Jutro spodziewajcie się Zamachu - ćwiczeń taktyczno-bojowych w Drawsku

  • Napisane przez  Grzegorz Skurczyński, Marcin Łukasz
Fot. Grzegorz Skurczyński Fot. Grzegorz Skurczyński

Drawscy strażacy zwracają się z apelem do mieszkańców miasta, rodziców i uczniów aby w dniu jutrzejszym tj. w piątek 25 września nie popadali w panikę i nie reagowali nerwowo na działania służb ratowniczych w związku z zaplanowanymi ćwiczeniami w drawskim gimnazjum, które rozpoczną się o godz. 10:00.

Scenariusz ćwiczeń przewiduje opanowanie budynku gimnazjum przez grupę przestępców posługujących się bronią i materiałami wybuchowymi. Z pewnością w samym gimnazjum jak i w okolicy gimnazjum będzie słychać odgłosy wybuchów i wystrzały z broni palnej. Uczniowie gimnazjum zostaną ewakuowani na zewnątrz, również okoliczni mieszkańcy i pracownicy instytucji powinni być na to przygotowani. W działania zaangażowane będą służby policji, straży pożarnej, żandarmerii wojskowej, a także ratownicy.

Wszystkie osoby będą na terenie gimnazjum i w jego okolicy powinny bezwzględnie przestrzegać poleceń wydawanych przez osoby zabezpieczające akcje. Scenariusz ćwiczeń jest bardzo realistyczny i został opracowany na podstawie wydarzeń, które miały miejsce w ostatnim czasie w wielu szkołach na całym świecie.

Ćwiczenia mają za zadanie sprawdzenie gotowości służb i ich współpracy w przypadku działań zbliżonych do działań grup terrorystycznych na terenach gdzie skupionych jest wiele osób.

Ćwiczenia taktyczno-bojowe pn. ,,ZAMACH 2015” składają się z trzech etapów, których głównym celem jest utrwalenie wiedzy oraz umiejętności prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w sytuacjach terrorystycznych i kryminalnych.

W ćwiczenia zaangażowane są siły i środki Państwowej Straży Pożarnej, Wojskowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym, Policji, Żandarmerii Wojskowej oraz Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Ich pierwszy etap odbył się w dniu dzisiejszym (24 września) w sali konferencyjnej drawskiej informacji turystycznej i miał na celu przeprowadzenie ćwiczeń aplikacyjnych dla kadry dowódczej, ćwiczących jednostek i służb współdziałających, a także przedstawienie założenia taktycznego, zasad organizowania i prowadzenia działań w przypadku zdarzeń o charakterze terrorystycznym oraz kryminalnym.

Drugi i trzeci etap odbędzie się w dniu jutrzejszym (25 września). Podczas drugiego etapu – na placu szkoleniowym KP PSP w Drawsku Pomorskim – przeprowadzona zostanie odprawa i przegląd jednostek biorących udział w ćwiczeniach, w tym zapoznanie się ze sprzętem i procedurami policyjnymi stosowanymi w tego typu zdarzeniach. 

Z kolei trzeci etap – który zostanie przeprowadzony na terenie Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Drawsku Pomorskim – rozpocznie się o godz. 10.00 i obejmować będzie ćwiczenia praktyczne. 

 

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto