Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie domu dzięki pompie ciepła

  • Napisane przez  Artykuł partnera
Ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie domu dzięki pompie ciepła

Do tej pory pod względem ogrzewania budynków jednorodzinnych na pierwszy plan wysuwały się rozwiązania tradycyjne. Choć kotły gazowe, instalacje wykorzystujące olej opałowy czy węgiel kamienny były bardzo powszechne, to biorąc pod uwagę aspekty ekologiczne jak i ekonomiczne niejednokrotnie nie spełniały oczekiwań właścicieli czy mieszkańców domów. Aktualnie architekci coraz częściej proponują rozwiązania naprawdę ekologiczne, a jednocześnie o ekonomicznej eksploatacji, czyli pompy ciepła.

Jak działa pompa ciepła?

Istnieją trzy rodzaje pomp ciepła, jednak każdy z nich składa się z obiegu chłodniczego, w którym wzajemnie oddziałują takie elementy jak sprężarka, parownik, skraplacz czy zawór rozprężny. Pobrana przez wymiennik ciepła energia - ze źródeł zależnych od rodzaju pompy - zamieniana jest na energię służącą do ogrzewania budynku, która finalnie trafia do instalacji grzewczej. 

Rozróżniamy pompy ciepła:

  • typu powietrze-woda — gdzie źródłem energii jest powietrze napędzane przez specjalną jednostkę zewnętrzną z wentylatorem, zainstalowaną obok budynku.
  • typu woda-woda — gdzie źródłem energii są zbiorniki z wodą, takie jak studnie, stawy, jeziora, ponieważ wodna pompa ciepła wykorzystuje fakt, że na odpowiedniej głębokości w wodzie panuje stała, dodatnia temperatura.
  • typu grunt-woda — gdzie źródłem energii jest grunt (ziemia), w którym na odpowiedniej głębokości podobnie jak w wodzie, jest stała, dodatnia temperatura.

Pompy ciepła wykorzystują zatem naturalne źródła energii, które mechanizm pompy przekształca tak, że energia ta może z powodzeniem służyć do ogrzewania całego domu, będąc rozprowadzana do grzejników panelowych czy instalacji ogrzewania podłogowego. Ani powietrze, ani woda, ani grunt nie są takimi źródłami ciepła, które byłyby w jakikolwiek sposób obciążeniem dla portfela - są w pełni bezkosztowe. Biorąc pod uwagę, że w we wrześniu 2021 roku URE zatwierdził podwyżkę ceny gazu o ponad 7%, to wykorzystanie tych naturalnych i darmowych źródeł energii do ogrzewania wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.

Tania ciepła woda użytkowa

Co więcej, niektóre pompy ciepła oprócz tego, że ogrzewają budynek, posiadają też możliwość pozyskania ciepłej wody użytkowej, i to po znacznie niższych kosztach. Szacuje się bowiem, że najlepsze pompy ciepła, takie, które korzystają z opatentowanej przez firmę Thermia technologii Gorącego Gazu (HGW) mogą jednocześnie podgrzewać wodę, ogrzewać budynek i umożliwiać uzyskanie wysokiej temperatury ciepła wody użytkowej niewielkim kosztem (sprawdź: https://nowatermia.pl/). Dobre pompy posiadają nierdzewny zbiornik ze stali nierdzewnej oraz wężownice. Technologia TWS (Tap Water Stratification) podgrzewa wodę warstwowo, na tyle optymalizując produkcję ciepłej wody, że w połączeniu z HGW miesięczny koszt takiej produkcji może obniżyć dotychczasowe rachunki za c.w.u. nawet o 30%. 

Ekologia i zdrowie - walczmy o to!

Skoro pompy ciepła korzystają z energii pochodzącej z powietrza, wody lub gruntu, to na pierwszy plan wysuwa się fakt, że są niezwykle ekologiczne. Wymienione źródła energii należą  do tzw. OZE, czyli odnawialnych źródeł energii, z których korzystanie wiąże się, po pierwsze, z ich praktyczną niewyczerpalnością, po drugie, brakiem zanieczyszczenia środowiska. Niewyczerpalność polega na tym, że zasoby regenerują się tak szybko, że ich ubytek jest niezauważalny - nie możemy nawet spostrzec, że pobraliśmy ciepło z np. powietrza, gdyż jest wszędzie dookoła nas i nigdy go nie zabraknie. Podobnie ciepło pobrane spod powierzchni wody lub gruntu - ciepło znajduje się tam stale.  Korzystanie z energii z tych źródeł nie wyczerpuje żadnych zasobów, gdyż te są nieskończone.

Co więcej, działanie pompy nie wiąże się z reakcją spalania, w przeciwieństwie do czerpania ciepła grzewczego z paliw stałych lub płynnych. Pompa ciepła nie generuje więc dymu, popiołu, spalin, które ekolodzy obwiniają o nadmierną produkcję dwutlenku węgla i powstawanie szkodliwego dla zdrowia smogu. Eksploatacja pomp ciepła, w przeciwieństwie do tradycyjnych instalacji grzewczych nie szkodzi środowisku naturalnemu ani nie działa na szkodę zdrowia człowieka, co z pewnością doceniają pulmonolodzy i onkolodzy świadomi tego, jak degradująco na płuca mogą wpłynąć zanieczyszczenia powietrza z pieców czy kotłów starego typu. 

Pompy ciepła słusznie cieszą się uwagą właścicieli budynków jednorodzinnych, budynków użyteczności publicznych czy architektów, stawiających na niskie koszty eksploatacji i ekologię działania. Zdecydowanie stają się nową jakością w ogrzewaniu - do nich należy przyszłość nowoczesnych domów.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej