Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Tak realnej symulacji nie zobaczysz w żadnej grze. Na drawskim poligonie ruszył Kompleksowy System Symulacji Pola Walki.

  • Napisane przez  DSI
Fot. Adam Cygan, Maciej Gałązka Fot. Adam Cygan, Maciej Gałązka

Nowoczesne narzędzie, które zwykłemu człowiekowi może kojarzyć się z bardzo realną grą komputerową. W Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko uruchomiono właśnie Kompleksowy System Symulacji Pola Walki.

GAMER, bo tak nazywa się system dostarczony i wdrożony przez firmę SAAB na Drawskim Poligonie. Umowę z firmą podpisał resort obrony w 2021 roku. Wtedy zamówiono wyposażenie symulacyjne dla wzmocnionego batalionu zmechanizowanego i 4 zestawy dla pododdziałów szczebla kompanii.

W Drawsku Pomorskim znajdzie się najbardziej rozbudowany komponent, zaś na poligonach w Nowej Dębie, Żaganiu, Orzyszu i Wędrzynie trafią laserowe symulatory strzelań. Ten w Drawsku Pomorskim już rusza, natomiast zgodnie z umową dostawy komponentów GAMER mają się zakończyć do marca 2024.

Wraz z symulatorami laserowymi MON zamówiło systemy kontroli przebiegu i oceny ćwiczeń EXCON i systemy łączności.

System działa tak, że żołnierze, pojazdy i urządzenia biorące udział w ćwiczeniu wyposażeni są w specjalne kamizelki odbierające sygnały laserowe, a broń sprzężona jest z laserem zamocowanym na niej. Przy użyciu naboi symulacyjnych wyzwalane są lasery, a czujniki na kamizelkach odbierają informacje o potencjalnym trafieniu.

Tak realnej symulacji nie zobaczysz w żadnej grze. Na drawskim poligonie ruszył Kompleksowy System Symulacji Pola Walki.

Wszystkie dane trafiają do centrum operacyjnego i są przetwarzane, w połączeniu z glokalizacją jednostek daje to prowadzącym ćwiczenie pełny obraz gry. Do tego pozwala wprowadzać nowe scenariusze przy dużo mniejszych kosztach obsługi jak i użycia sprzętu i środków ogniowych.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej