Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Skąd pomysł budowy tężni w powiecie. Przed kamerą mówi autorka projektu

  • Napisane przez  DSI
Skąd pomysł budowy tężni w powiecie. Przed kamerą mówi autorka projektu

Tężnia w Złocieńcu m powstać przy rzece Drawie przy ul. 11 Listopada - po lewej od stanicy wodnej. Skąd wziął się pomysł na jej budowę? Na to pytanie udziela odpowiedzi przed naszą kamerą Anna Korycka-Kozioł – pomysłodawczyni projektu.

Jakiś czas temu odbyło się głosowanie ramach budżetu obywatelskiego Złocieńca na 2022 rok. Zwyciężył projekt Anny Koryckiej-Kozioł. „Budowa tężni w Złocieńcu”, to koszt szacowany na  116.062,32 zł. Inwestycja ma powstać do 30 października 2022r.

Budowla

Tężnia to budowla drewniana o długości nawet do kilkuset metrów. Wnętrze drewnianej konstrukcji wypełnione jest wiązkami gałązek tarniny, na które z góry spływa solanka, rozbijając się o poszczególne gałązki. Pod tężnią zwykle znajduje się basen do odbioru solanki.

Sposób działania

Działanie tężni solankowej polega na rozpylaniu solanki wydobywanej z kopalni. To budowla z drewna i gałęzi tarniny, która służy do zwiększania stężenia soli w solance. W przeszłości miejsca takie jak tężnia Wieliczka były tworzone w celu pozyskiwania soli kuchennej, dziś korzystanie z nich ma na celu poprawienie kondycji naszego organizmu i dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

Projekt

Tężnia w Wieliczce. Fot. Adam Cygan. Może nie będzie ona tak wielka jak ta w Wieliczce czy w Ciechocinku, ale zapewne pozwoli mieszkańcom na solankowe inhalacje.
Tężnia w Wieliczce. Fot. Adam Cygan. Może nie będzie ona tak wielka jak ta w Wieliczce czy w Ciechocinku, ale zapewne pozwoli mieszkańcom na solankowe inhalacje.

Jak czytamy w opisie wniosku celem projektu jest poprawa jakości życia i zdrowia mieszkańców gminy Złocieniec oraz promocja walorów turystycznych miasta Złocieniec. Jako miejsce lokalizacji projektu wskazany został obszar przy rzece Drawie przy ul. 11 Listopada - po lewej od stanicy wodnej (działka nr 20/5). W ramach inwestycji uwzględniono projekt, budowę, przyłącza, zakup solanki, małą architekturę i utrzymanie tężni przez okres jednego roku.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej