Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Grafika wektorowa i możliwości jej wykorzystania

 • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Grafika wektorowa i możliwości jej wykorzystania

Grafika wektorowa - to popularny obecnie rodzaj grafiki, której istota polega na opisywaniu obrazów za pomocą wzorów matematycznych i obiektów. Przedstawienie obrazów w sposób matematyczny może wydawać się sprawą bardzo skomplikowaną, ale w rzeczywistości taką nie jest. Ponadto często zdarzają się sytuacje, w których wykorzystanie grafiki wektorowej jest lepszym rozwiązaniem niż rastrowej. Najprostsze obiekty w grafice wektorowej są nazywane prymitywami. Używa się ich do tworzenia bardziej złożonych obiektów, składających się z wielu prymitywów.

Dlaczego grafika wektorowa jest tak popularna?

W porównaniu do innych rodzajów grafiki, grafika wektorowa ma sporo zalet, a podstawowymi z nich są:

 • zajmuje minimum pamięci, dzięki czemu idealnie nadaje się do obrazów obiektów o dowolnej złożoności;
 • podczas skalowania obrazu nie pojawiają się irytujące piksele;
 • jakość wyświetlanej grafiki nie zależy od rozdzielczości ekranu;
 • podczas wyświetlania na różnych urządzeniach jego jakość pozostaje niezmieniona.

Warto jednak wspomnieć tu także o wadach grafiki wektorowej. Główną z nich jest to, że praktycznie nie jest używana do publikowania zdjęć lub obrazów z wieloma drobnymi szczegółami, gdyż wymagają one zbyt wielu obliczeń.

Grafika  wektorowa lub rastrowa: którą warto wybrać?

Podjęcie decyzji o tym, jakiego rodzaju grafiki potrzebujesz w każdym przypadku jest uwarunkowane celami, w ramach których zamierzasz wykorzystywać obraz:

 • Jeśli chcesz mieć obraz wysokiej jakości, soczysty i bogaty w jasne barwy, odpowiednia będzie grafika rastrowa. Idealnie nadaje się do fotografii, obrazów i elementów, gdzie odwzorowanie kolorów i realność obrazu są bardzo ważne.
 • Jeśli potrzebujesz stworzyć diagram, tabelę lub rysunek, lepiej wybrać grafikę wektorową. Pozwala na szybkie dokonywanie poprawek, uzupełnień lub przeskalowania przy zachowaniu wysokiej jakości obrazu.

Są także sytuacje, kiedy dobrym rozwiązaniem będzie połączenie tych dwóch rodzajów grafiki. Na przykład w schemacie stworzonym z elementów wektorowych można umieścić obraz rastrowy. Decyzję o tym, jaki dokładnie rodzaj grafiki będzie wykorzystywany w trakcie realizacji projektu należy podejmować przed rozpoczęciem pracy, pozwala to nie tylko skrócić czas na przygotowanie się do wydruku, ale także zaoszczędzić na kosztach produktów: druk banerów, plakatów, ulotek i innych rodzajów artykułów. Jest jeszcze jeden ważny aspekt: każdy obraz wektorowy można zapisać jako obraz rastrowy, a konwersja obrazu rastrowego na obraz wektorowy jest już trudniejsza i nie zawsze możliwa.

Jak tworzy się grafikę wektorową?

Stworzenie grafiki wektorowej jest możliwe wyłącznie za pomocą stosowania specjalnych programów komputerowych - jest to faktycznie drobna ilustracja cyfrowa. Chociaż obecnie zarówno jakość, jak i szybkość wykonywania obrazów wektorowych znajduje się na znacznie wyższym poziomie niż nawet 5 lat temu, to nadal nie mogą one konkurować pod względem szczegółowości i głębi pokazywania elementów z obrazami rastrowymi.

Tworzenie grafiki wektorowej może odbywać się na różne sposoby:

 • w sposób zautomatyzowany, na podstawie szkicu narysowanego na papierze;
 • za pomocą tabletu graficznego;
 • bezpośrednio na komputerze za pomocą myszki;
 • wykorzystując figury geometryczne połączone między sobą.

Każdy z tych sposobów pozwala na stworzenie oryginalnych wizualizacji, dobrze sprawdzających się w sieciach społecznościowych i na stronach internetowych.

Grafika wektorowa a promocja w sieciach społecznościowych

Loga, ikony, rysunki, typografie i ilustracje są ważnym elementem treści, które są publikowane w sieciach społecznościowych, a ich tworzenie odbywa się właśnie za pomocą grafiki wektorowej.  Zakres użycia grafiki wektorowej w sieciach społecznościowych jest bardzo szeroki i obejmuje:

 • tworzenie ikon;
 • projektowanie logo;
 • opracowywanie oryginalnych emotikonów;
 • tworzenie interaktywnych historii itp.

Aby obraz nie przeszkadzał, a wręcz przeciwnie, pomagał lepiej postrzegać informacje na stronie, musi być wysokiej jakości. Grafika wektorowa doskonale zgadza się z tym wymogiem i to dlatego coraz częściej jest wykorzystywana nie tylko jako uzupełnienie grafiki rastrowej, ale także jako element w całości samodzielny, na przykład podczas tworzenia postów, które nie wymagają ilustracji za pomocą zdjęć.

Idealna grafika wektorowa, przeznaczona do umieszczenia w sieciach społecznościowych, powinna spełniać takie oto wymagania:

 • jest wykonana z wykorzystaniem naturalnych kolorów;
 • dobrze oddaje perspektywę (chyba że potrzebna jest ilustracja w postaci “płaskiego” obrazu); 
 • posiada właściwą ekspozycję - obraz nie powinien być ani prześwietlony, ani zbyt ciemny.

Grafika wektorowa otwiera liczne możliwości dla wszystkich, którzy są zainteresowani tworzeniem oryginalnych i jakościowych treści internetowych. Ty także rozważ jej wykorzystanie, a z pewnością nie będziesz rozczarowany!

Dodatkowe informacje

 • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej