Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Jak zachować bezpieczeństwo podczas eventów online?

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Jak zachować bezpieczeństwo podczas eventów online?

Wydarzenia hybrydowe, czyli eventy organizowane zarówno w formie stacjonarnej, jak i pozwalające na zdalne uczestnictwo online, wpisały się na stałe w formułę wielu konferencji. Warto jednak pamiętać, że nowa formuła niesie za sobą wiele wyzwań, nie tylko organizacyjnych. Cyberkonferencja to także cyberniebezpieczeństwo, z którym muszą zmierzyć się organizatorzy, na które to powinni się przygotować. Zainfekowanie uczestników złośliwym oprogramowaniem, czy też kradzież poufnych informacji, wszystko to może obniżyć rangę wydarzenia. Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas wydarzeń online?

Przygotowanie konferencji

Pewne istotne kroki możemy poczynić już na etapie przygotowań do konferencji. Są to raczej ogólne wytyczne bezpiecznego korzystania z Internetu, niemniej istotne przy organizowaniu wydarzeń.

Tajemnicze maile

Organizując jakiekolwiek wydarzenie, a zwłaszcza transmisje online, korespondować będziemy z szeregiem podwykonawców. Pamiętajmy, że wśród przychodzących na naszą skrzynkę maili może pojawić się ten zainfekowany. Nie otwierajmy podejrzanie brzmiących maili zawierających link lub dokumenty, tym bardziej maili od osób i firm, których nie znamy, na które nie czekamy. Wiadomości takie mogą zawierać wirusy.

Historia korespondencji

Zwracajmy uwagę na to komu forwardujemy maila. Często robimy to bez zastanowienia, zapominając, że wraz z ostatnim mailem przesyłamy często całą historię korespondencji, która może zawierać wrażliwe informacje.

Unikaj publicznych sieci WI-FI

Publiczne sieci Wi-fi kuszą darmowym Internetem. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że są to miejsca, w których czają się również cyberzłodzieje. Korzystając z ogólnodostępnej sieci starajmy się unikać korzystania z aplikacji i stron zabezpieczonych hasłem. Jeśli musimy to robić to zabezpieczmy się poprzez VPN.

Bezpieczeństwo uczestników

Poza zabezpieczeniem siebie samych zadbać musimy szczególnie mocno o bezpieczeństwo uczestników wirtualnego spotkania. Konferencje online mają swoją specyfikę, przesyłamy i udostępniamy podczas niej wiele plików i dokumentów, swoje dane logowania, a nierzadko również dane z kart płatniczych. Jak zabezpieczyć uczestników?

Materiały pokonferencyjne

Podstawową kwestią jest zabezpieczenie materiałów udostępnianych w trakcie i po konferencji uczestnikom. Warto stworzyć platformę, na której udostępniać będziemy uczestnikom wszystkie materiały. Unikniemy w ten sposób przesyłania sobie materiałów mailowo. Nie pozwólmy też na to by na platformie mogli dodawać dokumenty uczestnicy lub prelegenci. To częsty błąd. Nie wiemy kto zarejestruje się w systemie i jakie ma intencje. Część użytkowników może świadomie lub nieświadomie zamieścić na platformie wymiany plików zainfekowane dokumenty.

Udostępnianie ekranu

Konferencje online zwykle opierają się na prezentacji wyświetlanej obok osoby prelegenta. Coraz rzadziej, niemniej wciąż, zdarza się, że jest ona wyświetlana bezpośrednio z osobistego komputera prowadzącego. Szczególnie podczas udostępniania ekranu uczestnikom może zdarzyć się sytuacji, w której na chwilę będziemy zmuszeni opuścić widok prezentacji. Wraz z nami, wgląd w zawartość naszego ekranu będą mieli uczestnicy konferencji, którzy mogą wykorzystać zauważone informacje.

Urządzenia ogólnodostępne

Właściciele sal konferencyjnych często oddają do dyspozycji organizatorów swój sprzęt. Starajmy się nie rotować sprzętu podczas konferencji. Jeśli chcemy oddać prelegentom komputer, to przygotujmy jeden dedykowany do tego zadania. Im więcej urządzeń będziemy angażować tym większa szansa na to, że któreś z nich będzie zainfekowane, szczególnie ogólnodostępne, którego nie znamy.

Pilnuj danych uczestników

Dane o uczestnikach są danymi wrażliwymi. Zwykle są to adresy korespondencyjne, prywatne numery telefonów, osobiste e-maile, stanowiska, czasami nr kont. Dane te, w nieodpowiednich rękach, mogą przysporzyć nam bardzo dużo problemów. Musimy ich pilnować. O zabezpieczeniach pomyśleć musimy na etapie ich zbierania. Szyfrowanie strony wydarzenia / rejestracji. Szyfrowanie formularzy. Dwuetapowa weryfikacja podczas logowania – użytkowników jak i organizatorów. Wszystko to pomoże nam ustrzec się przed wyciekiem danych. Najlepiej też jeśli nigdy nie będziemy posiadać takiej listy w formie drukowanej.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej