Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Twórczy scenariusz życiowy Marcina Mellera

  • Napisane przez  ZS KP
Twórczy scenariusz życiowy Marcina Mellera

W piątek 25 listopada 2022 r. w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie autorskie z Marcinem Mellerem:  reporterem, publicystą,  wydawcą,  autorem książek.

Organizatorkami spotkania autorskiego, które zrealizowano ze środków ministerialnych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0  były:  Izabella Chojnacka, szkolna bibliotekarka, Aleksandra Radecka, polonistka i opiekun koła dziennikarskiego oraz Jadwiga Czerniga, kierownik internatu. 

Twórczy scenariusz życiowy Marcina Mellera

Zaproszony gość zrobił tym razem wyjątek i swoją debiutancką powieść „ Czerwoną ziemię” postanowił zaprezentować w realiach szkolnych.  – Takie spotkania mają zazwyczaj nieco sztuczny charakter. Nigdy się nie wie, czy słuchający ludzie nie  są w tym miejscu  jedynie z powodu matmy czy innego przedmiotu, który im właśnie mija. Ale w tym liceum działa koło dziennikarskie, z którym utrzymuję kontakt już parę lat, więc mam powód, by tu być – wyjaśniał swoją decyzję znany publicysta.

Aula Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim po brzegi wypełniła się czytelnikami: od najmłodszych (uczniowie koła dziennikarskiego ze Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim pod opieką polonistki Sławomiry Sydlewskiej), poprzez licealistów oraz panie z Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy tutejszej Bibliotece Publicznej. Spotkanie prowadziła Aleksandra Radecka, polonistka i opiekun koła dziennikarskiego wydającego gazetę „Kontrast”.

Twórczy scenariusz życiowy Marcina Mellera

Pierwsze pytania skierowane do Marcina Mellera dotyczyły początku jego pisania, co w naturalny sposób uruchomiło wspomnienia związane z czasem licealnym. Dziwni profesorowie, nieoczywiste wymagania, błądzenie w poszukiwaniu siebie, przygody ze szkolną gazetką i polityczne zaangażowanie – o tym opowiadał dowcipnie, ale również refleksyjnie. Podkreślił, że gdyby miał przemówić do siebie z tamtych lat, radziłby, żeby mniej się przejmować opinią innych ludzi i mieć odwagę. Popełnianie błędów czasami jest lepsze niż świadomość, że nie wykorzystało się swojej szansy.

W rozmowie nie mogło zabraknąć informacji o „Czerwonej ziemi”, czyli o debiutanckiej powieści, która okazała się wielkim sukcesem wydawniczym.

Twórczy scenariusz życiowy Marcina Mellera

Ważną rolę w  fabule książki odgrywa Afryka. Meller wspominał swoje dwie podróże: w latach dziewięćdziesiątych i drugą- współczesną, potrzebną do dokumentacji. Obie szczegółowo zapamiętał i opisał w „ Czerwonej ziemi”.  W swojej relacji o kulisach powstawania książki wspominał także o głównym wątku powieści: relacji ojca z synem. Budowanie więzi, wcześniej zerwanej, dzieje się stopniowo i w zaskakujący sposób.

Twórczy scenariusz życiowy Marcina Mellera

Marcin Meller szczerze wyznał, że pisanie książki było okupione ciężką pracą. Tworzenie fabuły wymagało sprawdzania mnóstwa detali. Historia w powieści przygodowej powinna być wiarygodna, by czytelnicy w nią uwierzyli, tego pilnował.  W żartobliwy sposób zdradzał zgromadzonej publiczności kulisy swoich dociekań. – Myślę, że fajnie było poznać autora od tej innej strony. Usłyszeliśmy,  jak rzeczywiście wygląda twórcza praca i proces tworzenia – komentowała Oliwia Wojtas dziennikarka „Kontrastu”.

Twórczy scenariusz życiowy Marcina Mellera

- Mimo że pisanie fikcji jest trudniejsze niż dokumentowanie dziennikarskie,  później jest satysfakcja, przyjemność takich spotkań jak dzisiejsze. To, co piszą w gazetach, ucieka z pamięci już po chwili, a książka zostaje. Zawsze można po nią sięgnąć – przekonywał Marcin Meller.

Wśród wielu pytań od publiczności  były i takie, które dotyczyły wydawania książek, pracy dziennikarskiej, kulisów powstawania programów telewizyjnych czy hobby gościa.

Marcin Meller zdradził czytelnikom, że jest w trakcie zbierania dokumentacji do drugiej powieści, a także przygotowuje swój autorski programu na Youtube. Podkreślał, że wciąż się uczy nowych rzeczy. Podejmuje ryzyko, bo wierzy, że nie ma nic gorszego niż stanie w miejscu.

Twórczy scenariusz życiowy Marcina Mellera

Dla zaproszonego gościa młodzież przygotowała niespodziankę. Hanna Bruzi redaktorka naczelna „Kontrastu” zaśpiewała znany utwór wykonywany przez Grzegorza Turnaua do słów Michała Zabłockiego „ Cichosza”. Literacki klimat wybrzmiał na sali także muzycznie, co spodobało się wszystkim zgromadzonym.

Marcin Meller udzielił także wywiadu dziennikarzom szkolnej gazety „Kontrast”, którzy chętnie komentowali postawę zaproszonego gościa:  -  Szczery, prawdziwy, czuliśmy się przy nim swobodnie. Uwierzyliśmy, że można osiągnąć sukces i pozostać sobą.

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025."

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej