Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Nasi leśnicy pokazują jak wygląda zjedzony las. Zdjęcia mogą Was przerazić

  • Napisane przez  DSI
Las. Fot. pixabay Las. Fot. pixabay

Nadleśnictwo Kalisz Pomorski zaprezentowało zdjęcie, które pokazują jak koszmarnie może wyglądać las. Zdjęcia przerażają tym, co może stać się lasem.

Na podbój świata

Jednocześnie leśnicy z Kalisza Pomorskiego zwrócili uwagę na problem jaki jest w polskich lasach. Leśnicy informują, że każdego roku po pierwszych przymrozkach wszystkie gąsienice szkodliwych owadów schodzą z koron sosen, aby spokojnie przezimować w ściółce i wiosną ruszyć jako imago, czyli dorosły owad na podbój świata.

Czy podbój świata to zbyt mocne określenie? Okazuje się, że nie. Niektóre owady liściożerne (takie, które zjadają liście lub igły) mają tendencję do pojawiania się w lasach w olbrzymiej ilości. Taki masowy pojaw nazywamy gradacją – piszą nasi leśnicy.

W trakcie gradacji owadów może dojść do sytuacji, gdy wszystkie igły lub liście na drzewach są zjedzone. Takie uszkodzenia nazywane są przez leśników gołożerami. Mogą wystąpić na ogromnej powierzchni nawet kilku tysięcy hektarów. Gradacja strzygoni choinówki w Puszczy Noteckiej w 1922 roku objęła swoim zasięgiem około 70 tys. hektarów lasu.

Jakie gatunki owadów powodują największe szkody ?

Leśnicy wymieniają: Strzygonia choinówka, Barczatka sosnówka, Poproch cetyniak, Zawisak borowiec, Boreczniki.

Leśnicy również wskazują co robią aby wiedzieć czy wystąpi gradacia i czy muszą podjąć działania profilaktyczne.

Żeby wiedzieć, kiedy wystąpi gradacja, czego się spodziewać w przyszłym roku i w odpowiednim czasie podjąć działania profilaktyczne trzeba wiedzieć, co w trawie... A raczej w ściole piszczy. Aby się tego dowiedzieć, właśnie teraz leśnicy przeprowadzają jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny - piszą

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej