Na ulicy Chrobrego w Kaliszu Pomorskim przywrócą bruk taki jak był dawniej

  • Napisane przez  Inf. UM Kalisz Pomorski
Fot. UM Kalisz Pomorski Fot. UM Kalisz Pomorski

Zachowany fragment ul. Chrobrego w Kaliszu Pomorskim, pomiędzy ul. Krzywoustego (apteką „Pod wagą”) a blokami nowego osiedla, odzyskuje dawną nawierzchnię. Ekipa remontowo-budowlana, zatrudniona w ramach prac interwencyjnych, układa na jezdni bruk. Taki, jaki tu był dawniej i na dodatek z autentycznych, przedwojennych kamieni drogowych. Szczęśliwie zachowano je podczas wcześniejszych robót na terenie Gminy. Obok brukowanej nawierzchni biegnie wygodny chodnik, nikt zatem nie będzie się skarżył, że niszczy obuwie na kocich łbach.

Na ulicy Chrobrego w Kaliszu Pomorskim przywrócą bruk taki jak był dawniej

A te kocie łby, jak dawniej powszechnie nazywano bruk na ulicach, przywracają miastu swoisty klimat czasów minionych, gdy nawet główne ulice (Wolności i Świerczewskiego) wypełniał turkot podskakujących na kamieniach wozów i samochodów. Dzisiaj ul. Chrobrego kończy się od strony południowej ślepym zaułkiem. Jak to widać na starej fotografii  sprzed roku 1945, biegła ona równolegle do ul. Wolności dalej, do parku, czyli ul. Sikorskiego.

Przy brukowanym fragmencie ul. Chrobrego (zakończenie prac przewidziano jeszcze w maju), zachowały się dwa przedwojenne domy. Pierwszy, z zielonkawą fasadą, piętrowy od strony ul. Krzywoustego, należał  dawniej do pracownika poczty Reinharda Hägera i stał wówczas przy Wilhelmstrasse nr 209 (teraz ul. Chrobrego 3). Po roku 1945 miał tutaj swój pierwszy zakład fotograficzny mistrz tego fachu pan Gabryszewski. Drugi, parterowy dom należał do kupca Alberta Hartwiga.

Na ulicy Chrobrego w Kaliszu Pomorskim przywrócą bruk taki jak był dawniej
Powrót na górę

Moje konto

Więcej