Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Czym zajmuje się asystent nauczyciela przedszkolnego?

  • Napisane przez  Artykuł partnera
Czym zajmuje się asystent nauczyciela przedszkolnego?

Nauczyciele zatrudnieni w szkołach i przedszkolach często pracują wraz z asystentami, którzy pomagają im w realizacji codziennych obowiązków. Taką funkcję mogą pełnić osoby z minimum średnim wykształceniem. Przykładem jest stanowisko asystenta nauczyciela przedszkolnego, na którym mile widziani są kandydaci po szkoleniu z zakresu metodyki wychowania czy psychologii dziecka.

Praca dla asystenta nauczyciela przedszkolnego

Osoby zainteresowane wykonywaniem profesji asystenta nauczyciela przedszkolnego mogą znaleźć pracę za pośrednictwem sieci. W Internecie bardzo często pojawiają się nowe ogłoszenia, które dotyczą zarówno placówek publicznych, jak i prywatnych. Oferty pracy zazwyczaj zawierają wszystkie kluczowe szczegóły, w tym zakres obowiązków. W niektórych placówkach poszukiwani są asystenci na cały etat, a w innych tylko na jego część z wyznaczonymi godzinami. Zadania zawodowe są ściśle uzależnione od charakteru danej placówki. W przypadku przedszkoli, do których uczęszczają dzieci niepełnosprawne, dodatkowo asystent jest odpowiedzialny za zapewnienie podopiecznym wsparcia dostosowanego do ich ograniczeń zdrowotnych.

Jakie obowiązki ma asystent nauczyciela przedszkolnego?

Praca na stanowisku asystenta nauczyciela przedszkolnego sprowadza się przede wszystkim do pomagania dzieciom w wykonywaniu codziennych czynności. Wśród jego najczęstszych obowiązków zawodowych warto wspomnieć o wspieraniu podopiecznych w przebieraniu się, w myciu dłoni i twarzy czy w jedzeniu. Osoba realizująca się w tym zawodzie przygotowuje pomoce dydaktyczne i zabawki, zgodnie z sugestią nauczyciela. Opiekuje się dziećmi podczas różnych form aktywności, takich jak wyjście na plac zabaw, wycieczka czy krótki spacer po najbliższej okolicy. Dba o to, aby w danej przestrzeni były respektowane zasady BHP, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo przedszkolaków.

Cechy asystenta nauczyciela przedszkolnego

Niewątpliwie w zawodzie asystenta nauczyciela przedszkolnego bardzo ważną cechą powinna być cierpliwość. W tej profesji najlepiej odnajdą się osoby, które są komunikatywne, co pomoże im w nawiązaniu kontaktu z dziećmi. Istotna okaże się również kreatywność, przede wszystkim podczas wymyślania różnych form zabawy dla przedszkolaków. Liczy się także wysoko rozwinięta empatia, aby lepiej zrozumieć problemy kilkulatków.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej