Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Dożynki Powiatowe w Drawsku Pomorskim - Fotorelacja

 • Napisał 

Powiatowe dożynki odbyły się 14 września w Drawsku Pomorskim i połączone zostały z dożynkami gminnymi Drawska. Tradycyjnie już odbyła się dziękczynna uroczysta msza święta w kościele Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Drawsku Pomorskim, którą celebrował ks. Dziekan Wojciech Gappa. O oprawę liturgiczną mszy świętej zadbał Zespół Śpiewaczy „Pomorzanki” z Suliszewa. W kolejnym punkcie korowód przemaszerował ulicami miasta w kierunku Parku Chopina. Na przyczepie jechały tegoroczne wieńce. Po dotarciu na miejsce imprezy rozpoczął się ceremoniał dożynkowy. Włodarze gmin „Obtańczyli” chleb otrzymany przez starostów dożynek Wiolettę Kozak z Zagozdu i Adama Mularczyka z Dalewa. Ofiarowanym chlebem włodarze podzielili się  gośćmi, sołtysami, członkami zespołów śpiewaczych. 

Po tej części rozpoczęła się część artystyczna gdzie zaprezentowały się m.in. zespoły ludowo-śpiewacze „Darskowiacy” z Darskowa gm. Złocieniec, „Sami Swoi” z Żabinka gm. Wierzchowo, „Pomorzanki” z Suliszewa i „Radość” z Linowna gm. Drawsko Pomorskie, „Violki” z Kalisza Pomorskiego, a także grupa bębniarska z Czaplinka. Po południu do wspólnego biesiadowania i śpiewania zaprosiła grupa muzyków w programie muzyczno-kabaretowym „Biesiada polska’, a gwiazdą wieczoru był Don Wasyl wraz z zespołem.

Podczas uroczystości dożynkowych pracowały komisje konkursowe, które miały dokonać oceny stoisk promocyjnych gmin i sołectw oraz wieńców dożynkowych. Do konkursu przystąpiło siedem sołectw gminy Drawsko Pomorskie: Konotop, Linowno, Łabędzie, Mielenko, Nętno, Zarańsko i Żółte. Najpierw Gminna Komisja wybrała zwycięskie stoisko Gminy Drawsko Pomorskie, które zostało wytypowane do reprezentowania gminy w konkursie powiatowym. Było to stoisko Sołectwa Żółte- nagroda 1000 zł, II miejsce zajęło Sołectwo Łabędzie – nagroda 800 zł, a III miejsce Sołectwo Zarańsko – nagroda 500 zł. Przyznano wyróżnienia w kwocie 200 zł dla Sołectw: Linowno, Nętno i Konotop.

Oceny wieńców z gminy Drawsko dokonano po przyjściu korowodu z kościoła i zwycięzcą zostało Sołectwo Dalewo, które reprezentowało gminę w konkursie powiatowym na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i otrzymało nagrodę  600 zł. II miejsce zajął wieniec Nętna- nagroda 500 zł, a III miejsce i 400 zł- wieniec z Zagozdu. Wyróżnienia i 200 zł przyznano dla sołectw: Linowno, Konotop, Zarańsko.

Kiedy na scenie rozpoczął się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Szczecinianie” komisja musiała obejrzeć i ocenić stoiska promocyjne gmin powiatu drawskiego. Jury przyznało :

 • I miejsce -  nagroda  1000 zł dla stoiska promocyjnego Gminy Czaplinek  
 • II miejsce  –  nagroda    700 zł   gmina Ostrowice                                                          
 • III miejsce  -  nagroda   500 zł   gmina Kalisz Pomorski
 • oraz wyróżnienia po 200 zł pozostałym gminom.

W kategorii „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” laureatem I miejsca i nagrody w wysokości 1000 zł został wieniec gminy Kalisz Pomorski, II miejsce i 700 zł zdobył wieniec gminy Złocieniec, a III miejsce i 500 zł wieniec z Drawska Pomorskiego. Pozostałe wieńce uzyskały wyróżnienia po 200 zł. Oprócz tych wyróżnień przyznano także nagrody finansowe w konkursie na „Najładniejsze sołectwo powiatu drawskiego”. Otrzymali je :

 • I miejsce sołectwo Świerczyna - gmina Wierzchowo, nagroda w kwocie 6.000zł
 • II miejsce sołectwo Sikory- gmina Czaplinek, nagroda w kwocie 3.000zł
 • III miejsce sołectwo Siemczyno- gmina Czaplinek, nagroda w kwocie 2.000zł
 • Ponadto przyznano 5 wyróżnień:
 • Sołectwo Łabędzie - gmina Drawsko Pomorskie, nagroda w kwocie 1.000zł
 • Sołectwo Linowno- gmina Drawsko Pomorskie, nagroda w kwocie 1.000zł
 • Sołectwo Pomierzyn- gmina Kalisz Pomorski, nagroda w kwocie 1.000zł
 • Sołectwo Konotop- gmina Drawsko Pomorskie, nagroda w kwocie 1.000zł
 • Sołectwo Bralin- gmina Kalisz Pomorski. nagroda w kwocie 1.000zł.

Stanisław Baliński - Prezes Powiatowej Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej przekazał również dla laureatów konkursu na najładniejszy wieniec nagrody finansowe: dla I miejsca  kwotę 500 zł, II miejsce - 300 zł, III miejsce 200zł oraz dla Sołectwa Świerczyna za zajęcie I miejsca w konkursie na „Sołectwo ładne i przyjazne środowisku”  kwotę 500zł i pamiątkowy dyplom.

Tegoroczne dożynki zorganizowali pracownicy Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim na zlecenie Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim i Gminy Drawsko Pomorskie.

Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej