Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Historia ze słowikiem w kaliskim klubie dyskusyjnym

  • Napisane przez  DSI za Urszula Miłoszewska
Historia ze słowikiem w kaliskim klubie dyskusyjnym

„Śpiewa ptak. Słowik. To smutna pieśń. Słowik przynosi stratę, czyż nie? Miłość, która odchodzi lub nie przetrwa albo wcale nie zaistniała.” K. Hannah: „Słowik”. Warszawa, 2016, str. 380.

1 marca w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie dyskusyjnego klubu książki (DKK) poświęcone powieści Kristin Hannach pt. „Słowik”.

„Słowik” to inspirowana autentycznymi wydarzeniami historia bojowniczki francuskiego ruchu oporu, Andrée de Jongh, która w latach 1941-1943 stworzyła siatkę przerzutową dla uciekinierów z obozów jenieckich.

Podczas spotkania uczestnicy starali się określić profil głównych bohaterek. W utworze, siostry Rossignol, jakże inne, a tak samo dzielne, w odmienny sposób walczyły o życie ludzkie. Isabelle przeprowadzała amerykańskich lotników przez Pireneje, zaś Vianne ukrywała żydowskie dzieci. Omówiono również rolę i pozycję kobiet w czasach wojny i zaprezentowano, w jaki sposób wyglądało życie codzienne w okupowanej Francji, głównie kobiecy aspekt wojny.

„Opowiadanie historyjek to działka mężczyzn – mówię. […] – Kobiety żyją dalej. Dla nas ta wojna była czym innym niż dla nich. Kiedy się skończyła, nie brałyśmy udziału w paradach, nie dostawałyśmy medali, nie wspominano nas w książkach historycznych. W czasie wojny robiłyśmy to, co do nas należało, a gdy się skończyła, pozbierałyśmy kawałki i zaczęłyśmy życie od nowa.”  Tamże, str. 552.

Historia ze słowikiem w kaliskim klubie dyskusyjnym

„Słowik” jest powieścią wielopłaszczyznową i wielowątkową. Sam wątek miłosny pojawia się w pięciu odsłonach. Jest także powieścią niezwykle dynamiczną, w której, choć akcja jest rwana, a losy bohaterów prezentowane są naprzemiennie, to fabuła  wydaje się bardzo przemyślana, a zainteresowanie czytelnika utrzymane. Jest powieścią, w której zaprezentowano interesującą, inspirowaną autentycznymi wydarzeniami historię, wyzwalającą duży ładunek emocjonalny i zawierającą element zaskoczenia. Autorkę cechuje dobry warsztat pisarski, co sprawia, że powieść bardzo dobrze się czyta, że się ją „przeżywa”. Autorka znakomicie zbudowała napięcie, co tylko podsycało ciekawość czytelnika.

Historia ze słowikiem w kaliskim klubie dyskusyjnym

Następne spotkanie DKK odbędzie się w dn. 29 marca 2023 r. 

Uczestnicy klubu dziękują pani Marioli Korytkowskiej i Pracowni Krawieckiej „Exactly” w Kaliszu Pomorskim za użyczenie manekina, tak potrzebnego dla tej aranżacji.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej