Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Czym jest dystrybucja energii elektrycznej?

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Choć energię elektryczną wykorzystujemy na co dzień, nie zawsze zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób trafia ona do naszych domów. Warto też pamiętać, że dystrybutor i sprzedawca to nie to samo. Jak dokładnie wygląda dystrybucja energii elektrycznej?

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej jest możliwa w każdym momencie. Jeśli więc chcemy obniżyć rachunki za prąd, wystarczy, że podpiszemy umowę z firmą, która ma korzystniejszą ofertę niż podmiot, z którego usług korzystaliśmy dotychczas. Warto jednak pamiętać, że dystrybucja prądu to nie to samo, co jego sprzedaż. Na czym polega różnica?

Czym jest dystrybucja energii elektrycznej?

Dystrybucja energii elektrycznej polega na zaopatrywaniu klienta końcowego w energię za pomocą linii energetycznych wysokiego, średniego i niskiego napięcia. Dystrybutor, czyli inaczej Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD) jest wybierany przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i odpowiada on za konkretny obszar kraju. Jest on odpowiedzialny m.in. za:

  • ciągłość dostaw energii, 
  • konserwację i eksploatację sieci dystrybucyjnej, 
  • modernizację i rozbudowę sieci energetycznej.

Odpowiada on również za odczyt licznika i wysyłanie tych danych do naszego sprzedawcy. Choć możemy zmienić firmę odpowiedzialną za sprzedaż energii elektrycznej, nie możemy zmienić dystrybutora. Podmiot, który chce odpowiadać za dystrybucję energii elektrycznej, musi spełnić szereg warunków, wśród których jest posiadanie infrastruktury umożliwiającej transport prądu. Operatorzy są też odpowiedzialni za wytwarzanie energii elektrycznej.

Jaka jest różnica między sprzedażą a dystrybucją energii elektrycznej?

 

Choć w kwestii dystrybucji energii elektrycznej nie mamy wyboru, możemy wybrać i w każdej chwili zmienić dostawcę energii. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dystrybutor odpowiada za przesył energii w danym regionie kraju. Z kolei sprzedawca to podmiot, który zakupił energię od dystrybutora lub zawarł z nim odpowiednią umowę, aby móc sprzedawać energię odbiorcom końcowym. Za sprzedaż energii elektrycznej odpowiadają tak zwane spółki obrotu, a często są to spółki wydzielone z dawnych zakładów energetycznych. Sprzedawca energii elektrycznej nie musi posiadać własnej sieci dystrybucyjnej. W każdej chwili możemy wypowiedzieć umowę z danym sprzedawcą i zawrzeć nową umowę z firmą, która ma korzystniejszą ofertę. Należy pamiętać, że opłata za prąd obejmuje nie tylko kwoty naliczone przez sprzedawcę, ale też zależne od dystrybutora. Jest to na przykład stawka opłaty przejściowej, czy opłata abonamentowa.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej