodnym zadaniom odzwierciedlającym sytuacje w wyniku, których obrażeń ciała doznawała jedna lub więcej osób.

Realistyczne pozoracje, krzyk poszkodowanych a niekiedy zagrożenie dla ratowników powodowały, iż każdy uczestnik manewrów mógł poczuć się jak przy prawdziwym zdarzeniu zaś osoby postronne mogły zobaczyć z bliska jak wygląda udzielanie pomocy medycznej.

Dodatkowym elementem stanowiącym dla uczestników nie lada wyzwanie była konieczność prowadzenia działań w trudnodostępnych piaszczystych, bagnistych i górzystych terenach.

Profesjonalna charakteryzacja i ogromne zaangażowanie pozorantów z Młodzieżowej Grupy Medycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Siemczynie i Czaplinku w odgrywanie przydzielonej roli nadawały realizmu poszczególnym scenkom.

Najwięcej emocji i wysiłku uczestnicy włożyć musieli w scenkę związaną z upadkiem dziecka z drzewa. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, iż do miejsca zdarzenia dotrzeć można było wyłącznie po wyznaczonej trasie poprowadzonej wzdłuż urwiska. Uczestnicy, którzy po pokonaniu długiego i trudnego szlaku docierali do osoby poszkodowanej musieli zmierzyć się z agresywną koleżanką, która w napadzie szału nie pozwalała im na udzielenie pomocy. Następnie po zaopatrzeniu obrażeń i ułożeniu poszkodowanej na noszach niezbędna była jej ewakuacja do miejsca startu. Zawodnicy, którzy na noszach pokonywali piaszczysty szlak często na mecie dosłownie padali z nóg. Wszyscy jednak podkreślali, iż wysyłek włożony w zaliczenie zadania przyniesie korzyści w trakcie realizacji działań ratowniczo – gaśniczych a scenka uświadamiała im przede wszystkim jak ważne jest właściwe zabezpieczenie poszkodowanej osoby na noszach.

Na każdej z czterech stacji ratowniczych grupy udzielające pomocy podlegały ocenie przez sędziego zaś krytyczne i obiektywne spojrzenie na czynności ratownicze było okazją do wyłapania barków oraz niedociągnięć.

Uczestnicy manewrów w ramach pozoracji musieli udzielać pomocy:

  • osobie wyciągniętej z wody znajdującej się w trudnodostępnym bagnistym terenie następnie dokonać jej ewakuacji w miejsce bezpieczne w celu przekazania dla personelu medycznego,
  • pilarzowi z licznymi ranami ciętymi i kłutymi, który w został w lesie zaatakowany przez nożownika,
  • dwóm nastolatkom, które w trakcie zabawy zostały weszły na transformator energetyczny i zostały porażone prądem w wyniku, czego spadły ze słupa energetycznego,
  • dziecku, które w trudnodostępnym, górzystym i piaszczystym terenie spadło z drzewa a agresywna koleżanka uniemożliwiała wykonywanie czynności ratowniczych.

Dodatkowo w trakcie przerw między stacjami ratowniczymi zawodnicy mogli doskonalić umiejętności z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy noworodkowi, udrażniania górnych dróg oddechowych a także ratowania tonących z wykorzystaniem łodzi ratowniczej.

Po zakończonych manewrach wszyscy uczestnicy zasiedli przy ognisku gdzie dzielili się przeżyciami oraz wrażeniami z wyznaczonej trasy.

Po krótkiej chwili odpoczynku odbyła się zbiórka w trakcie, której nastąpiło podsumowanie manewrów. Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Żarek Andrzej Podolak pogratulował zaangażowania i profesjonalnego podejścia do zawodów dziękując przy tym za udział i miłą atmosferę.

Wśród uczestników manewrów rozlosowano nagrody w postaci specjalistycznego sprzętu ratowniczego służącego przede wszystkim ratowaniu najmłodszych ofiar wypadków drogowych i innych zdarzeń losowych.

Za okazaną pomoc i bezinteresowne zaangażowanie w realizację manewrów składamy serdeczne podziękowania dla:

  • Ochotniczej Straży Pożarnej w Czaplinku,
  • Młodzieżowej Drużyny Ratowniczej działającej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim,
  • Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Czaplinku,
  • Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Siemczynie,
  • Masarni A.M. Pokutyńscy z siedzibą w Cieszynie gm. Złocieniec.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto