Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Zakończyło się ćwiczenie „Dragon-13”

  • Napisane przez  mjr Michał Romańczuk
Uroczysty apel, Fot. mjr Michał Romańczuk Uroczysty apel, Fot. mjr Michał Romańczuk

„Ćwiczenie potwierdziło słuszność zastosowanych rozwiązań i pokazało, że Wojska Lądowe są w stanie realizować zadania na wysokim poziomie” – stwierdził generał broni Zbigniew Głowienka w czasie przeprowadzonego 26 września uroczystego apelu z okazji zakończenia ćwiczenia „Dragon-13”.

Od 22 do 26 września poligon w Drawsku Pomorskim był główną areną zmagań, prowadzonych w ramach największego i najważniejszego w tym roku przedsięwzięcia szkoleniowego jednostek i Dowództwa Wojsk Lądowych. Jednym z głównych celów „Dragona-13” było sprawdzenie przygotowania biorących w nim udział stanowisk dowodzenia do planowania, organizowania i prowadzenia działań w ramach sojuszniczej, połączonej operacji obronnej na terenie kraju. Jak zaznaczył generał Głowienka, w rezultacie intensywnych działań operacyjnych oraz dużego zaangażowania operacyjnego, założone cele zostały osiągnięte. „Tak na gorąco, jeszcze przed przeprowadzeniem wnikliwej analizy dokumentacji ćwiczenia należy stwierdzić, że wszystkie systemy walki zostały zgrane prawidłowo”- stwierdził Dowódca Wojsk Lądowych. Generał podkreślił również wysoki poziom przygotowania oraz duże umiejętności dowódców poszczególnych szczebli, jednocześnie dziękując wszystkim uczestnikom za wykazany profesjonalizm i zaangażowanie. „Ćwiczenie potwierdziło słuszność zastosowanych rozwiązań i pokazało, że Wojska Lądowe są w stanie realizować zadania na wysokim poziomie” – z nieskrywaną satysfakcją stwierdził generał. 

W czasie uroczystości, oprócz słów podziękowania i uznania od Dowódcy Wojsk Lądowych, żołnierze otrzymali również medale. Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie państwa, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył: Złotym Medalem Za Długoletnią Służbę - pułkownika Adama Trzeciaka, Srebrnym Medalem Za Długoletnią Służbę – pułkownika Krzysztofa Króla, pułkownika Mirosława Szweda, pułkownika Bogdana Kulę, pułkownika Jarosława Kraszewskiego, pułkownika Andrzeja Niekrasza, pułkownika Piotra Oleszczaka oraz majora Dariusza Grochalę.

Za wzorową służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym poza granicami państwa, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył: Gwiazdą Iraku – pułkownika Piotra Oleszczaka, Gwiazdą Afganistanu – kapitana Marcela Podhorodeckiego.

Za długoletnią, wzorową służbę i pracę w Wojsku Polskim oraz za zasługi położone w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej, Minister Obrony Narodowej nadał Złoty Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny pułkownikowi Andrzejowi Niekraszowi. Srebrny Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny otrzymał starszy chorąży Adam Neumann.

Odznaczenia również otrzymali samorządowcy i szefowie jednostek mundurowych z gminy Drawsko Pomorskie, Kalisz Pomorski i powiatu

Tegoroczny „Dragon” (ćwiczenie odbywało się co 2 lata) był wyjątkowy nie tylko ze względu na formę dowódczo-sztabową. Był również ostatnim tak dużym ćwiczeniem przed przeformowaniem Dowództwa Wojsk Lądowych, o czym także wspomniał generał Głowienka w czasie apelu. Z tej okazji Dowódca wręczył odznaczenia oraz podziękował przedstawicielom lokalnych władz samorządowych i zaprzyjaźnionych instytucji, 

za wieloletnią współpracę z Wojskami Lądowymi, a także za nieocenioną pomoc w realizacji niezliczonych przedsięwzięć szkoleniowych na terenie drawskiego poligonu. Nadane przez Ministra Obrony Narodowej Złote Medale Za Zasługi Dla Obronności Kraju, z rąk generała Głowienki otrzymali: Starosta Powiatu Drawskiego pan Stanisław Cybula, Burmistrz Drawska Pomorskiego pan Zbigniew Ptak, Burmistrz Kalisza Pomorskiego pan Michał Hypki, Komendant Powiatowy Policji w Drawsku Pomorskim młodszy inspektor Jarosław Smolarek oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim brygadier Zbigniew Kwiatkowski.

 

 

Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej