Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Dla osób w kryzysie. Organizacje i instytucje spotkały się aby poprawić komunikację i współpracę

  • Napisane przez  Violetta Patrzyńska, Kurator zawodowy Sądu Rejonowego Drawsko Pomorskie
Dla osób w kryzysie. Organizacje i instytucje spotkały się aby poprawić komunikację i współpracę

W Centrum Kultury im. Eugeniusza Poniatowskiego w Drawsku Pomorskim spotkali się przedstawiciele kilkudziesięciu instytucji i organizacji. Tematem konferencji była szeroko pojęta współpraca w obszarze pomocy osobom w kryzysie.

 

“FORUM    WSPÓŁPRACY  INSTYTUCJONALNEJ” bo tak nazywało się wydarzenie zorganizowane zostało z inicjatywy kierownika II Zespołu Kuratorów ds. Rodzinnych i Nieletnich w Sądzie rejonowym w Drawsku Pomorskim Agnieszki Zieleńczuk oraz Zastępcy Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Drawsku Pomorskim Agnieszki Kuropatnickiej. Dotyczyło ono współpracy instytucji, stowarzyszeń, organizacji i innych podmiotów powiatu drawskiego w obszarze pomocy osobom w kryzysie.

Zaproszenia na konferencję, ku radości organizatorów, spotkały się z dużym zainteresowaniem i w sali kinowej  zgromadziło się około stu osób: przedstawiciele sądownictwa, władz samorządowych, pracownicy edukacji, ośrodków pomocy społecznej, służb mundurowych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, służby zdrowia

Otwierający konferencję gospodarze spotkania czyli Prezes Sądu Rejonowego w Drawsku Pomorskim sędzia Robert Kucharski, zastępca starosty drawskiego Waldemar Włodarczyk oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Henryk Andrałojć w swoim przemówieniu podkreślali, że wszystkie zgromadzone na spotkaniu osoby w swojej pracy zawodowej spotykają się z człowiekiem w kryzysie na różnych polach i sferach życia. Spotkanie miało na celu wymianę doświadczeń, zacieśnienie współpracy, omówienie problemów i  sposobów ich przezwyciężania.

Panel ekspercki,  był ciekawą i przydatną  dla zgromadzonych gości informacją o specyfice pracy poszczególnych instytucji. Każdy z ekspertów z perspektywy swoich doświadczeń zawodowych podzielił się ze słuchaczami cennymi spostrzeżeniami i tym, co uważa za priorytet w pracy z klientem czy podopiecznym. Przedstawiciele Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzcińcu wskazali na rolę i sens wdrażania wartości jaką jest praca w wychowaniu młodzieży, oraz specyfikę problemów, z jakimi borykają się wychowankowie ośrodka; zaś Andrzej Przewoda, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie zauważył, że praca jest jedną ze sfer życia człowieka, którego należy dostrzegać w całym spektrum jego spraw życiowych: rodzinnych, zdrowotnych czy osobistych. Paweł Kuwałek ze Stowarzyszenia Semafor, przedstawił  działalność Centrum Integracji Społecznej w Złocieńcu i sukcesy, które w jego opinii wynikają w dużej mierze z relacji międzyludzkich, wsparcia i wzmacniania samooceny, jaką otrzymują w centrum uczestnicy. 

Kurator Okręgowa Wiesława Sielicka nakreśliła słuchaczom rolę kuratora sądowego, którego zadaniem jest m.in. rozpoznanie problemu podopiecznego, diagnoza i odpowiednie pokierowanie podopiecznego do instytucji w których otrzyma wsparcie , a także kontrolowanie postępów podopiecznego w prostowaniu życiowych ścieżek. Roma Krzywicka, Kierowniczka Zespołu Projektów w Stowarzyszeniu Czas Przestrzeń Tożsamość w Szczecinie słusznie zauważyła, że jako powiat dysponujemy potencjałem ludzkim i strukturalnym, gdzie priorytetem winno być poprawianie komunikacji, współpracy, zasad przekazywania informacji między poszczególnymi podmiotami. Tylko to gwarantuje sprawną i skuteczną “obsługę” problemu klienta.

W obliczu narastającej liczby przypadków kryzysów w zdrowiu psychicznym, co dotyka i mieszkańców naszego powiatu, osoby w różnym wieku,  nikt już nie wątpi, że jest to  specyfiką naszej współczesności, w swoim wystąpieniu Ewa Giza, Dyrektor szpitala MSWiA w Kańsku podkreślała m.in. rolę zrozumienia przez pracowników rozmaitych instytucji chorób czy zaburzeń zdrowia psychicznego, oswojenie się z nimi, niestygmatyzowanie i właściwą opiekę zdrowotną osób dotkniętych kryzysem psychicznym, co pozwala im na pełnienie ról pracownika czy rodzica i satysfakcjonujące życie jako pełnoprawny członek społeczeństwa, a nie jego margines.

Po dyskusji panelowej, kolejnym punktem były prezentacje działalności wybranych instytucji: Miejsko Gminnego Ośrodka pomocy Społecznej w Kaliszu Pomorskim, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Zespołów Kuratorskich Sądu rejonowego w drawsku pomorskim.

Co istotne: konferencja to początek praktyki współpracy, której kontynuacją będą zaplanowane na listopad spotkania w mniejszych grupach, podzielone na bloki tematyczne: pomoc, bezpieczeństwo, edukacja i duszpasterstwo. Jeśli więc są osoby, które interesuje ta tematyka, komu leży na sercu polepszenie współpracy instytucjonalnej wobec osób w kryzysie, a kto nie był dziś z nami obecny na konferencji, zapraszamy do współpracy i kontaktu na przyszłość.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej