Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Wysyłka palet w Polsce i za granicę – czym się różni?

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Wysyłka palet w Polsce i za granicę – czym się różni?

Wysyłka towaru na paletach odbywa się w przypadku, gdy jego gabaryty lub waga przekraczają limity dopuszczalne przez przewoźnika dla standardowych przesyłek kurierskich. W ten sposób trasę od nadawcy do adresata pokonują między innymi duży sprzęt AGD, części samochodowe czy meble. Ponadto palety sprawdzają się wszędzie tam, gdzie należy przewieźć dużą liczbę mniejszych opakowań konkretnego produktu – na przykład żywności, chemii domowej lub kosmetyków. Palety ułatwiają załadunek i rozładunek towaru przyspieszając jego transport. Rozwiązanie stosuje się w wysyłkach krajowych i międzynarodowych. Czym różnią się pomiędzy sobą te dwa warianty?

Czas dostawy

Z oczywistych względów przesyłki, w tym przesyłki paletowe kierowane do adresatów zagranicznych pokonują dłuższą drogę. Klienci film kurierskich muszą liczyć się z tym, że o ile na terenie kraju przesyłka paletowa jest możliwa do zrealizowania w ciągu zaledwie jednego dnia roboczego, o tyle dostarczenie jej za granicę zajmuje nawet kilka dni.

Wiele w tej kwestii zależy od destynacji. Istnieją firmy kurierskie, które skupiają się na szybkim transporcie dużych przesyłek do krajów sąsiednich, przede wszystkim do Niemiec, ale generalnie obowiązuje zasada, że im kraj docelowy jest bardziej oddalony od Polski, tym przesyłki paletowe trafiają do adresatów później.

Nie tylko transport drogowy

Przesyłki paletowe krajowe realizowane przez kurierów są przewożone zawsze transportem drogowym. W przypadku większości przesyłek zagranicznych również jest on najbardziej popularny, ale przewoźnicy dysponują również innymi możliwościami, przede wszystkim transportem lotniczym.

W krajach europejskich często odpowiada on usłudze ekspresowej, za którą klient jest w stanie zapłacić więcej zyskując w zamian naprawdę szybką realizację dostawy. Jeśli chodzi o przesyłki wysyłane poza Europę, na przykład do Stanów Zjednoczonych, w grę wchodzi natomiast wyłącznie transport lotniczy i morski.

Ograniczona liczba przewoźników

Przeglądając oferty poszczególnych przewoźników działających na polskim rynku łatwo zauważyć, że o ile większość wiodących graczy oferuje wysyłkę palet na terenie kraju, nie wszyscy transportują takie przesyłki za granicę. Liczba dostępnych firm kurierskich jest więc ograniczona, co nie znaczy, że na tym rynku nie istnieje konkurencja. Istnieją przewoźnicy, którzy skupiają się na przewozie przesyłek paletowych i wielkogabarytowych, a ich oferta przewozów zagranicznych bywa bardzo atrakcyjna cenowo.

Możliwa odprawa celna

Klient nadający przesyłki paletowe za granicę, poza teren Unii Europejskiej musi uwzględnić, że jego towar prawdopodobnie będzie wymagał odprawy celnej. Tym zajmują się między innymi agencje celne należące do samych przewoźników. Eksport towaru poza Unię Europejską wymaga skompletowania dodatkowych dokumentów, takich jak faktura handlowa, potwierdzenie płatności, świadectwo pochodzenia towaru, a także niezbędne certyfikaty jakości. Wysyłając palety za granicę warto zapoznać się zawczasu także z wymaganiami dotyczącymi przesyłek w danym państwie.

Znaczna różnica w cenie usługi

Naturalną konsekwencją drogi, jaką pokonuje przesyłka paletowa za granicę jest oczywiście wyższa cena usługi. Zależnie od destynacji może być ona nawet kilkukrotnie wyższa od przewozu tego samego towaru w obrębie kraju. Nie oznacza to jednak, że wysyłając palety za granicę nie da się oszczędzać. Warto przeanalizować wszystkie dostępne oferty, na przykład poprzez porównywarkę kurierską skierowaną do klientów biznesowych – serwis Apaczka:

https://www.apaczka.pl/oferta/palety-polpalety/.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej