Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Za swoje proekologiczne działania uczniowie odebrali nagrody w Ministerstwie Edukacji i Nauki

  • Napisane przez  DSI, GOV
Za swoje proekologiczne działania uczniowie odebrali nagrody w Ministerstwie Edukacji i Nauki

W Ministerstwie Edukacji i Nauki odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Jestem Eko”. Nagrody i dyplomy wręczył laureatom Sekretarz Stanu Dariusz Piontkowski. Wśród laureatów jest Koło Przyrodnicze „Eko Friends” z Zespołu Szkół w Świerczynie.

Wiceminister podziękował uczniom i opiekunom za udział w konkursie oraz zaangażowanie w jego realizację. Przypomniał, że w podstawie programowej znalazły się treści dotyczące ochrony środowiska. 

„Jestem Eko”, czyli troska o środowisko naturalne

„Jestem Eko” to ogólnopolski konkurs poświęcony tematyce ekologicznej, którego ideą jest uzupełnienie wiedzy praktycznej z zakresu ekologii. Był skierowany do uczniów klas IV-VIII tworzących szkolne koła przyrodnicze.

Inicjatywa to również propozycja na ciekawe zajęcia pozalekcyjne. Dzięki ćwiczeniom uczniowie  zapoznali się z działaniami ekologicznymi, które w prosty sposób można włączyć do życia codziennego. Przyswoili również rozmaite zagadnienia z tej dziedziny, tj. upcykling, zero waste, oszczędzanie zasobów czy bioróżnorodność.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników materiały edukacyjne, a wśród nich: scenariusze lekcji, karty pracy, ciekawostki na temat ekologii, tematy do dyskusji, quizy wiedzy, słowniczki pojęć oraz skierowane do uczniów propozycje działań ekologicznych do wdrażania poza szkołą, np. w domu. 

Podsumowaniem cyklu „Jestem Eko” była realizacja zadania konkursowego „Eko-Działanie”, które miało usystematyzować zdobytą wiedzę, a także zachęcić uczniów do dalszego działania na rzecz ochrony środowiska.

Organizatorem konkursu jest Instytut Badań Edukacyjnych. Patronat nad inicjatywą objął Minister Edukacji i Nauki.

Podsumowanie I edycji konkursu Jestem Eko

Do konkursu zgłosiło się 257 kół przyrodniczych z całej Polski, które przez ponad sześć miesięcy aktywnie wdrażały w swoich szkołach dobre praktyki związane z ochroną środowiska.

W ramach inicjatywy nadesłano blisko sto prac „Eko-Działanie”, które przedstawiały aktywności ekologiczne prowadzone przez szkolne koła przyrodnicze. Organizatorzy podkreślają, że zgłoszone realizacje prezentowały wysoki poziom i duże zróżnicowanie w spojrzeniu na aktywne i praktyczne wspomaganie przyrody.

Wyniki konkursu, nagrody i laureaci

Nagroda główna w wysokości 4 tys. zł oraz Tytuł „Eko-Szkoły” przyznane zostały Kołu Przyrodniczemu „Super EkoLogiczni” ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Ireny Sendlerowej w Chełmie.

Tytuł „Złote Eko-Działanie" za realizację zadania konkursowego oraz nagrodę w wysokości 3 tys. zł przyznano.

Wśród wyróżnionych znaleźli się:
Za całoroczną pracę:

  • Koło Przyrodnicze „Ekobos” ze Szkoły Podstawowej w Okonku,
  • Koło Przyrodnicze „Eko Wolanie” ze Szkoły Podstawowej w Woli Wielkiej

Za wykonanie zadania konkursowego:

  • Koło Przyrodnicze „Jestem Eko” ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Gorzowie Wielkopolskim,
  • Koło Przyrodnicze „Eko Friends” z Zespołu Szkół w Świerczynie.

Wyróżnieni otrzymali nagrody rzeczowe o wartości 1 tys. zł.

Proekologiczne działania uczniów z Zespołu Szkół w Świerczynie

Proekologiczne działania uczniów z Zespołu Szkół w Świerczynie

Uznaliśmy, że najlepsza nauką odpowiedzialności za planetę będzie wspólne działanie dla jej dobra. Kolejny rok Wszyscy uczniowie Zespołu Szkół w Świerczynie we współpracy z Nadleśnictwem Świerczyna aktywnie porządkowali teren szkoły, sadzili bratki, grabili suche liście czy budowali domki dla owadów– informowała w kwietniu na DSI Mariola Buczkowska-Słomka, Dyrektor Zespołu Szkół w Świerczynie

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej