Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Operator drawskiego szpitala rusza z akcją "Serce kocha sport"

  • Napisane przez  Mat, pras.
Obraz StockSnap z Pixabay Obraz StockSnap z Pixabay

Choć wszyscy wiemy, że serce kocha sport, a ruch to zdrowie, wciąż wielu z nas unika sportu jak ognia. Duża część społeczności nie przestrzega zaleceń WHO dotyczących aktywności fizycznej. Niechęć do ruchu często wynika z braku motywacji, czasami wiary, że można zmienić swoje życie. Dlatego American Heart of Poland S.A. którą tworzą m.in. Polsko Amerykańskie Kliniki Serca, rozpoczęła cykl bezpłatnych porad edukacyjnych Serce kocha sport. Porady mają na celu zwiększyć wiedzę w zakresie wpływu ruchu na jakość życia, zdrowie oraz samopoczucie.

Informować będziemy jak bezpiecznie dla serca zacząć uprawiać sport, o dyscyplinach sportowych, które są „zdrowe” dla serca, jaki sport jest wskazany dla osób np. z otyłością, z problemami sercowo-naczyniowymi, czy też dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę ze sportem. Działania są skierowane do członków wszystkich grup wiekowych i mają aktywizować zarówno najmłodszych, jak i seniorów oraz co istotne osoby ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi - informuje Beata Staniaszczyk z AHoP

Brak aktywności fizycznej sprzyja rozwojowi chorób serca (zawałowi mięśnia sercowego, udarowi mózgu, miażdżycy, chorobie niedokrwiennej serca). Osoby, którym ruch nie jest obcy, charakteryzują się niższym poziomem cukru, trójglicerydów czy „złego” cholesterolu LDL. Niezwykle ważne jest, by od najmłodszych lat zaszczepiać w dzieciach nawyki związane z ruchem. Ma to ogromny wpływ na ich rozwój fizyczny.

W ramach porad z cyklu Serce kocha sport będziemy publikować materiały, które mają inspirować i motywować do aktywności oraz uczyć, jak odpowiedzialnie ją uprawiać. Wśród zamieszczanych treści znajdą się m.in. bezpłatne filmy z poradami kardiologów, kardiochirurgów, dietetyków, rehabilitantów. Jesteśmy również otwarci na wszelkie pytania ze strony społeczności, które można zadawać w komentarzu pod postem dotyczącym akcji Serce kocha sport. 

Projekt otworzył dr n.med. Paweł Kaźmierczak, dyrektor medyczny, członek zarządu Grupy American Heart of Poland. Mówi o tym, jak aktywność fizyczna zmieniła jego życie i dlaczego warto uprawiać sport. Aktualnie biega regularnie od ponad 10 lat.

- Kiedyś prowadziłem bardzo niehigieniczny tryb życia, miałem nadwagę, paliłem papierosy. Pewnego dnia postanowiłem „zmienić” swoje życie. Zacząłem biegać, ponieważ to dyscyplina, którą można uprawiać wszędzie. Stopniowo traciłem kilogramy, mój wskaźnik BMI był coraz niższy, a moje samopoczucie coraz lepsze. Dlaczego o tym mówię, ponieważ z autopsji wiem, że można zmienić swoje nawyki i zacząć żyć zdrowo - co wcale nie było łatwe. Każda, nawet bardzo niewielka, ale regularna ilość aktywności fizycznej daje ogrom profitów – zarówno tych szybko widocznych, jak i odległych. Oczywiście, ruch powinien być dopasowany do możliwości organizmu, żeby go wzmocnić, a nie zaszkodzić – mówi dr n.med. Paweł Kaźmierczak.

Ponadto uprawianie sportu wpływa na życie zawodowe.

Wysoka motywacja, determinacja, umiejętność działania pod presją, skupienie na celu i praktyczne wdrażanie strategii – to aspekty na co dzień stosowane przeze mnie w pracy na stanowisku dyrektora medycznego Grupy American Heart of Poland, która jest liderem na rynku usług sercowo-naczyniowych w Centralnej Europie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przekonuje, że aby zachować zdrowie i cieszyć się dobrym samopoczuciem, należy być aktywnym fizycznie każdego dnia. Godzina siedzenia w bezruchu ma skracać nasze życie o 21 minut, a ograniczenie wysiłku fizycznego generuje w krajach Unii Europejskiej koszty w wysokości 80 mld euro rocznie (uwzględniając leczenie takich przypadłości jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca).

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej