Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Drawska Gala Samorządowa 2015

 • Napisane przez  Grzegorz Skurczyński

Sala kinowa Centrum Kultury im. Eugeniusza Poniatowskiego w Drawsku Pomorskim była w czwartek (19 lutego) miejscem wręczenia "Złotych Żagli", które przyznano w ramach III Drawskiej Gali Samorządowej. Statuetka "Złotego Żagla" przyznana przez Kapitułę Drawskiej Gali Samorządowej nawiązuje do hasła promocyjnego naszego miasta  "Wiatr w Twoje Żagle". Podczas tegorocznej gali przyznano 7 Złotych Żagli oraz 24 nominacji.

Na zaproszenie organizatora – Burmistrza Drawska Pomorskiego – w drawskim centrum kultury zjawiło się ponad 250 gości. Uroczystość rozpoczęła się od powitania wszystkich zebranych, którego dokonali prowadzący: Kamila Marczewska-Cygan – pracownik Urzędu Miejskiego w Drawsku Pomorskim  i Dariusz Baranik – dziennikarz TVP Szczecin.  Współorganizatorem gali był Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim.

Zanim wręczono „Złote Żagle” ogłoszone zostały wyniki konkursu pt. „Drawska Wieś Aktywna”, w którym wyłonione zostały najaktywniejsze w 2014 roku sołectwa gminy Drawsko Pomorskie. W trakcie konkursu pod uwagę brane były wszelkie aspekty aktywności sołectw, m. in. dbałość o ład, estetykę i porządek w sołectwie, promocja, aktywność sportowa, kulturalna. Oceny sołectw dokonała komisja złożona z radnych i pracowników Urzędu. Nagrody zwycięzcom konkursu wręczyli Ireneusz Gendek - Przewodniczący Rady Miejskiej i Zbigniew Ptak - Burmistrz Drawska Pomorskiego. Pierwsze miejsce zajęło Sołectwo Zarańsko, drugie Sołectwo Żółte, trzecie Sołectwo Jankowo. 

Złote Żagle

KATEGORIA KULTURA FIZYCZNA I SPORT

W pierwszej kategorii statuetkę z rąk Marka Tobiszewskiego – Zastępcy Burmistrza Drawska Pomorskiego – otrzymała Eliza Wiska, która trenuje karate w Międzyszkolnym Uczniowskim Klubie Sportowym ,,OYAMA”. W 2014r. Eliza startowała na Mistrzostwach Europy w Karate Kyokushin, które odbyły się w Grecji. Osiągnęła tam wielki sukces zdobywając złoty medal w konkurencji ,,kata”.  Dzięki temu sukcesowi zdobyła możliwość reprezentowania Polski na Mistrzostwach Świata w Japonii. Podczas mistrzostw odbywających się w kraju kwitnącej wiśni zanotowała bardzo dobry wynik, gdyż startując w jednej kategorii wiekowej z seniorkami zajęła 6 miejsce.  

Nominowanymi w tej kategorii byli także:

 • - Klub Sportowy ,,Orliczek”,
 • - Stowarzyszenie ZDR Rally Team, 
 • - Stowarzyszenie Aktywna Wieś,
 • - Małgorzata Piłatowska. 

KATEGORIA OŚWIATA, NAUKA, EDUKACJA

W drugiej kategorii statuetkę z rąk Anny Mieczkowskiej – członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego i Ryszarda Micko - Wicewojewody Zachodniopomorskiego – otrzymało Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym ,,Radość z życia”. W 2012r. Stowarzyszenie „Radość z życia” uruchomiło Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy w Gudowie. Ośrodek przeznaczony jest dla osób z niepełnosprawnością umysłową, a  większość jego podopiecznych jest mieszkańcami powiatu drawskiego i gminy Drawsko Pomorskie. Osoby w wieku od 3 do 25 lat realizują tu obowiązek szkolny i mają zapewnioną profesjonalną opiekę i rehabilitację. W 2014 roku stowarzyszenie poszerzyło swoją działalność uruchamiając w Gudowie przedszkole „Tęczowa Kraina”, w którym opiekę znajdują dzieci niepełnosprawne. Stowarzyszenie świadczy również specjalistyczne usługi opiekuńcze dzieciom i dorosłym osobom niepełnosprawnym. W ramach tych usług zapewnia opiekę oraz kompleksową rehabilitację.

Nominowanymi w tej kategorii byli także: 

 • - Lucyna Jabłońska, 
 • - Adrian Struski, 
 • - Szkoła Podstawowa w Drawsku Pomorskim, 
 • - Stowarzyszenie ,,Żarek”.

KATEGORIA KULTURA

W tej kategorii nagrodę z rąk Michała Otłowskiego – utalentowanego reżysera wielu filmów – oraz Zbigniewa Krzywańskiego –gitarzysty, współzałożyciela zespołu Republika – otrzymał zespół Pomorzanki.  Zespół obchodzi w tym roku 30-lecie pracy artystycznej. Zespół oprócz występów na scenie organizuje przedstawienia widowisk kolędniczych i obrzędowych, tworzy wieńce dożynkowe, kultywuje tradycje ludowe. Pomorzanki występują na wielu scenach naszego województwa podczas przeglądów zespołów folklorystycznych oraz uświetniają kulturalne imprezy plenerowe. 

Nominowanymi w tej kategorii byli także: 

 • - Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim, 
 • - Stowarzyszenie Przyjaciół Drawska ,,Meander”,
 • - Jarosław Leszczełowski, 
 • - Ewa Kamińska-Mikołajczyk. 

KATEGORIA GOSPODARKA

W czwartej kategorii statuetkę ,,Złotego Żagla” z rąk Ireneusza Gendka – Przewodniczącego Rady Miejskiej w Drawsku Pomorskim – otrzymało Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego ,,BUDRO”. Przedsiębiorstwo ,,BUDRO” od wielu lat z powodzeniem działa na terenie gminy, powiatu i województwa zachodniopomorskiego. Mimo nie najlepszej koniunktury oraz niewystarczających inwestycji rządowych w zakresie budowy i remontów dróg, firma dobrze sobie radzi na naszym rynku. ,,BUDRO” jest wykonawcą wielu robót drogowych na terenie miasta i gminy Drawsko Pomorskie, których efektem są nowe ulice, chodniki i parkingi. Firma inwestuje także w swój rozwój. W 2014r. oddana do użytku została nowa siedziba firmy przy ul. Podmiejskiej.

Nominowanymi w tej kategorii byli także: 

 • - Nadleśnictwo Drawsko, 
 • - Firma Olex-Trans Edmund Olesiński, 
 • - Piekarnia Cukiernia Iwona i Kazimierz Pokutyńscy,
 • - Leszek Struszka, 
 • - Mięso i Wędliny Zofia Zawrot. 

KATEGORIA TURYSTYKA, REKREACJA I WYPOCZYNEK

W piątej kategorii nagrodę z rąk Eugeniusza Storoniaka – Radnego Rady Miejskiej w Drawsku Pomorskim – otrzymał Paweł Górzyński, członek PTTK od 1999 r., przodownik turystyki pieszej, przodownik turystyki kolarskiej, znakarz nizinnych szlaków pieszych, kolarskich i konnych. Inicjator powstania sieci szlaków rowerowych w okolicach Drawska Pomorskiego. Łącznie ,,wyznakował” ok. 1500 km nowych szlaków turystycznych oraz odnawia już istniejące na obszarze województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego, a także na obszarze Drawieńskiego Parku Narodowego.  Od października 2008r. pełni funkcję Prezesa Koła Turystyki Rowerowej. To również świetny organizator imprez turystycznych, prowadzi rajdy rowerowe, piesze i spływy. W przystępny sposób na imprezach turystycznych potrafi przekazywać treści krajoznawcze. Jest autorem przewodników turystycznych, folderów oraz materiałów promocyjnych dotyczących Drawska Pomorskiego i Pojezierza Drawskiego. W 2007 roku wyróżniony został przez Ministra Sportu i Turystyki odznaką honorową "Za zasługi dla turystyki". Od 2009 roku zaangażowany jest w ideę „morsowania” jako współpomysłodawca i organizator wszystkich edycji Drawskich Spotkań Morsów.

Nominowanymi w tej kategorii byli także: 

 • - Jan Kalinowski, 
 • - Ośrodek Wypoczynkowy ,,Taurus”,
 • - Stowarzyszenie Land Rover Club PL, 
 • - Pensjonat ,,Villa Harmonia”
 • - Drawski Klub Morsów,
 • - PTTK Oddział w Drawsku Pomorskim. 

KATEGORIA DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

W szóstej kategorii nagrodę z rąk Zofii Nowickiej – Radnej Rady Miejskiej w Drawsku Pomorskim – otrzymało sołectwo Żółte za ogrom pracy włożony w pracę nad remontem kościoła, inicjatywy społeczne i aktywność. 

Nominowanymi w tej kategorii byli także: 

 • - Agnieszka Waszczyk, 
 • - Daniel Puchalski, 
 • - Michał Walkiewicz. 
 • - Caritas Parafii pw. Świętego Pawła

KATEGORIA WYRÓŻNIENIE SPECJALNE

W tej kategorii nagrodę z rąk Zbigniewa Ptaka – Burmistrza Drawska Pomorskiego otrzymało Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Walerian Grzegorz Fabich. Firma PPUH Walerian Grzegorz Fabich została założona w 1987 roku. Główną działalnością przedsiębiorstwa jest produkcja i sprzedaż brykietu i pelletu drzewnego, drewna kominkowego, biomasy i zrębków drzewnych. Wszystkie produkowane przez firmę wyroby odpowiadają najsurowszym wymaganiom eksportowym. Produkty najwyższej jakości są sprzedawane na rynku krajowym oraz eksportowane poza granice naszego kraju. Firma nieustannie się rozwija. W 2014r. oddana do użytku została nowoczesna linia technologiczna zwiększająca możliwości produkcyjne firmy oraz poprawiająca i tak już wysoką jakość oferowanych produktów. Właścicielem firmy jest Walerian Grzegorz Fabich, który angażuje się również w działalność społeczną. Od lat wspiera drawski sport wspomagając finansowo działalność lokalnych klubów. 

Na zakończenie zebrana w centrum kultury publiczność obejrzała występ grupy kabaretowej pn. ,,Piwnica pod Baranami”.  Złote Żagle przyznała Kapituła, do której Burmistrz Drawska Pomorskiego zaprosił m.in. przedstawicieli instytucji, organizacji oraz zdobywców Złotych Żagli w 2014 roku.

 

Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej