Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

(Fotorelacja) Uroczyste i aktywne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kaliszu Pomorskim

  • Napisane przez  ZS
(Fotorelacja) Uroczyste i aktywne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kaliszu Pomorskim

1 marca uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim oraz zaproszeni goście we współpracy z Urzędem Miasta wzięli udział w obchodach Narodowego dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Szkolnym koordynatorem wydarzenia, był nauczyciel historii, Krzysztof Wójciak.

Uczestnicy uroczystości oddali hołd Żołnierzom Niezłomnym biorąc udział w biegu „Wilczym Tropem”, w spotkaniu w auli szkoły oraz uczestnicząc w złożeniu kwiatów i zniczy pod obeliskiem upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych na kaliskim cmentarzu.

Pierwszym wydarzeniem był bieg ku czci Żołnierzy Wyklętych, przeprowadzony wokół jeziora Bobrowo Wielkie. W biegu wzięło udział ponad 120 uczestników z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorski, szkół podstawowych z Kalisza Pomorskiego, Pomierzyna i Świerczyny, z Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego w Trzcińcu, oraz delegacje żołnierzy i pracowników cywilnych z jednostek wojskowych w Mirosławcu i Olesznie.

Pierwsze miejsca w biegu w poszczególnych kategoriach zajęli: w kategorii szkoły podstawowe – Karolina Drzewiecka i Bartosz Stateczny,  szkoły ponadpodstawowe –  Amelia Tyrpa i Zachariasz Cichos, dorośli – p. Małgorzata Kieć i mjr Łukasz Piórek. Uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe koszulki i piękne medale ufundowane przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego.

Uroczystość w auli ZS w Kaliszu Pomorskim uświetnili swoim udziałem znamienici goście, m.in. Starosta Drawski Stanisław Cybula, Burmistrz  Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz, Zastępca Burmistrza Radosław Czapek, Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Kulbacki, Dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów ze Złocieńca, płk. dypl. Dariusz Machula,  Zastępca Komendanta 16. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Olesznie ppłk. Tomasz Tomaszewicz,  mjr. Tomasz Brycki z Centrum Rekrutacji Wojskowej ze Szczecinka, mjr Henryk Babicki z Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Drawsko Maciej Duma, przedstawiciel Nadleśnictwa Kalisz Pomorski, Krzysztof Wiśniewski, żołnierze WP oraz uczniowie  zaproszonych szkół wraz z wychowawcami.

Głos zabrali Dyrektor ZS w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski, który podziękował zebranym za liczny udział w uroczystości i biegu oraz za współpracę i pomoc w organizacji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Szczególne podziękowania skierował do Burmistrza Kalisza Pomorskiego za współorganizację obchodów. Burmistrz Kalisza Pomorskiego, Starostwa Drawski oraz Dowódca 2. Brygady Zmechanizowanej podkreślili znaczenie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych w wychowaniu młodego pokolenia oraz ich wkład w walce o niepodległą Polskę. Podziękowali młodzieży za liczny udział w biegu ku czci Żołnierzy Niezłomnych.

Następnie Maciej Rydzewski zaprezentował zgromadzonym sylwetkę kaliskiego Żołnierza Wyklętego, mjr. Kazimierza Przybysławskiego ps. „Młot”, nauczyciela i dyrektora kaliskiej szkoły, który spoczywa na cmentarzu w Kaliszu Pomorskim.

Po prezentacji koordynator obchodów i organizator biegu „Wilczym Tropem”, Krzysztof Wójciak przedstawił wyniki biegów i zaprosił gości do wręczenia dyplomów i nagród zwycięzcom rywalizacji sportowej. Ostatnim akcentem uroczystości w auli kaliskiego liceum był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu szkolnego zespołu Dystractor pod opieką nauczyciela i żołnierza WOT Konrada Chwastka.

Następnie uczestnicy obchodów udali się na kaliski cmentarz miejski, gdzie wraz z przedstawicielami szkół, instytucji, harcerzami i mieszkańcami Kalisza Pomorskiego złożyli kwiaty  i znicze pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, oraz na grobie mjr. Kazimierza Przybysławskiego. Była to również okazja do modlitwy w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy do końca pozostali wierni przysiędze wojskowej w myśl słów Bóg – Honor – Ojczyzna. W uroczystościach na cmentarzu brała udział klasa wojskowa 1b pod opieką nauczyciela przysposobienia wojskowego Sylwestra Burdyńskiego oraz poczet sztandarowy szkoły, a także poczet sztandarowy ze sztandarem Armii Krajowej, złożony z uczniów w mundurach  historycznych.

W organizację obchodów, a szczególnie biegu, zaangażowani byli również nauczyciele wychowania fizycznego w ZS w Kaliszu Pomorskim – Martyna Pacześna, Renata Effenberg – Nawrot i Sebastian Stateczny.

Bardzo dziękujemy Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego, pracownikom Urzędu Miasta i Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury za wzorową współpracę w organizacji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dziękujemy także Staroście Drawskiemu, przedstawicielom wojska i nadleśnictw za ufundowanie pucharów i nagród dla uczestników biegu oraz młodzieży, nauczycielom, dyrektorom szkół  i wszystkim, którzy wzięli udział w upamiętnieniu Żołnierzy Niezłomnych w dniu ich święta.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej