Smoki walczyły w Żabinku – fotorelacja

• Napisane przez  Marta Łapińska

2 lipca 2022 roku nad jeziorem Busko w Żabinku odbyła się już  IX edycja Święta Wody – Kontratak Smoków. Współorganizatorami  naszych wyścigów są: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Powiat Drawski.

Tradycyjnie nasze zawody rozpoczęła parada smoków chińskich własnoręcznie przygotowanych przez dzieci z następujących sołectw: Wierzchowo, Sośnica oraz Świerczyna. Komisja konkursowa w składzie Marek Łbik – wicemistrz olimpijski IO w Seulu, Maciej Freimut – wicemistrz olimpijski IO w Moskwie oraz Marek Mikulec – Przewodniczący Rady Gminy w Wierzchowie pierwsze miejsce przyznała drużynie z Wierzchowa. II miejsce zdobył smok z Sośnicy natomiast III miejsce należy do smoka ze Świerczyny.

W tym roku nasze zawody poszerzyliśmy o kategorię junior, w której wystartowały drużyny Słodkiego Smoka, Husarii Gdańsk oraz najmłodsza drużyna Monter Team Żabinek, dla której zawody na smoczych łodziach stanowiły absolutny debiut. Nasi najmłodsi zawodnicy otrzymali ogromne wsparcie właśnie od mistrza olimpijskiego Macieja Freimuta, który był ich sternikiem.

Na dystansie 200 m ścigaliśmy się w kategoriach OPEN, MIX, LADIES, FUN, JUNIOOR. Po biegach finałowych przeprowadziliśmy wyścig na dystansie 1000 m z nawrotem. Łódki startowały co 30 sekund.

Tegorocznymi zwycięzcami w kategorii OPEN została drużyna Amber Szczecin. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna Marek Łbik Team Trzecie miejsce zdobyła drużyna Tedi Sport Dragon Team. Należy zaznaczyć, że o wynikach decydowały setne sekundy . W kategorii MIX złoto zdobyła drużyna Amber Szczecin, srebro drużyna Marek Łbik  Team zaś brąz zdobyła drużyna Tedi Sport Dragon Team Kolejną kategorią była kategoria Ladies. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna Drako Wałcz, 2 miejsce Tedi Sport Dragon Team i 3 miejsce Słodki Smok z Malborka. W kategorii FUN dedykowanej amatorom pierwsze miejsce zdobyła drużyna Brygada Gada ze Złocieńca, drugie miejsce zdobyli Miłośnicy Smoczych Łodzi z Gryfina zaś trzecie miejsce zdobyła drużyna sołectwa Żabin, dla których chylę czoła, gdyż członkowie tej ekipy po raz pierwszy w życiu wsiedli do smoczej łodzi, a konkurencja była duża ze względu na ilość zgłoszonych drużyn. W kategorii MIX na 1000 m Złoto zdobyła drużyna Marek Łbik Team, srebro Amber Szczecin oraz brąz Miłośnicy Smoczych Łodzi z Gryfina.

Po ceremonii zamknięcia i wręczeniu medali nastąpiła integracja pomiędzy przybyłymi do nas drużynami w rytmach dobrej muzyki.

Szczególne podziękowania kieruję do Pani Anny Kamińskiej – prezes UKS Szkwał ze Złocieńca za ogromną pomoc techniczną przy organizacji naszych wyścigów, Grupie Poszukiwawczo Nurkowej za zabezpieczenie WOPR imprezy, Robertowi Gerasikowi – sędziemu startowemu za pełen profesjonalizm, sponsorom za wsparcie finansowe: Nadleśnictwu Złocieniec oraz Nadleśnictwu Czaplinek, Pani Alinie Kunat – Sołtys Żabina, Pani Lidii Kałandyk oraz Arturowi Pralce oraz panu Wiesławowi Burkiewiczowi – za profesjonalną sesję zdjęciową