Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Ćwiczenia pod kryptonimem "WRZOS-21"

  • Napisane przez  CSWL
Ćwiczenia pod kryptonimem "WRZOS-21"

Gaszenie wielkoobszarowego pożaru lasu, ewakuację obozu harcerskiego oraz akcja ratunkowa po wypadku autokaru z dziećmi to niektóre z epizodów ćwiczonych przez służby ratownicze na poligonie drawskim.

W dniach 07-09 października 2021 roku na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim odbyły się ćwiczenia sprawdzające system reagowania kryzysowego pk.: „WRZOS-21”. We współpracy z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej oraz Powiatową PSP z Drawska Pomorskiego, Żandarmerią Wojskową, Lasami Państwowymi przećwiczono gaszenie wielkopowierzchniowego pożaru lasu. Działania te utrudniał niedostępny teren, a kierownik ćwiczenia, co chwilę wprowadzał zakłócenia, by ocenić skuteczność, ale przede wszystkim elastyczność podejmowanych decyzji i reakcji ćwiczących. Ze względu na odległość do naturalnego zbiornika wody trzeba było przygotować podejście do punktu czerpania wody dla ciężkich wozów gaśniczych. Uruchomiono wysokowydajne pompy wodne i podano wodę na zagrożony kierunek.

Rozegrano również epizod: ratowania dzieci po wypadku szkolnego autobusu. Żołnierze WOT segregowali rannych i udzielali pomocy przedmedycznej. Wspólnie ze strażakami ewakuowano poszkodowanych z autobusu i zabezpieczano miejsce zdarzenia.

Do akcji gaszenia płonącego lasu użyto również samolotu gaśniczego i dronów. W trakcie akcji ratownicy natrafili na niezidentyfikowane obiekty, przypominające pojemniki z substancjami żrącymi oraz niewybuchy. Strażacy i patrol saperski podjęli i zneutralizowali niebezpieczne ładunki, umożliwiając ratownikom dalsze działania.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej