Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Zbigniew Dudor o Pol’and’Rock Festival 2022

 • Napisane przez  Zbigniew Dudor
Zbigniew Dudor o Pol’and’Rock Festival 2022

Opadł kurz (i to dosłownie!) po 28. edycji Pol'and'Rock Festival, który odbył się w dniach 4-6 sierpnia 2022 r. na lotnisku Broczyno k/Czaplinka. Była to pierwsza ponownie w pełni otwarta formuła po pandemii koronawirusa.

To kolejna nowa lokalizacja imprezy - ubiegłoroczna edycja zorganizowana została na terenie byłego lotniska Makowice-Płoty (woj. zachodniopomorskie). Zgodnie z ówczesnymi obostrzeniami bawiło się wówczas 20 tys. osób. Wcześniej (w latach 2004-2019) impreza odbywała się w Kostrzynie nad Odrą w woj. lubuskim. Z powodu pandemii koronawirusa w 2020 r. zorganizowano internetową odsłonę w warszawskim studiu pod szyldem Najpiękniejsza Domówka Świata. Poprzednie lokalizacje - jako Przystanek Woodstock - to Czymanowo nad Jeziorem Żarnowieckim (1995), Szczecin (1996) i Żary (1997-1999, 2001-2003). W 2000 r. odbył się Dziki Przystanek Woodstock w Lęborku (oficjalne wydarzenie zostało odwołane po protestach części mieszkańców miasteczka).

Wiosną tego roku, przypadek sprawił, że Włodarze Czaplinka otrzymali propozycję organizacji festiwalu w naszej gminie, na skutek braku możliwości porozumienia się syndyka masy upadłościowej władającego lotniskiem Makowice-Płoty z organizatorami. Ze względu na zaawansowanie prac organizacyjno-logistycznych, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego wskazał organizatorom naszą lokalizację - bliźniacze lotnisko do poprzedniego. Kieruję wyrazy uznania do kierownictwa gminy za odważną decyzję w podjęciu się tego wyzwania (choć pamiętamy niepotrzebny zgrzyt z dzierżawcą 50 ha terenu lotniska dla spółki rolniczej). Organizatorzy - Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - od podstaw stworzyła całą festiwalową infrastrukturę, poradzili sobie profesjonalnie z wyzwaniami logistycznymi, m.in. wykopaniem 3 studni na wodę, zapewnieniem energii elektrycznej, wywozem nieczystości płynnych i stałych, czy też sprzątaniem całego wydzierżawionego terenu. Teren imprezy był ogrodzony, głównie po to, by wyraźnie zaznaczyć powierzchnię, którą dzierżawiła Fundacja WOŚP. Wokół były specjalne wejścia, otwarte dla wszystkich, którzy przybyli na imprezę. To najlepszy dowód na to, że tego typu wydarzenie, z odpowiednim wyprzedzeniem, można zrealizować z powodzeniem. Trochę gorzej było poza oficjalnym terenem festiwalu, najtrafniej określił to sam Jurek Owsiak: "Największy bałagan zostawili ci, którzy rozłożyli na dziko swój handel przed festiwalowym terenem... Niestety to, co działo się na dziko, w zasadzie nie podlegało żadnej kontroli".

Zbigniew Dudor o Pol’and’Rock Festival 2022

W festiwalowe dni uruchomionych zostało aż 16 par dodatkowych składów pociągów. Kursowały głównie z kierunku Szczecinka, skomunikowane z pociągami IC i Regio, a także z pociągami ze Stargardu i Runowa Pom. Specjalna siatka połączeń uwzględniła połączenia z kierunków: Szczecin, Koszalin, Trójmiasto i Warszawa. W ostatnią noc festiwalową i dzień po zakończeniu koncertów, czyli 7 sierpnia, na trasę wyruszyło 18 par dodatkowych pociągów odwozowych – głównie do Szczecinka, ale również do Runowa Pom., Stargardu i Szczecina.

PKS Złocieniec i PKS Gryfice zorganizowały całodobową komunikację z dworców w Czaplinku – choć nie obyło się bez wpadek, na skutek małej przepustowości DW nr 163 i dróg lokalnych w obrębie Broczyna.

Pola namiotowe festiwalu sąsiadowały z gruntami leśnictwa Dobrzyca w Nadleśnictwie Borne Sulinowo. Leśnicy informowali, że tegoroczne huraganowe wiatry wyrządziły w lasach ogromne szkody, które systematycznie usuwają, przywracając stopniowo uszkodzone przez wiatr drzewostany do stanu umożliwiającego ich pełne udostępnienie. Dlatego też, mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników festiwalu, Nadleśnictwo Borne Sulinowo informowało, że nie będzie wydawać zgód na biwakowanie w lasach sąsiadujących z terenem imprezy. A jak było? Upały sprawiły, że część uczestników nie dostosowała się do tych wymogów i bytowała w lasach, a co gorsze, pozostawiła po sobie bałagan i śmieci. I chyba Leśnicy nie byli w stanie nad tym zapanować…

Czy było bezpiecznie? W moim odczuciu - tak. Biuro prasowe zachodniopomorskiej KWP poinformowało: "W trakcie trwającej 6 dni operacji nasi funkcjonariusze 24 godziny na dobę dbali o bezpieczeństwo w rejonie festiwalu oraz w najbliższej okolicy. W tym okresie odnotowaliśmy 54 przestępstwa i zatrzymaliśmy 57 osób (głównie za posiadanie środków odurzających i naruszenie zakazu lotów). W omawianych dniach, w rejonie objętym działaniami doszło do jednego wypadku drogowego. Funkcjonariusze wystawili też 87 mandatów za wykroczenia. Policja na terenie festiwalu na lotnisku Czaplinek-Broczyno działała od wtorku do niedzieli. Funkcjonariuszy z Zachodniopomorskiego wspomagali policjanci z innych województw, w tym z wielkopolskiego, małopolskiego, lubuskiego i łódzkiego, a także z Komendy Stołecznej Policji. Za bezpieczeństwo odpowiadała także m.in. straż pożarna, Żandarmeria Wojskowa, Straż Ochrony Kolei, WOPR i sanepid.

Zbigniew Dudor o Pol’and’Rock Festival 2022

„Kluczowe były dni poprzedzające festiwal i dzień po jego zakończeniu (tj. w niedzielę), kiedy natężenie ruchu było największe. Kontrole trzeźwości pozwoliły na uniemożliwienie dalszej jazdy i stwarzania zagrożenia innym na drodze dwóm kierującym w stanie nietrzeźwości”.

Pol’and’Rock Festival 2022 to największe wydarzenie muzyczne nie tylko w historii Pojezierza Drawskiego, ale też bez wątpienia, również największe – nie tylko muzyczne – wydarzenie tego lata na Pomorzu Zachodnim. Najważniejszym w tym roku elementem festiwalowym było przesłanie – wojnie nie! Od zawsze ideą Festiwalu było spotkanie się w pokojowej, pełnej przyjaźni, tolerancji atmosferze. Należy zaznaczyć, że impreza była niebiletowana. Wszystkie koncerty i atrakcje były bezpłatne. Ogólnodostępne i darmowe były również pole namiotowe (wyjątek stanowił Rock Camp). Lokalni właściciele gruntów w obrębie festiwalu, począwszy od Broczyna, aż pod same bramy lotniska, zorganizowali płatne parkingi, stoiska handlowe, gastronomiczne itp., była więc okazja do dodatkowego zarobku.

W trakcie festiwalu na obu scenach zagrało ponad 40 zespołów, które grały ponad 40 godzin. Mogliśmy usłyszeć wyjątkową mieszankę stylów ze wszystkich zakątków świata. Z pewnością, w pamięci każdego, kto był podczas tej edycji Festiwalu, zapisało się inne wyjątkowe muzyczne wspomnienie. Może to ta chwila, kiedy Wasz ulubiony zespół grał Waszą ulubioną piosenkę? A może ta, w której poznaliście kogoś nowego podczas koncertu i świetnie się bawiliście? Pielęgnujcie te momenty, które zabraliście ze sobą.

Prezes Fundacji „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” Jurek Owsiak zakończył 28. Pol’and’Rock Festival tradycyjną przemową, dziękując całej spo-łeczności Najpiękniejszego Festiwalu Świata – jego uczestnikom, wolontariuszom, artystom, organizatorom, podziękował wszystkim, którzy potrafili kulturalnie się bawić, sprzątali po sobie i w czasie festiwalu emanowali pozytywną energią. W swoich słowach nawoływał do pokoju i zaangażowania obywatelskiego młodych ludzi, podkreślając, że to od nich zależy przyszłość. Zapowiedział też, że 29. Pol'and'Rock Festival zagra ponownie na terenie Lotniska Czaplinek-Broczyno w dniach 3-4-5 sierpnia 2023 r.

Z dziennikarskiego obowiązku dodam, że w dniach 1-7 sierpnia odbywała się obok Ogólnopolska Inicjatywa ewangelizacyjna „Przystanek Jezus” na terenach Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego „Dom Młodzieży” w Trzcińcu. Ponad 130 wolontariuszy: księży, sióstr zakonnych, osób świeckich, hasło „Wszyscy jesteście braćmi” po raz 22 skierowało do uczestników festiwalu. „Miłość nie traci na spotkaniu z krzyżem” – m.in. te słowa bp Edward Dajczak – twórca inicjatywy  przekazał wolontariuszom.

Ilu było uczestników festiwalu? Tych danych organizatorzy nie ujawniają.... Można spotkać różne szacunki, np. Leśnicy oszacowali, że w Festiwalu uczestniczyło ok. 200 tys. osób... Niby nie jest to najistotniejsze, ale pozwala to lepiej przygotować się organizacyjnie do kolejnych edycji Festiwalu.

Oczekiwania organizatorów? „Najbardziej przydałaby się nam kanalizacja i prąd. Ilość prądu, który używamy, może oświecić duże miasto” - mówił Jurek Owsiak. W tym miejscu apeluję do Burmistrza Czaplinka, by powrócił do zarzuconego w 2019 r. projektu uzbrojenia terenu lotniska, na które gmina uzyskała dofinansowanie, a Burmistrz z obawy o niepozyskanie potencjalnych inwestorów, popełnił grzech zaniechania realizacji tej jakże potrzebnej inwestycji.

Zbigniew Dudor o Pol’and’Rock Festival 2022

Obserwując przekazy z mediów, opinii wielu osób z którymi rozmawiałem, oraz osobistego uczestnictwa w środę i sobotę, festiwal był jak najbardziej udaną imprezą, przyciągającą rzeszę ludzi od młodego do starszego pokolenia. Myślę, że spełnił oczekiwania mieszkańców i organizatorów. Teraz czas na dokonanie podsumowań, bilansów, wydatków, dochodów, wyciągnięcie wniosków i ich przedstawienie społeczeństwu, przez samorządowców, ich służby, by kolejne edycje przyniosły jak największe i wymierne korzyści, pobudzające rowój gminy, powiatu, województwa.

Pol’and’Rock Festival w liczbach

 • 9 – spotkań zorganizowano w Namiocie Głównym ASP
 • 14 – z tyloma gośćmi była okazja zobaczyć się podczas spotkań ASP
 • 18 – zespoły, które pojawiły się na Małej Scenie
 • 23 – zespoły, które wystąpiły na Dużej Scenie
 • 36 – warsztaty, w Namiocie Warsztatowym ASP
 • 51 – tyle dużych kontenerów na śmieci było rozstawionych na festiwalowym polu
 • 65 – tyle organizacji pozarządowych organizowało aktywności w Strefie NGO
 • 100 – tyle godzin był otwarty Lidl, w którym uczestnicy robili zakupy
 • 205 – tyle hektarów wynosiła powierzchnia terenu 28. Pol’and’Rock Festival na Lotnisku Czaplinek - Broczyno
 • 528 – liczba umywalni w punktach sanitarnych
 • 732 – liczba aktywności, które przygotowały organizacje pozarządowe
 • 750 – tylu Pokojowych Patrolowców dbało o bezpieczeństwo na Festiwalu
 • 52 170 – kwota w zł zebrana na akcję Zaraz Będzie Czysto
 • prawie 1,5 miliona – tyle razy wyświetlono transmisje na platformach YouTube, Facebook i Twitch

Na koniec pozwolę sobie przytoczyć jakże trafne przesłanie organizatorów festiwalu po jego zakończeniu w mediach społecznościowych: „Muzyka jest magią, która ma moc wzbudzania emocji, zachwytu, wdzięczności, radości. Pielęgnujmy wszystkie pozytywne emocje, które udało się nam zgromadzić przez te trzy dni Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Niech dają Wam energię, którą możemy zarażać przez najbliższy rok.”

Dodatkowe informacje

 • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej