Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Radość wokół szlifierskiego kamienia - fotorelacja z niezwykłego wydarzenia

  • Napisane przez  ZS KP
Radość wokół szlifierskiego kamienia - fotorelacja z niezwykłego wydarzenia

Niezbyt często odwiedzany, chociaż słynny od stuleci kaliski kamień szlifierski – Schleifstein, znowu ożył dzięki młodzieży z kaliskiego Zespołu Szkół. Uczniowie przybyli tu w radosnym pochodzie  by zgodnie ze starą tradycją poddać się ceremonii szlifowania charakteru.

Co w przypadku mających się ku sobie par gwarantuje stałość uczuć obojga partnerów aż do końca życia. Dodatkową atrakcją były taneczne pląsy przygotowane i prowadzone tak,  jak cała impreza, przez Joannę Mączkowską - polonistkę i reżyser teatralną w kaliskim Zespole Szkół.

Punkt kulminacyjny stanowiło wręczanie parom certyfikatu poświadczającego poddanie się „oszlifowaniu”. Tym razem wydawali je nasi niezwykli goście: Kathrin oraz Hans Joachim Zühlke, który jest wnukiem Anny Zühlke, ostatniej właścicielki kaliskiego Pałacu i majątku ziemskiego. Goście z wdzięcznością podjęli się tej roli, doceniając wkład Joanny Mączkowskiej i Bogumiła Kurylczyka w popularyzację wiedzy o polsko-niemieckiej historii Kalisza Pomorskiego jako miasta dwóch narodów.

Przed tańcami i ceremonią, Hans Joachim Zühlke opowiedział młodzieży o legendach oraz średniowiecznych tradycjach związanych ze Schleifstein. Natomiast regionalista Bogumił Kurylczyk omówił fazy przekształcania tej starej legendy ze szlifowania złych cech rycerzy na szlifowanie nowożeńców, co zapewniało liczny napływ gości do przedwojennego miasteczka, a zatem także wpływy dla mieszkańców.

Podobnie jak poprzednie takie wydarzenia  i to odbyło się w ramach wspólnego projektu kaliskiego Zespołu Szkół ze Starostwem Powiatowym w Drawsku Pomorskim.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej