Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Uroczystości z okazji Święta Niepodległości w Kaliszu Pomorskim

  • Napisane przez  Aneta Olszacka
Fot. Aneta Olszacka Fot. Aneta Olszacka

Dzień 11 listopada 1918 roku jest bardzo ważny dla Europy i Polski. Po podpisaniu przez Niemcy rozejmu w lasku Compiégne pod Paryżem nastąpił koniec I wojny światowej. Polska po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów  odzyskała niepodległość i wróciła na mapę Europy. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową, a dzień ten został ustanowiony Świętem Niepodległości Polski.  

Dnia 11. listopada 2015 r. również mieszkańcy Kalisza Pomorskiego świętowali  97. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polaków. 

Oficjalna część obchodów Święta Niepodległości zaczęła się od złożenia kwiatów pod pomnikiem poświęconym tym, którzy przywracali polskość tej ziemi . Uczestniczyli  w niej przedstawiciele władz gminy Kalisz Pomorski  z Burmistrzem Michałem Hypkim i Przewodniczącym Rady Miejskiej Zbigniewem Chołujem  na czele,  a także przedstawiciele sołectw, dyrektorzy lokalnych szkół, poczty sztandarowe szkół i Ochotniczej Straży Pożarnej, przedstawiciele klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim oraz licznie zebrani  goście - przedstawiciele lokalnych firm i stowarzyszeń. Pod pomnikiem zapłonął znicz,  a przybyłe delegacje oddały hołd poległym składając piękne wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Następnie w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem przedstawicieli  klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, którą celebrował ks. wikariusz Piotr Śmiechura. 

Serdecznie dziękujemy dzieciom ze szkół podstawowych i młodzieży z gimnazjum za przygotowanie i przypinanie wszystkim uczestnikom tradycyjnych biało-czerwonych rozetek podczas oficjalnych uroczystości.  

W ramach obchodów Święta Niepodległości  zaplanowane było wiele atrakcji artystycznych. Już w kruchcie kościoła można było obejrzeć wystawę radosnych i kolorowych prac przygotowanych przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pomierzynie pt. „Niepodległość w oczach dziecka”.  Obchodom Święta Niepodległości  towarzyszyło również otwarcie wystawy „Pozostawione w pamięci” w Galerii w Pałacu Wedlów. Autorka Bogdana Winnicka z Drawna opowiadając o prezentowanych obrazach,  poruszyła uczestników wernisażu opowieściami z czasów, kiedy jako dziecko zesłana była wraz z rodziną na Syberię.  Miejsce i czas były idealną okazją do przypomnienia sobie naszej historii, cierpień Polaków nie tylko pod zaborami, ale również w czasie II wojny światowej i tuż po niej, kiedy Polska znalazła się w strefie radzieckich wpływów.  Takie spotkania nadają słowom „niepodległość” i „wolność” znaczenia szczególnego i uczą, jak ważne jest, abyśmy uczyli młodsze pokolenia należytego szacunku do Ojczyzny. 

Kolejnym punktem programu artystycznego był koncert pt. „A piosenka za nimi szła…” Oprawę artystyczną zapewnił Teatr Muzyczny HALS z Gdyni. W programie w chronologiczny sposób za pomocą tekstów i piosenki artyści opisali marsz żołnierza do niepodległej Polski, a także czas budowania w wolnej Polsce państwowości, tworzenia armii i utwory przedstawiające zwykłe żołnierskie życie. Piosenki ułożone niekiedy w formie wiązanek śpiewała wraz z artystami zgromadzona publiczność. W pierwszej części  koncertu rozbrzmiewały więc fragmenty m.in. takich utworów jak „Przybyli ułani”, „O mój rozmarynie”, „Piechota” , „Pierwsza brygada”, „Serce w plecaku”, „Po ten kwiat czerwony”. W dalszej części koncertu zaprezentowano czas powojenny. Tuż po okrutnym okresie wojny w naszym kraju nastał czas odbudowy, a wraz nim pojawiły się bardzo popularne festiwale piosenki żołnierskiej. Usłyszeliśmy więc znane, lubiane i radosne piosenki, które w sposób wyidealizowany opisywały żołnierskie życie, a wśród nich: „Gdy piosenka szła do wojska”, „Do woja marsz”, „Przyjedź mamo na przysięgę”. 

Na zakończenie w Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim odbył się spektakl „Historia jednej piwnicy”, który został przygotowany przez młodzież z grupy teatralnej „Klepsydra” działającej w kaliskim Liceum (scenariusz: pan Bogumił Kurylczyk, reżyseria,  scenografia i choreografia: pani Joanna Mączkowska). W spektaklu wzięli udział  zaproszeni goście – Stanisława Górnik i przygotowane przez nią dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim, uczniowie z miejscowego Gimnazjum oraz panie z grupy „Violki Kibolki”. Dzieciom i młodzieży gratulujemy patriotycznej postawy i zaangażowania w przygotowanie spektaklu, a mieszkańcom i gościom zaproszonym dziękujemy za udział w obchodach Święta Niepodległości w Kaliszu Pomorskim.

Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej