Paramedyk 2013 - manewry ratownicze

  • Napisane przez  Dawid Siwek
Drużyna udziela pomocy poszkodowanemu w trudnych warunkach. Fot. Organizator Drużyna udziela pomocy poszkodowanemu w trudnych warunkach. Fot. Organizator

W sobotę 14 września w Machlinach odbyły się I Manewry Ratownicze pod kryptonimem „PARAMEDYK 2013”. Do udziału zaproszone zostały drużyny zajmujące się ratowaniem życia i zdrowia, grupy interesujące się kwalifikowaną pierwszą pomocą oraz paramedyczne grupy nieformalne i miłośnicy ratownictwa z terenu powiatu drawskiego. Ostatecznie w manewrach wystartowały ekipy reprezentujące Państwową Straż Pożarną w Drawsku Pomorskim, Ochotniczą Straż Pożarną w Czaplinku oraz dwie drużyny WOPR Powiatu Drawskiego. Uczestnicy mieli za zadanie udzielić pierwszej pomocy m.in. podtopionemu dziecku, robotnikowi porażonemu prądem po upadku z wysokości, postrzelonemu myśliwemu, przygniecionemu przez quada, drwalowi uderzonemu przez spadający konar, osobie po próbie samobójczej, a także świadkom tych wydarzeń, będącym w szoku. Po wykonaniu niezbędnych czynności ratownicy musieli również ewakuować poszkodowanych w bezpieczne miejsce, m.in. za pomocą przeprawy linowej. 

Drużyny wyposażone były w zestawy ratownicze R1, na wybranych stacjach ratownicy mieli także do dyspozycji ćwiczebne defibrylatory AED. Nad poprawnością wykonywanych działań czuwali ratownicy RESCUE-ZDR TEAM, którzy udzielali rad dotyczących postępowania w poszczególnych przypadkach zagrożenia życia i zdrowia. Po przejściu przez wszystkie przygotowane stacje, przy stanicy harcerskiej na ratowników czekała gorąca zupa, a po posiłku odbyło się uroczyste rozdanie certyfikatów oraz upominków przygotowanych przez organizatorów, przy wsparciu Gminy Czaplinek. Następnie wszyscy uczestnicy wzięli udział w ognisku integracyjnym, podczas którego wykład na temat postępowania z osobami uzależnionymi w trakcie działań ratowniczych poprowadziła Pani Małgorzata Janda. 

Kiedy emocje opadły, uczestnicy nie ukrywali, że przygotowane pozoracje ich zaskoczyły, ale były jednocześnie dobrą okazją do przypomnienia zasad postępowania w sytuacjach zachorowań i wypadków zagrażających życiu i zdrowiu. Wszyscy zgodnie podkreślali, że tego typu imprezy są potrzebne zwłaszcza ludziom niosącym pomoc innym i wyrazili chęć udziału w kolejnych edycjach manewrów. 

RESCUE-ZDR TEAM składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wsparli organizację I Manewrów Ratowniczych „PARAMEDYK 2013”. Szczególne słowa uznania kierujemy do: Agrofreeze S.A., Nadleśnictwa Gościno, Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czaplinku, Gminy Czaplinek, LGD „Partnerstwo Drawy”, Zarządu Powiatu Drawskiego, Komendy Hufca ZHP w Czaplinku, MS Agro, Land Rover Club PL, MOW w Czaplink, OSP Czaplinek, B.S. Sp. z o.o. oraz firmy Iras. Mamy nadzieję, że manewry pozytywnie wpłyną na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu drawskiego oraz współpracę poszczególnych środowisk ratowniczych. Wierzymy także, że impreza doczeka się kolejnych edycji, w których udział, podobnie jak w tym roku, będzie wspaniałą przygodą i okazją do wymiany doświadczeń oraz integracji wszystkich grup zajmujących się pierwszą i kwalifikowaną pierwszą pomocą na terenie naszego regionu.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem