Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Ceny energii rosą – w Kaliszu Pomorskim ludzie mówią o kłopotach

 • Napisane przez  Joanna Kulesza
Ceny energii rosą – w Kaliszu Pomorskim ludzie mówią o kłopotach

W Kaliszu Pomorskim odbyła się narada obywatelska dotycząca kosztów energii, której organizatorem była grupa „Pokojowy klimat”.

Poniżej informacja ze narady przesłana przez organizatorów:

Eksperci od kilkudziesięciu lat przewidywali problem rosnących kosztów i stabilności dostaw energii, który dziś dotyczy nas wszystkich.

Teraz tego doświadczamy i warto na ten temat rozmawiać, by działać i wprowadzać w życie najkorzystniejsze rozwiązania dla obywateli.

Ceny energii rosą – w Kaliszu Pomorskim ludzie mówią o kłopotach

Podczas narady wybrzmiało m.in.:

 • Ubóstwo energetyczne, to m.in. wybór: czy mam zapłacić za prąd/ogrzewanie, czy kupić jedzenie/leki;
 • Wielu z mieszkańców jest na granicy „ubóstwa energetycznego” tzn. ich dochód o kilka zł przekracza dochód upoważniający do świadczeń społecznych;
 • Dochód upoważniający do świadczeń społecznych jest zbyt niski tzn. „nie pozwala umrzeć, ale też żyć”. Przy tym dochodzie, „by przeżyć trzeba kombinować”;
 • Pod względem dochodu na jednego mieszkańca należymy do grona „bogatych gmin” w kraju.
 • „Nie ma możliwości przelewania pieniędzy mieszkańcom”.

 • Doświadczamy ograniczoności zasobów: energii elektrycznej, źródeł ciepła, wody. Ceny będą rosły.
 • Może część wysokiego dochodu gminy przeznaczyć na inwestycje dzięki, którym mieszkańcy ponosiliby mniejsze koszty opat za energię, ciepło?
 • Jakie są i będą możliwości inwestycji i źródeł ich finansowania z np. Krajowego Planu Odbudowy?
 • Prawo powinno być dyskutowane z obywatelami, byśmy je rozumieli, a przede wszystkim wiedzieli z wyprzedzeniem, kiedy zostanie wprowadzone np. by zebrać pieniądze na wkład własny.
Ceny energii rosą – w Kaliszu Pomorskim ludzie mówią o kłopotach

Dr Joanna Suchomska była pod wrażeniem mieszkańców Kalisza Pomorskiego, którzy szybko „wyłapują kluczowe i praktyczne rozwiązania, ale też widzą wyzwania”.

Podziękowania za pomoc w przygotowaniu narady obywatelskiej należą się: pracownikom Urzędu Miasta Kalisza Pomorskiego i Burmistrzowi, Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury, Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim, grupie nieformalnej „Pokojowy klimat”, Fundacji „Stocznia” w Warszawie, programowi „Masz Głos” Fundacji Batorego, dr Joannie Suchomskiej, a przede wszystkim mieszkańcom za dyskusję.

Dodatkowe informacje

 • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej